Stavební spoření na vzestupu. Nahradí hypoteční úvěry?

Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?

Stavební spoření je na vzestupu. Nahradí úvěr z něj hypotéky?

Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2016 poskytly spořitelny klientům půjčky ve výši 10,2 miliardy korun, letošek trhá rekordy – v období ledna až března si lidé vypůjčili 14,4 miliardy. Meziroční skok o 41 % je podle expertů přímou reakcí na nejistotu, ve které se aktuálně hypoteční trh nachází.

Stavební spoření – alternativa hypoték?

Těžkou ránu hypotečnímu trhu zasadila ČNB. Její nezávazná doporučení donutila banky z portfolia vypustit 100% hypotéky, zásadně se navíc zpřísnily podmínky pro udělení hypotečních úvěrů nad 80% LTV.

Spořitelny se ze vzniklé situace snaží vytěžit maximum, do karet jim hraje i loňská novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Díky ní mají klienti pevně dané sankce za případné předčasné splacení úvěru.

Rekonstrukce, ale i pořízení nemovitosti

A tak zatímco dříve čerpali klienti úvěr ze stavebního spoření především za účelem rekonstrukcí a menších stavebních prací, nyní jej zvažují jako alternativu hypotéky.

Bonita žadatele je důležitá i při žádosti o úvěr ze stavebního spoření, klientům ovšem kryje záda spořicí část úvěrového produktu. V kombinaci s překlenovacím úvěrem dosáhnou klienti na požadovanou částku snáze než v případě hypoték.

Zájemcům o vlastní bydlení jdou spořitelny na ruku i výší úroku. Hypoteční produkty v dohledné době čeká růst úrokových sazeb – upevní tedy spořicí instituce svou pozici na trhu? Některé stavební spořitelny se snaží novými produktovými nabídkami s anuitním splácením a fixacemi úrokových sazeb přiblížit principu hypoték, který je pro větší úvěry výhodnější.

Předčí podle vás úvěry ze stavebního spoření hypotéky? Sdílejte článek svým kolegům a známým – i jejich názor nás zajímá!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je...

Návrhy na zrušení státní podpory stavebního spoření

Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen můžeme bez nadsázky považovat za jeden z tradičních produktů financování bydlení, ať už jde o rekonstrukce nabo třeba koupě družstevních bytů. Obsahuje v sobě důležitý prvek pravidelného spoření a...

Stavební spoření v době rostoucích úrokových sazeb

Stavební spoření patří mezi oblíbené produkty. Lze je využít nejen jako zdroj financí pro koupi nemovitosti nebo třeba její rekonstrukci, ale tradičně jej klienti rádi využívají také jako spořicí produkt.