Stavební spoření 2022

Doba předvánoční je období, kdy se nové smlouvy stavebního spoření uzavírají častěji. Všechny stavební spořitelny mají akce na poplatky, k nim nyní přichází díky růstu úrokových sazeb i zvýšení úrokových sazeb pro spořící tarify, stává se běžnou úroková sazba 1,5 %, kterou by v létě nikdo neočekával.

Stavební spoření 2022

Dalším produktem stavebních spořitelen je překlenovací úvěr. Takovým úvěrem bez zajištění od stavebních spořitelen je zatím stále možné dofinancovat část kupní ceny. Pokud je klient bonitní může hypotékou v kombinaci s úvěrem bez zajištění od stavební spořitelny v podstatě zaplatit celou kupní cenu nemovitosti z tzv. cizích zdrojů. U některých stavebních spořitelen to zatím možné je, u jiných je omezení – kdy kontrolou Kupní smlouvy jako účelového dokladu stanoví spořitelna dofinancování max. do 90 % kupní ceny tedy rozdíl již schválené hypotéky a 90 % z kupní ceny. V takovém případě musí mít klient 10 % vlastních zdrojů. Je nutno podotknout, že i u těchto nezajištěných překlenovacích úvěrů nyní dochází k navýšení úrokových sazeb. V průběhu roku se úrokové sazby těchto úvěrů pohybovali okolo 4 %, nyní se pohybují přes 5% , pod 5% jsou jen pro účel pořízení družstevní bydlení.

Díky současné situaci, klientům, jež chtějí bydlet, celou cenu řešit úvěry, doporučuji záměr pečlivě propočítat a promyslet. Aby si ujasnili, zda vše zvládnou s přihlédnutím k vývoji cen energií a možným dalším očekávaným situacím pracovním a rodinným. Myslím, že i tyto obavy vedli ČNB při jejím zasedání k tomu, aby novými opatřeními část občanů ochránila před případným špatným hodnocením situace, které by mohlo vést k neschopnosti splácet. Doporučuji si vytvořit rezervu. Je jasné, že od dubna 2022 bude potřeba mít vyšší podíl vlastních zdrojů pro koupi nemovitosti. Pro jejich vytvoření mohou klienti využít právě stavební spoření a zkusit si předpokládanou splátku na nečisto ukládat do spoření, tím si vytvořit vlastní zdroje nebo rezervu pro splácení. Když si klienti takto ověří, kolik měsíčně zvládnou odkládat, a přitom zvládat i běžné situace strýčka Příhody.

Určitě se nemusí následně bát závazku z hypotéky. Navíc získají tzv. plusové body při skóringu, pokud by ve stejné stavební spořitelně žádali o zajištěný úvěr nemovitostí tzv. Hypoúvěr. Ten může být zajímavý, mnohé jsou bez poplatků za sjednání, navíc mnohdy garantují max. úrokovou sazbu na celou dobu splácení. Tedy, že po celou dobu splácení maximální sjednaná úroková sazba nebude překročena. Před rokem to mohlo znít zvláštně při úrocích pod 2 %, ale při současných sazbách a jejich turbulencích budou mnozí za tuto garanci rádi, SSČS má v současnosti tuto garanci 5 %, Modrá Pyramida 6 %.

 

foto Lenka SvobodováAutor článku:

Lenka Svobodová
produktový manager stavebního spoření
GEPARD FINANCE a.s.

Hypotéky Tábor

Sdílejte článek