Stavební spoření na rozcestí

Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření.

Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření. Nynější vláda po svém vzniku odsouhlasila snížení příspěvku ke stavebnímu spoření o 50%, přičemž stavebním spořitelnám neprospěl ani příznivý vývoj situace na hypotečním trhu. Stavební spořitelny se tak musely vypořádat s odlivem klientů, kteří pro financování nemovitostí z důvodu nízkých úrokových sazeb raději volili hypotéky od tuzemských bank.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen poskytly stavební spořitelny v roce 2010 úvěry v celkovém objemu 58,3 mld. Kč, což je o 12% méně než v roce předchozím. Pokles zaznamenala i výše příspěvků ke stavebnímu spoření: ministerstvo financí loni na podpoře vyplatilo 11,74 mld. Kč, což je meziroční pokles o 11,5%. Letošní pokles však s ohledem na vládní úspory bude ještě markantnější - očekává se zhruba na úrovni 5 mld. Kč.

Počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření však loni nezaznamenal dramatický pád: 532 765 představuje meziroční pokles o cca 7,5%.

Další osud stavebního spoření je diskutabilní. Mnozí odborníci volají po nových produktech stavebních spořitelen, které by veřejnosti nabídly nové možnosti. Zároveň ale také dodávají, že klíčové pro stavební spořitelny bude případné podmínění státní podpory striktní účelovostí stavebního spoření. A to může nastat velice brzy.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je...

Návrhy na zrušení státní podpory stavebního spoření

Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen můžeme bez nadsázky považovat za jeden z tradičních produktů financování bydlení, ať už jde o rekonstrukce nabo třeba koupě družstevních bytů. Obsahuje v sobě důležitý prvek pravidelného spoření a...

Stavební spoření v době rostoucích úrokových sazeb

Stavební spoření patří mezi oblíbené produkty. Lze je využít nejen jako zdroj financí pro koupi nemovitosti nebo třeba její rekonstrukci, ale tradičně jej klienti rádi využívají také jako spořicí produkt.