Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Stavební spoření je mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem pro spoření a zhodnocování úspor. Česká republika má dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením. Jak si u nás stavební spoření stojí a proč je „stavebko“ tak populární?

Stavební spoření je pro Čechy stále velmi atraktivní

Evropský trh se stavebním spořením

Česká republika je za Německem (80 % trhu) a Rakouskem (8 % trhu) na třetím místě v Evropě ve velikosti trhu stavebního spoření. Na české stavební spořitelny připadá 6 % vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Za námi následují Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Evropské stavební spořitelny spravovaly ke konci loňského roku vklady za 218,7 miliardy euro. Objem úvěrů činil 178,4 miliardy euro.

Třetina Čechů má stavební spoření

České spořitelny evidovaly vklady za 355 miliard korun a úvěry za 262,9 miliard korun. Stavební spoření má v Česku uzavřené 3,2 milionů klientů, což je zhruba třetina populace. Z celkového objemu vkladů mají stavební spořitelny 15% podíl a u úvěrů na bydlení je to pětinový podíl.

Proč je stavební spoření populární?

Stavební spoření má u nás již více než 25letou tradici a mnoho lidí jej stále považuje za nejbezpečnější spořící produkt. Obliba „stavebka“ vyplývá především z podpory, kterou mu poskytuje stát a která může činit ročně až 2000 Kč na osobu. K vyššímu zájmu o spoření v posledních letech přispívá i potřeba mít našetřeny vlastní peníze v případě, kdy žádáte o hypoteční úvěr. K získání hypotéky je zapotřebí mít našetřeno min. 10 % vlastních prostředků, v ideálním případě alespoň 20 % z hodnoty zástavy nemovitosti.

Od stavebního spoření k hypotéce

Podle nedávno zveřejněného průzkumu společnosti Wüstenrot chce ve vlastním bydlet 85 % Čechů. Pro polovinu z nich je přitom překážkou nedostatek financí, případně strach z finančního závazku. Právě pro tuto skupinu lidí může být stavební spoření řešením. Úspory lze využít jako základ pro hypotéku.

Úvěr ze stavebního spoření je dle průzkumu po hypotéce druhou nejčastější formou financování bydlení.

Jaké stavební spoření vybrat?

Na českém trhu působí celkem pět stavebních spořitelen – Českomoravská stavební spořitelna, Modrá pyramida stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a Wüstenrot – stavební spořitelna. Státní příspěvek získáte při splnění podmínek u každé spořitelny, ovšem stavební spořitelny vás budou lákat na různé akční nabídky a úrokové sazby. Vyplatí se proto obrátit na zkušeného makléře, který vám s výběrem produktu pomůže.

Obraťte se na makléře Gepard Finance

Chcete se dozvědět více? Obraťte se na naše odborníky a zjistěte, jak můžete spořit. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření na podzim 2024

Stavební spořitelny reagují na změny trhu a snižují zhodnocení pro nové smlouvy stavebního spoření. Většinou se jedná o snížení úrokových bonusů, ale došlo i ke snižování základních úrokových sazeb. Pro klienty to není příliš povzbudivá zpráva. Ale...

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...