Stavební spoření jako nástroj: Vyplatí se do něj investovat?

Současný růst české ekonomiky v kombinaci s nízkou nezaměstnaností má za následek narůstající výši průměrného platu. V příznivé ekonomické situaci se zvyšuje poptávka po investičních příležitostech, a vedle koupě nemovitostí je mimořádně oblíbenou investicí především stavební spoření. Důvody jsou nasnadě – jde o bezpečnou variantu investice, která se těší státní podpoře a relativně vysokému výnosu. Jak výhodné ale stavební spoření doopravdy je?

Je stavební spoření vhodným nástrojem k pořízení nemovitosti?

Stavební spoření se během 24 let existence na českém trhu stalo jedním z nejoblíbenějších způsobů pro zajištění vlastní nemovitosti. Před několika lety měla u spořitelen sjednáno stavební spoření polovina obyvatel České republiky, dnes je situace poněkud odlišná.

Renesance stavebního spoření

Citelný dopad na počet uzavřených stavebních spoření měla především finanční krize, která se světem prohnala před 9 lety. Zatímco v roce 2007 spořitelny uzavřely 579 560 smluv, v roce 2015 už jich bylo jen 373 096.

Opětovná stabilizace realitního trhu a zvyšující se životní úroveň nahrávají stavebním spořitelnám do karet. Podle statistik Asociace českých stavebních spořitelen se ze stavebního spoření opět stává zajímavá komodita. Po více než dekádě se podařilo zvrátit trend klesajícího počtu uzavřených stavebních spoření (růst mezi lety 2015 a 2016 dosáhl hodnoty cca 8,1 %), zvyšuje se i průměrná cílová částka spoření – z 371,1 tisíc Kč v roce 2015 na 383,9 tisíc Kč v roce loňském.

Nové podmínky klienty neodrazují

Stavební spoření se – zdánlivě paradoxně – těší oblibě, a to navzdory klesající podpoře státu a klesajícímu úročení. Současně nastavené podmínky umožňují ročně čerpat státní podporu až 2 000 Kč ročně na jedno rodné číslo. Podmínkou ovšem zůstává minimální roční vklad 20 tisíc Kč.

Jaký je reálný úrok stavebního spoření?

V současnosti úročení stavebního spoření překračuje hranici 1 % jen u některých stavebních spořitelen za splnění podmínek pravidelnosti spoření, investiční produkt ovšem zachraňují státní příspěvky. Díky nim reálné zhodnocení investované částky dosahuje výše až několika %.

Pokud se rozhodnete pro cílovou částku 500 000 Kč, je vhodné, aby váš vklad během šestiletého vázacího období vytvořil naspoření 40 % z cílové částky.

Při 1% úročení, započítání poplatků za založení smlouvy na stavební spoření, vedení spořicího účtu a využití možnosti maximální státní podpory vychází výše měsíčního vkladu 1 700 Kč.

Během šesti let naspoříte částku 122 400 Kč, spolu s úročením (3 774 Kč) a státní podporou (ročně 2 000 Kč, tedy 12 000 Kč za 6 let) bude reálná výše naspořené částky 138 174 Kč.

122 400 Kč + 3 774 Kč + 12 000 Kč = 138 174 Kč

Váš výnos ze stavebního spoření bude 15 774 Kč:

138 174 Kč – 122 400 Kč = 15 774 Kč

Při přepočítání na procenta je reálné úročení cca 1,129 %.

Nedokážete se rozhodnout, zda se pro vás hodí investice do realit, nebo zda je výhodnější stavební spoření? Chcete poradit s výpočtem výnosu ze stavebního spoření?

Sjednejte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři a nechte si poradit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření na podzim 2024

Stavební spořitelny reagují na změny trhu a snižují zhodnocení pro nové smlouvy stavebního spoření. Většinou se jedná o snížení úrokových bonusů, ale došlo i ke snižování základních úrokových sazeb. Pro klienty to není příliš povzbudivá zpráva. Ale...

Nezajištěné překlenovací úvěry stavebních spořitelen (červen 2024)

Stavební spořitelny v devadesátých letech minulého století vstupovaly na český trh s novým produktem - stavebním spořením nejen pro spoření, ale i se zájmem řešit druhou fázi produktu tzv. přidělený úvěr ze stavebního spoření pro řešení oprav a...

Stavební spoření v květnu 2024

Po snížení státního příspěvku byl počátek roku spojen s opadem zájmu o sjednávání nových smluv stavebního spoření. Úrokové sazby na nových smlouvách pomalu klesají. Zájem o nové smlouvy po několika měsících znovu roste. Co všechno k tomu přispělo?