Stavební spoření v roce 2018: co můžeme očekávat?

Není mnoha zemí, ve kterých by stavební spoření mělo lepší pozici, než je tomu v České republice. V roce 2017 uzavřeli Češi na 400 tisíc smluv o úvěru ze stavebního spoření – a v absolutních počtech je mu „upsána“ asi třetina populace. Popularitu úvěrů ze „stavebka“ zvyšuje v posledních měsících zejména situace na hypotečním trhu. Co nás čeká letos?

Jak to bude se stavebním spořením v roce 2018?

Prvotní odhady hovoří jasně: částka poskytnutá v rámci úvěru ze stavebního spoření nepochybně vzroste. Zatímco v loňském roce poskytly spořitelny klientům 48 miliard Kč, letos by se dle odhadů Českomoravské stavební spořitelny mohla konečná částka navýšit až o pětinu.

V pozadí vzrůstající obliby stojí především zdražující hypotéky. Po sérii akcí ze strany České národní banky nezůstal na hypotečním trhu kámen na kameni.

Limit pro maximální výši LTV, dvakrát navýšená repo sazba a hrozba novely o ČNB – to vše vedlo klienty bank k tomu, že se začali poohlížet po alternativách pro financování vlastního bydlení. A většině z nich padla do oka nabídka spořitelen.

Zlaté období pro spořitelny – i klienty

Spořitelní domy si jsou své výhody vědomy. Na ruku se snaží jít klientům vyšší úrokovou sazbou a snížením poplatků, které uzavření a vedení účtu na stavební spoření provázejí.

Např. Českomoravská stavební spořitelna standardní sazbu 0,5 % – v případě uzavření smlouvy na 6 let – zákazníkovi zdvojnásobí. A pokud se dohodne na devítileté vázací době, může se těšit na příjemný úrok 1,2 %. Úroky ve stejné výši poskytuje i Wüstenrot – stavební spořitelna. Ta jej ale podmiňuje jen sedmiletým trváním stavebního spoření.

Úvěry ze stavebního spoření jsou vítanou finanční injekcí v situaci, kdy ani po poskytnutí hypotečního úvěru nemají lidé dostatek peněz na pokrytí nákladů za nemovitost a daň z jejího nabytí. Většina spořitelen poskytne částku až 500 000 Kč bez zajištění.

Regulace na obzoru?

Podobné obcházení „dobrých mravů“ se nelíbí ČNB. Už v dubnu loňského roku proto bankám doporučila, aby hypotéky neposkytovaly lidem, kteří se nemovitost snaží dofinancovat dalšími úvěry.

V praxi se nařízení zatím příliš neuchytilo. Není tak problém vzít si vedle hypotečního úvěru i ten ze stavebního spoření a vysněný dům si pořídit.

Do budoucna se očekává další zpřísnění poskytování úvěru, informujte se u našich makléřů včas.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Chcete i nadále využívat maximální státní podporu, nejvyšší čas uzavřít stavební spoření

Chcete si pravidelně spořit s garantovanou úrokovou sazbou a i pro další roky si zajistit státní podporu ve výši  2 000,-Kč?

Závěr roku 2023 ve znamení akcí stavebního spoření

Závěr roku je již tradičně ve znamení sjednávání nových smluv stavebního spoření. To podporují stavební spořitelny mnoha zajímavými akcemi. Letos poprvé i možností dorovnání státní podpory pro nové smlouvy stavebního spoření pro období...

Stavební spoření a úvěry v září 2023

Stavební spořitelny se snaží klienty nalákat na zajímavé spořicí akce s vyšším úročením, ale i bonusy za vyšší vklady. Dvě stavební spořitelny slibují dorovnání státní podpory na 2 000 Kč při sjednání smlouvy do konce roku.