Stavební spoření na rozcestí

Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření.

Rok 2010 byl příznivý pro hypotéky, nikoliv však pro stavební spoření. Nynější vláda po svém vzniku odsouhlasila snížení příspěvku ke stavebnímu spoření o 50%, přičemž stavebním spořitelnám neprospěl ani příznivý vývoj situace na hypotečním trhu. Stavební spořitelny se tak musely vypořádat s odlivem klientů, kteří pro financování nemovitostí z důvodu nízkých úrokových sazeb raději volili hypotéky od tuzemských bank.

Podle Asociace českých stavebních spořitelen poskytly stavební spořitelny v roce 2010 úvěry v celkovém objemu 58,3 mld. Kč, což je o 12% méně než v roce předchozím. Pokles zaznamenala i výše příspěvků ke stavebnímu spoření: ministerstvo financí loni na podpoře vyplatilo 11,74 mld. Kč, což je meziroční pokles o 11,5%. Letošní pokles však s ohledem na vládní úspory bude ještě markantnější - očekává se zhruba na úrovni 5 mld. Kč.

Počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření však loni nezaznamenal dramatický pád: 532 765 představuje meziroční pokles o cca 7,5%.

Další osud stavebního spoření je diskutabilní. Mnozí odborníci volají po nových produktech stavebních spořitelen, které by veřejnosti nabídly nové možnosti. Zároveň ale také dodávají, že klíčové pro stavební spořitelny bude případné podmínění státní podpory striktní účelovostí stavebního spoření. A to může nastat velice brzy.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření a úvěry v září 2023

Stavební spořitelny se snaží klienty nalákat na zajímavé spořicí akce s vyšším úročením, ale i bonusy za vyšší vklady. Dvě stavební spořitelny slibují dorovnání státní podpory na 2 000 Kč při sjednání smlouvy do konce roku.

Úvěry ze stavebního spoření v roce 2023

Několik let se tento typ úvěrů ze strany klientů téměř nevyužíval a ani makléři jej aktivně dlouho nenabízeli. Měli podstatně levnější hypotéky. Rychlý růst úrokových sazeb v roce 2022 to změnil a úvěry ze stavebního spoření se opět dostaly do...

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je...