Spoluvlastnictví nemovitosti: Co dělat, když se jej chcete zbavit?

Jste vy a vaši sourozenci majiteli rodinného domu? Nebo jsou ve hře i obchodní partneři? Spoluvlastnictví nemovitosti je v České republice rozšířeným jevem – a často spolu dva a více majitelů žije pod jednou střechou. Co když se ale vlastníci nepohodnou a jeden z nich se svého podílu chce vzdát?

Vypořádejte se se spoluvlastnictvím se ctí!

Souběžné vlastnictví nemovitostí je staré tisíce let. Od úsvitu civilizace jej řešily nejrůznější zákonné úpravy, nejinak tomu není ani dnes. Nejnovější úprava majetkových poměrů vůči jedné věci se nachází v několik let starém občanském zákoníku, konkrétně ve čtvrtém oddílu. A hned první paragraf se vyjadřuje jasně: Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat.

To ovšem neznamená, že by se odcházející spoluvlastník svého podílu musel vzdát. Je-li to možné, bývalý spoluvlastník si svůj díl zkrátka „odnese“ s sebou. V případě bytových domů se podobné situace často řeší rozdělením na bytové jednotky a jejich přiřknutí různým majitelům.

Takovou situaci ostatně upřednostňuje i zákon. Co si ale počít v situaci, kdy je předmětem majetkového sporu byt nebo rodinný dům?

Rozděl a panuj

Nejméně bolestivým způsobem je vyplacení nebo jiné vypořádání se s bývalým spoluvlastníkem. Ne vždy je to ale možné. Jedna ze stran může žádat (pro stranu druhou) nepřiměřenou náhradu, roli hrají také emoce a vyhrocené vztahy.

Nedokáží-li se spoluvlastníci na zrušení vlastnictví dohodnout, přichází ke slovu soudní proces. Zažitým standardem je poukázání problematického dílu nemovitosti zbývajícím majitelům. Součástí soudního rozhodnutí bývá zpravidla i stanovení finančního vyrovnání, na které má bývalý spoluvlastník nárok.

Poslední možnost? Veřejná aukce

Celá situace se komplikuje v případě, že stávající majitelé nemovitosti na díl někdejšího spoluvlastníka nemají peníze.

Ze zákona je totiž nutné přihlédnout i k tomu, zda jsou spoluvlastníci, kterým má být podíl majetku přikázán do vlastnictví, dostatečně solventní. Jednoduše řečeno: Je nutné prokázat buď dostatek prostředků pro odkup, nebo notářsky ověřený příslib jejich poskytnutí.

A pokud není dostatečný obnos k dispozici nebo stávající majitelé podíl bývalého spoluvlastníka odmítají? Pak přichází ke slovu veřejná dražba. Nezřídka se tak spolumajitelem nemovitosti stane fyzická či právnická osoba s úplně odlišnými zájmy. A spory se rozhoří nanovo…

Vyřešte spoluvlastnictví se ctí

Týká se podobná situace i vás? Chcete se zbavit vlastnického podílu v nemovitosti, ale nevíte, jak na to?

Rádi vám s vaším břemenem pomůžeme. Domluvte si ještě dnes s našimi odborníky a zjistěte, jak se rychle a se ziskem zbavit majetkového podílu nemovitosti!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....