• Stavební spoření

    BLOG O STAVEBNÍM SPOŘENÍ. Pravidelná dávka novinek a rad ze světa stavebního spoření.

Podmínka šestileté vázací doby je jednou z prvních informací, kterou se novopečený klient spořitelny dozví. Magická šestka se skloňuje při zmínkách o státní podpoře, je ale i určitou hrozbou – pokud smlouvu vypovíme dříve než po uplynutí šesti let, o státní příspěvek přijdeme. Jak ale šestiletá vázací lhůta souvisí s poskytnutím úvěru ze stavebního spoření?
Stavební spoření oslaví zanedlouho 25 let existence na českém trhu. Během posledního čtvrtstoletí se „stavebko“ v Česku stalo nejoblíbenějším spořicím produktem – uzavřené je má téměř třetina obyvatel. V porovnání se zbytkem Evropy je Česko, spolu s Německem a Rakouskem, v oblasti stavebního spoření jasným lídrem.
Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?

Jaký mají mladí lidé vztah ke stavebnímu spoření?

pondělí, 22 květen 2017 14:11 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Česká republika je světovou velmocí ve stavebním spoření. Na 10,5 milionu obyvatel připadá okolo 3,3 milionu uzavřených smluv, v loňském roce se navíc po několika letech podařilo zvrátit propad zájmu o stavební spoření. Oblíbené „stavebko“ je vůbec nejoblíbenějším spořicím produktem pro děti, popularitě se ovšem těší i mezi studenty.
Kdo šetří, má za tři, říká staré české rčení. Snaha zajistit dětem důstojný start do dospělého života staví rodiče před závažnou otázku: Jaké spoření se v dlouhodobém horizontu opravdu vyplatí? A jakou mám jistotu, že pracně naspořené peníze potomek opravdu uvidí?
Současný růst české ekonomiky v kombinaci s nízkou nezaměstnaností má za následek narůstající výši průměrného platu. V příznivé ekonomické situaci se zvyšuje poptávka po investičních příležitostech, a vedle koupě nemovitostí je mimořádně oblíbenou investicí především stavební spoření. Důvody jsou nasnadě – jde o bezpečnou variantu investice, která se těší státní podpoře a relativně vysokému výnosu. Jak výhodné ale stavební spoření doopravdy je?
Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé stavební spořitelny jsou vstřícnější v posuzování určitých druhů příjmů a k některým účelům se staví otevřeněji. Spořitelny navíc poskytují často stejné obnosy, jako je tomu v případě hypotečních úvěrů. I díky tomu se z překlenovacího úvěru…
Věděli jste o tom, že úroky z hypotéky nebo stavebního spoření si můžete odečíst od základu daně? Víte, kterých produktů se tato úleva týká? Jak vysoká může být finální úspora a kdo ji může vlastně realizovat? Pokud vás toto téma blíže zajímá, jsou následující řádky určeny právě vám! Připravili jsme pro vás spolehlivý návod, jak na odpočet úroků ze stavebního spoření bez zaškobrtnutí a s grácií...
Na začátku roku opět dochází v několika stavebních spořitelnách k přehodnocení portfolia smluv, na kterých je sjednáno vyšší úročení vkladů, než je nabízeno v aktuálních tarifních variantách nabízených na nových Smlouvách stavebního spoření.
Nemalé procento úvěrů, primárně určených na bydlení, poskytují stavení spořitelny. Důvod je prostý – mnoho klientů stavebních spořitelen se totiž rozhodne využít dostupnosti a zajímavých podmínek, které stavební spořitelny nabízejí. To ovšem v případě, má-li u nich klient sjednáno stavební spoření, o jehož výhodách, ale i nedokonalostech jsme se zmínili v jednom z předchozích článků. Pokud se i vy chystáte investovat nemalé částky do bytového zařízení, dobře si rozmyslete, jaký…
O stavebním spoření již určitě nejednou slyšel každý z vás. Ať již jste byli v pozici rodiče, který své ratolesti spoření zakládal, nebo jsme se ocitli v roli právě dospělého, který stál před rozhodnutím, jak s penězi naložit dál, jistě jste přemýšleli, kolik vám toho tento produkt přinese. Pojďme společně nahlédnout do tajů stavebního spoření a odhalit jeho výhody, přednosti, ale i nedostatky, o nichž se stále horlivěji diskutuje. Komu…

