Stavba domu a hypotéka. Jak na to?

Není hypotéka jako hypotéka. Pokud kupujete již postavenou nemovitost, vyřízení hypotečního úvěru je procesně jednodušší než při stavbě nemovitosti. Přitom stačí, když se před podáním žádosti zaměříte na pár věcí, čímž můžete celý proces podstatně zjednodušit.

Stavba domu a hypotéka. Jak na to?

Pozemek

Celkový průběh schvalování a přidělení úvěru se liší podle toho, zdali pozemek, na kterém chcete stavět, vlastníte, nebo teprve budete kupovat.

Vlastní pozemek

V případě, že je pozemek váš, je situace o něco snazší. Parcelu lze rovnou využít jako jištění, bez kterého se hypotéka neobejde. Připravte si list vlastnictví (výpis z katastru nemovitostí) a potvrzení o tom, že je pozemek určen k výstavbě.

Pozemek budu kupovat

V případě, že pozemek ještě nemáte, lze situaci řešit dvojím způsobem. Můžete si vzít hypotéku na pozemek a druhou na výstavbu, nebo požádáte banku pouze o jeden celkový úvěr. Dokumenty, které budete bance předkládat, se neliší od prvního případu, jen namísto kupní smlouvy k pozemku budete dokládat smlouvu o budoucí kupní smlouvě.

Dokumenty ke stavbě domu

Kromě pozemku bude banku zajímat samotná stavba. Je proto nutné mít vše do detailů promyšlené a především mít hotovou projektovou dokumentaci. Žádost o hypotéku je de facto posledním krokem před samotnou výstavbou.

Předkládat budete:

  • projektové a stavební dokumentace,
  • smlouvy se stavební firmou (smlouvy o smlouvě budoucí),
  • rozpočet a harmonogram prováděných prací,
  • stavební povolení nebo ohlášku.

Odhad nemovitosti

Výše úvěru, který vám banka poskytne, bude záviset na odhadu nemovitosti, respektive na její budoucí ceně. Odhad se provádí na základě projektové dokumentace a polohy pozemku. Banku nezajímá, za kolik celkově postavíte dům a na kolik vás vyšel pozemek. Důležitá je cena, za kterou by banka nemovitost prodala, pokud byste nezvládali hypotéku splácet – tzv. „cena v místě obvyklá“.

V případě výstavby se posuzují dané rozpočtové náklady. Banka zkoumá, zda jsou reálné a klient za ně skutečně zvládne dům postavit. Posuzuje se také způsob provedení stavby a míra svépomoci, tedy kolik postaví firma a kolik zvládnete postavit sami.

Zástavní právo

Každá banka bude pro čerpání úvěru požadovat zřízení zástavního práva. To znamená, že zastavíte pozemek ve prospěch banky. Pokud jsou majiteli pozemku a stavby manželé, zástavní právo musí být zřízeno oběma z nich.

Upřesnění: Rozestavěný dům již v podstatě nejde zastavit, není to nemovitá věc. Zastaví se pozemek. Dům stojí na pozemku, tzn. je zastaven také, ale sám o sobě zastavit ve prospěch banky nelze.

Čerpání úvěru

Zatímco při koupi nemovitosti vám poskytne banka úvěr celý najednou, budete-li nemovitost stavět, uvolňují se prostředky pro financování postupně v tzv. tranších. Na základě dokončených etap dle projektu vám budou uvolňovány finanční prostředky pro další část stavby. První částka, která je použita na rozjezd stavby, vychází z hodnoty pozemku. Po dokončení první fáze se provede tzv. dohlídka. Hodnota pozemku se navýší o hodnotu rozestavěné nemovitosti. Banka také provede protokol o stavu stavby, na jehož základě uvolní další tranši.

Než dostavíte, splácíte jen úroky

V momentě vyčerpání úvěru předložíte bance kolaudační souhlas, oznámení o užívání stavby nebo protokol o stavu stavby vyhodnocený odhadcem, který potvrdí proinvestování všech prostředků. V tuto chvíli začínáte splácet vlastní hypotéku, do té doby budete splácet pouze úroky z aktuálně vyčerpané částky.

Obraťte se na odborníky

Chcete-li se dozvědět o možnostech financování více, využijte služeb našich specialistů a sjednejte si schůzku zdarma ještě dnes. 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Výhody a nevýhody hypotéky

Investice do vlastního bydlení je jednou z nejlepších investic vůbec. Vyváže vás z nutnosti platit nájem a zároveň máte solidní pojistku na stáří. Málokdo ovšem disponuje takovým množstvím volných finančních prostředků, aby si mohl nemovitost...

Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Statistické údaje potvrzují, že Češi mají velmi vysokou preferenci vlastnického bydlení. Vlastnit byt či dům se stává určitou normou a pro mnohé také celoživotní investicí. Spolu s tím roste také celkové zadlužení Čechů. Kolik lidí žije ve vlastním a...

Staví se více, nových bytů je však stále málo

V loňském roce se v České republice postavilo téměř 19 tisíc nových bytových budov a v nich bezmála 30 tisíc bytů. I přesto, že počet dokončených bytů ve srovnání s předcházejícím rokem vzrostl, nových bytů je stále nedostatek. Nejhorší situace je v...