Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Stavební spoření na vzestupu. Nahradí hypoteční úvěry?

Úvěrový trh v Česku prochází proměnou. Doposud oblíbené hypotéky jsou mnohdy nahrazovány nebo doplňovány úvěry ze stavebního spoření. Důvodem je jak loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru, tak intervence České národní banky ve věci poskytování hypotečních produktů. Nahradí úvěr ze „stavebka” klasickou hypotéku?

Stavební spoření je na vzestupu. Nahradí úvěr z něj hypotéky?

Zatímco v prvním čtvrtletí roku 2016 poskytly spořitelny klientům půjčky ve výši 10,2 miliardy korun, letošek trhá rekordy – v období ledna až března si lidé vypůjčili 14,4 miliardy. Meziroční skok o 41 % je podle expertů přímou reakcí na nejistotu, ve které se aktuálně hypoteční trh nachází.

Stavební spoření – alternativa hypoték?

Těžkou ránu hypotečnímu trhu zasadila ČNB. Její nezávazná doporučení donutila banky z portfolia vypustit 100% hypotéky, zásadně se navíc zpřísnily podmínky pro udělení hypotečních úvěrů nad 80% LTV.

Spořitelny se ze vzniklé situace snaží vytěžit maximum, do karet jim hraje i loňská novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Díky ní mají klienti pevně dané sankce za případné předčasné splacení úvěru.

Rekonstrukce, ale i pořízení nemovitosti

A tak zatímco dříve čerpali klienti úvěr ze stavebního spoření především za účelem rekonstrukcí a menších stavebních prací, nyní jej zvažují jako alternativu hypotéky.

Bonita žadatele je důležitá i při žádosti o úvěr ze stavebního spoření, klientům ovšem kryje záda spořicí část úvěrového produktu. V kombinaci s překlenovacím úvěrem dosáhnou klienti na požadovanou částku snáze než v případě hypoték.

Zájemcům o vlastní bydlení jdou spořitelny na ruku i výší úroku. Hypoteční produkty v dohledné době čeká růst úrokových sazeb – upevní tedy spořicí instituce svou pozici na trhu? Některé stavební spořitelny se snaží novými produktovými nabídkami s anuitním splácením a fixacemi úrokových sazeb přiblížit principu hypoték, který je pro větší úvěry výhodnější.

Předčí podle vás úvěry ze stavebního spoření hypotéky? Sdílejte článek svým kolegům a známým – i jejich názor nás zajímá!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Češi chtějí v době krize spořit. Zájem o stavební spoření je obrovský

Na letošní rok budeme všichni vzpomínat jako na rok, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru. Dopady krize, která na sebe nenechala dlouho čekat, budeme jistě pociťovat ještě nějakou dobu poté, co se běžný chod společnosti opět vrátí do zaběhlých kolejí. Lidé...

Snadnější koupě družstevního bytu s překlenovacím úvěrem od MONETA Stavební spořitelny

Získat klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu je ve většině případů nemožné. Koupí družstevního bytu se totiž nestáváte vlastníkem bytové jednotky, ale pouze podílníkem v bytovém družstvu. A pokud nemáte možnost převodu do osobního...