Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Stavba domu je stále dražší. Je výhodnější novostavba, nebo rekonstrukce?

Letošní rok se nese v duchu nekončícího zdražování. Rostou ceny nemovitostí, nájmů, energií, stavebních materiálů i pracovní síly. Dle Asociace českých stavebních spořitelen jsou jedním z hlavních faktorů, které prodražují cenu nového bydlení v ČR, přísné technické a ekologické normy, jež jsou v jiných zemích jen doporučené, zatímco u nás povinné. Co prodražuje nové bydlení a vyplatí se spíše koupě novostavby, nebo starší nemovitosti s následnou rekonstrukcí?

Stavba domu je stále dražší. Je výhodnější novostavba, nebo rekonstrukce?

Co prodražuje nové bydlení?

Hlavní příčinou, která stojí za růstem cen nového bydlení, je nedostatečná nabídka nových nemovitostí. Dalšími důvody jsou zvyšující se příjmy obyvatel, stále ještě relativně nízké úrokové sazby, zdražování cen stavebních materiálů, nedostatek kvalifikované pracovní síly či např. ekonomický růst. Dle Asociace českých stavebních spořitelen jsou důvodem růstu cen také technické a ekologické normy, které jsou u nás povinné, zatímco v jiných státech pouze doporučené.

Stále vyšší požadavky na kvalitu materiálu, staveb a na úsporné, nízkoenergetické a udržitelné bydlení se významně promítají do cen stavebnin, ale i do cen nemovitostí samotných.

„Stávající technické normy a předpisy na jedné straně pozitivně ovlivňují například spotřebu energií, na straně druhé se ale negativně podepisují na růstu cen staveb a nemovitostí. Díky nim dnes už de facto nelze postavit byty s nízkým standardem, které by byly levné,“ komentuje tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Raději rekonstrukce než drahá novostavba

Vhodnou alternativou, jak si pořídit levnější bydlení, je pro mnohé koupě starší nemovitosti a její následná rekonstrukce. Pro mnoho převážně mladších lidí jsou vysoké hypotéky nedostupné, proto volí dostupnější úvěr od stavebního spoření, který lze na rekonstrukci taktéž využít. Potvrzují to také spořitelny, které dle údajů ČNB poskytly do konce srpna úvěry na bydlení v objemu 72,28 miliard korun, což je o 75 % více než před rokem. Jedním z nejčastějších účelů, na které si klienti stavebních spořitelen půjčují, jsou přitom právě rekonstrukce.

Pro a proti, když se rozhodnete pro novostavbu

Hlavní výhodou každé novostavby je skutečnost, že je nová. Vše si můžete nechat naprojektovat dle svých představ a možností, můžete využít nové technologie, které vám mohou přinést značné finanční úspory. S velkou pravděpodobností nebude nutné činit řadu let ani žádné velké zásahy. Nevýhodou mohou být vyšší pořizovací náklady a doba, po kterou budete muset čekat, až se svého bydlení dočkáte.

Pro a proti, když se rozhodnete pro rekonstrukci

Pro koupi a následnou rekonstrukci starší nemovitosti se mnoho lidí rozhodne především z finančních důvodů. Rekonstrukce bývá často jasnou volbou v případě, kdy dojde ke zdědění domu či bytu. Odpadají totiž náklady na pořízení nemovitosti a zůstávají pouze ty na následnou rekonstrukci. Velkou část kupujících nadchne také skutečnost, že se lze hned nastěhovat a rekonstrukci provádět postupně. Ve prospěch starších domů hraje také lokalita. Starší zástavy stojí často v zabydlených čtvrtích s dobrou dopravní dostupností a infrastrukturou. Nevýhodou jsou dispozice, které lze u starších domů jen těžko měnit. Starým domům chybí mnohdy kvalitní zateplení, je nutné počítat s novými rozvody, kotlem, komínem. Náklady na opravy se dopředu velmi špatně odhadují a mohou daleko přesáhnout naše původní očekávání.

Co je výhodnější z hlediska financování?

Nelze jednoznačně odpovědět, zdali je výhodnější opravit starší nemovitost, nebo postavit novou. Roli zde hraje mnoho faktorů a více než kdy jindy platí, že co je výhodné pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Někdo může preferovat cenu, někdo lokalitu, pro jiného je zase důležitější historická hodnota nemovitosti.

Z pohledu financování hypotékou nehraje roli, zda se jedná o rekonstrukci nebo novostavbu. To, co představuje velký rozdíl, je celková administrativní a časová náročnost u konkrétního typu hypotéky. Obecně platí, že hypotéku na koupi nemovitosti klient vyřídí rychleji než hypotéku spojenou s koupí pozemku a následnou výstavbou. Hypotéka na výstavbu a rekonstrukci tak vyjde časově zhruba nastejno.

Jak správně zvolit financování?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové podmínky pro hypotéky. Co se od dubna změní?

Limity pro poskytování hypoték budou od dubna 2022 přísnější. Poskytovatelé hypotečních úvěrů budou opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI. Ukazatel LTV se pro některé žadatele zpřísní. Jak budou...

Kdy a pro koho má smysl státní půjčka na bydlení?

Existuje několik způsobů, jak financovat pořízení vlastního bydlení. Ideální variantou jsou vlastní naspořené finance, které pokryjí celou kupní cenu nemovitosti. Pro běžného smrtelníka spíše sen než jedna z možností. Další cestou je úvěrové...

Americká hypotéka na cokoliv

Hypotéka nemusí sloužit pouze k financování bydlení. V případě AMERICKÉ HYPOTÉKY můžete peníze použít na cokoliv chcete.