Stavební spoření 2015 - souhrn změn

pátek, 17 duben 2015 17:04 | Stavební spoření | Lenka Svobodová
Zájem o stavební spoření neklesá. V roce 2014 bylo uzavřeno o 7 % více nových smluv stavebního spoření, jak vyplývá z dat, které zveřejnilo Ministerstvo financí 25. února 2015. Stavební spoření v posledních letech doznalo značných změn, které se s největší pravděpodobností promítly do zájmu o sjednání tohoto produktu. Také počátek roku 2015 se nesl v duchu celé škály změn, jejichž výčet na vás čeká na následujících řádcích.
Stavební spoření je způsob, kterým se dá šetřit a získat od státu při splnění podmínek pěknou podporu. Druhým důvodem, proč se toto spoření často uzavírá, je nárok na úvěr, který při šetření peněz vzniká, za třetí můžeme považovat nízkou rizikovost tohoto finančního produktu. Jaké jsou jeho další výhody?

Jak lze čerpat stavební spoření? A je to výhodné?

úterý, 23 prosinec 2014 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Každý měsíc posíláte sjednanou částku na stavební spoření. Jednou se ale můžete dostat do nepříjemné situace, kdy nebudete moci peníze poslat, naopak byste potřebovali nějaké získat. A peníze na účtu stavebního spoření jsou přece vaše. Jak a kdy lze ze stavebního spoření čerpat prostředky a vyplatí se to vůbec?
Stavební spoření představuje poměrně zajímavou možnost zhodnocení finančních prostředků pro ty, kteří mají alespoň na šest let dopředu jasno v tom, že uložené finance nebudou nutně potřebovat. I přesto, že státní podpora, o kterou se mohou uložené finanční prostředky každý rok zhodnotit, klesla, lidé na tento produkt nezanevřeli. Důvodů k tomu mají poměrně dost. Kromě státního příspěvku je dalším z nich například možnost výhodnějšího využívání úvěrových produktů, které poskytují tuzemské…
Stavební spoření je často spojováno s mladými lidmi a čerstvými absolventy, kteří jsou jen malý krůček od dospělého života a osamostatnění se. Rodiče zakládají smlouvy svým dětem ještě jako malým. Jakmile se děti stanou zletilými mohou s částkou volně nakládat. Je na mladých lidech zda využijí naspořené prostředky na studium nebo pro získání vlastního bydlení. Ale abychom klientům spořitelen nekřivdili, ne vždy se jedná výlučně o rodiče, kteří „stavebko“ (jak…
Splácíte úvěr ke smlouvě o stavebním spoření a zjistili jste, že jiná banka by vám nabídla lepší podmínky? Není nic jednoduššího než zkusit refinancovat takový úvěr ze stavebního spoření. Tedy v případě, že se budete řídit následujícími čtyřmi radami.
Refinancování úvěru ze stavebního spoření může v současné době ušetřit domácnostem při statisícových úvěrech stovky Kč měsíčně, při vyšších i tisíce. Navíc lze úvěr ze stavebního spoření splatit kdykoliv. Ne vždy se to ale vyplatí. Přečtěte si chyby, kterým je lépe se při refinancování úvěru vyvarovat.

Návod na získání nejlepšího stavebního spoření

středa, 04 červen 2014 15:59 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Stavební spoření dnes díky stále výhodné úrokové sazbě znamená nejen investici do budoucího bydlení a cestu k získání úvěru, ale také dlouhodobé spoření pro jakékoli účely. Jak však získat to nejvýhodnější, tedy nejlepší stavební spoření? Sepsali jsme pro vás několik informací, na co při hledání výhodné smlouvy dbát.

