Stavební spoření na vzestupu. Nahradí hypoteční úvěry?

Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?

Stavební spoření je na vzestupu. Nahradí úvěr z něj hypotéky?

Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2016 poskytly spořitelny klientům půjčky ve výši 10,2 miliardy korun, letošek trhá rekordy – v období ledna až března si lidé vypůjčili 14,4 miliardy. Meziroční skok o 41 % je podle expertů přímou reakcí na nejistotu, ve které se aktuálně hypoteční trh nachází.

Stavební spoření – alternativa hypoték?

Těžkou ránu hypotečnímu trhu zasadila ČNB. Její nezávazná doporučení donutila banky z portfolia vypustit 100% hypotéky, zásadně se navíc zpřísnily podmínky pro udělení hypotečních úvěrů nad 80% LTV.

Spořitelny se ze vzniklé situace snaží vytěžit maximum, do karet jim hraje i loňská novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Díky ní mají klienti pevně dané sankce za případné předčasné splacení úvěru.

Rekonstrukce, ale i pořízení nemovitosti

A tak zatímco dříve čerpali klienti úvěr ze stavebního spoření především za účelem rekonstrukcí a menších stavebních prací, nyní jej zvažují jako alternativu hypotéky.

Bonita žadatele je důležitá i při žádosti o úvěr ze stavebního spoření, klientům ovšem kryje záda spořicí část úvěrového produktu. V kombinaci s překlenovacím úvěrem dosáhnou klienti na požadovanou částku snáze než v případě hypoték.

Zájemcům o vlastní bydlení jdou spořitelny na ruku i výší úroku. Hypoteční produkty v dohledné době čeká růst úrokových sazeb – upevní tedy spořicí instituce svou pozici na trhu? Některé stavební spořitelny se snaží novými produktovými nabídkami s anuitním splácením a fixacemi úrokových sazeb přiblížit principu hypoték, který je pro větší úvěry výhodnější.

Předčí podle vás úvěry ze stavebního spoření hypotéky? Sdílejte článek svým kolegům a známým – i jejich názor nás zajímá!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Stavební spoření v květnu 2024

Po snížení státního příspěvku byl počátek roku spojen s opadem zájmu o sjednávání nových smluv stavebního spoření. Úrokové sazby na nových smlouvách pomalu klesají. Zájem o nové smlouvy po několika měsících znovu roste. Co všechno k tomu přispělo?

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...