Jak na refinancování úvěru ze stavebního spoření

úterý, 27 květen 2014 07:32 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Refinancování úvěru ze stavebního spoření je velice oblíbeným finančním úkonem posledních let. Úrokové sazby hypoték nebo dlouhodobých úvěrů (tedy to, co za půjčku ve výsledku zaplatíte ekonomickému subjektu navíc) se snížily v posledních měsících na svá největší dlouhodobá minima. Takto nízké úrokové sazby nebyly již hodně dlouho, což je samozřejmě nejvýhodnější zejména pro spotřebitele. Úrokové sazby stavebních spořitelen ale zůstávají okolo pěti procent, protože ty jsou fixovány po určitou dobu…

Stavební spoření od roku 2014 jinak?

čtvrtek, 21 březen 2013 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Novela zákona o stavebním spoření získala v prvním čtení podporu sněmovny. Obsahuje několik novinek, z nichž nejzásadnější z pohledu klienta je dlouho diskutovaná účelovost státní podpory.

Vyplatí se stále ještě stavební spoření?

středa, 02 leden 2013 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Stavební spoření v sobě kromě tolik oblíbeného státního příspěvku skrývá i řadu obecně již ne tolik známých úskalí.

Mračna nad stavebním spořením

pondělí, 05 prosinec 2011 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Stavební spořitelny od letošního ledna do srpna poskytly úvěry za 33,6 miliardy Kč, což je v meziročním srovnání téměřo 12,1 miliardy Kč méněnež za stejné období v roce 2010. Vyplývá to ze zprávy ČTK. Stavebním spořitelnám však neklesají jen objemy, ale také cílové částky u nových smluv. Ke konci září celkově tato částka činila 156 miliard Kč, zatímco v loňském roce se vyšplhala na 193 miliard. Oproti tomu hypotékám se…

Stavební spoření na rozcestí

pondělí, 11 duben 2011 22:51 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření. Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření. Nynější vláda po svém vzniku odsouhlasila snížení příspěvku ke stavebnímu spoření o 50%, přičemž stavebním spořitelnám neprospěl ani příznivý vývoj situace na hypotečním trhu. Stavební spořitelny se tak musely vypořádat s odlivem klientů, kteří pro financování nemovitostí z důvodu nízkých úrokových sazeb raději volili hypotéky od tuzemských bank.…

Mimořádná splátka úvěru ze stavebního spoření

pátek, 29 říjen 2004 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Podstatným rozdílem mezi hypotékou a úvěrem od stavební spořitelny od stavební spořitelny je mimo jiné i velká volnost při možnosti mimořádných splátek u úvěru ze stavebního spoření. Splátky v období řádného úvěru Každá stavební spořitelna Vám ve fázi řádného úvěru ze stavebního spoření umožní kdykoliv ložit mimořádnou splátku. V případě takových splátek se Vám umořuje jistina úvěru a dále splácíte pouze nesplacený zbytek. Dochází tedy pak k rychlejšímu splacení úvěru…
Oproti hypotečním úvěrům bylo možné v poslední době zaznamenávat zvýhodňování nabídek úvěrů od stavebních spořitelen a to zejména ve snižování úroků. Důvod je velmi jednoduchý. Stavební spořitelny poskytují úvěry z prostředků, které jsou na stavební spoření vkládány. S ohledem na délku trvání stavebního spoření jsou v současné době u stavebních spořitelen stále ještě smlouvy, které byly uzavřeny v době, kdy vklady byly daleko lépe úročeny než je dnes. Takové smlouvy…

Hypotéka a stavební spoření

pondělí, 12 leden 2004 00:00 | Stavební spoření | GEPARD FINANCE
Velmi častým dotazem klientů bývá, který z těchto dvou produktů je výhodnější. Všeobecně nelze říct o jednom produktů že je lepší než druhý. Vždy je nutné zhodnotit veškeré okolnosti týkající se nemovitosti, klienta, jak současné a budoucí plány a pak pro danou situaci vybrat vhodný produkt. V sedmi dílech tohoto článku se budeme věnovat jednotlivým produktům a jejich možným kombinacím, které mohou přinést při splácení úvěru zajímavý efekt a i…