Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Stavební spoření v roce 2018: co můžeme očekávat?

Není mnoha zemí, ve kterých by stavební spoření mělo lepší pozici, než je tomu v České republice. V roce 2017 uzavřeli Češi na 400 tisíc smluv o úvěru ze stavebního spoření – a v absolutních počtech je mu „upsána“ asi třetina populace. Popularitu úvěrů ze „stavebka“ zvyšuje v posledních měsících zejména situace na hypotečním trhu. Co nás čeká letos?

Jak to bude se stavebním spořením v roce 2018?

Prvotní odhady hovoří jasně: částka poskytnutá v rámci úvěru ze stavebního spoření nepochybně vzroste. Zatímco v loňském roce poskytly spořitelny klientům 48 miliard Kč, letos by se dle odhadů Českomoravské stavební spořitelny mohla konečná částka navýšit až o pětinu.

V pozadí vzrůstající obliby stojí především zdražující hypotéky. Po sérii akcí ze strany České národní banky nezůstal na hypotečním trhu kámen na kameni.

Limit pro maximální výši LTV, dvakrát navýšená repo sazba a hrozba novely o ČNB – to vše vedlo klienty bank k tomu, že se začali poohlížet po alternativách pro financování vlastního bydlení. A většině z nich padla do oka nabídka spořitelen.

Zlaté období pro spořitelny – i klienty

Spořitelní domy si jsou své výhody vědomy. Na ruku se snaží jít klientům vyšší úrokovou sazbou a snížením poplatků, které uzavření a vedení účtu na stavební spoření provázejí.

Např. Českomoravská stavební spořitelna standardní sazbu 0,5 % – v případě uzavření smlouvy na 6 let – zákazníkovi zdvojnásobí. A pokud se dohodne na devítileté vázací době, může se těšit na příjemný úrok 1,2 %. Úroky ve stejné výši poskytuje i Wüstenrot – stavební spořitelna. Ta jej ale podmiňuje jen sedmiletým trváním stavebního spoření.

Úvěry ze stavebního spoření jsou vítanou finanční injekcí v situaci, kdy ani po poskytnutí hypotečního úvěru nemají lidé dostatek peněz na pokrytí nákladů za nemovitost a daň z jejího nabytí. Většina spořitelen poskytne částku až 500 000 Kč bez zajištění.

Regulace na obzoru?

Podobné obcházení „dobrých mravů“ se nelíbí ČNB. Už v dubnu loňského roku proto bankám doporučila, aby hypotéky neposkytovaly lidem, kteří se nemovitost snaží dofinancovat dalšími úvěry.

V praxi se nařízení zatím příliš neuchytilo. Není tak problém vzít si vedle hypotečního úvěru i ten ze stavebního spoření a vysněný dům si pořídit.

Do budoucna se očekává další zpřísnění poskytování úvěru, informujte se u našich makléřů včas.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Češi chtějí v době krize spořit. Zájem o stavební spoření je obrovský

Na letošní rok budeme všichni vzpomínat jako na rok, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru. Dopady krize, která na sebe nenechala dlouho čekat, budeme jistě pociťovat ještě nějakou dobu poté, co se běžný chod společnosti opět vrátí do zaběhlých kolejí. Lidé...

Snadnější koupě družstevního bytu s překlenovacím úvěrem od MONETA Stavební spořitelny

Získat klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu je ve většině případů nemožné. Koupí družstevního bytu se totiž nestáváte vlastníkem bytové jednotky, ale pouze podílníkem v bytovém družstvu. A pokud nemáte možnost převodu do osobního...

Plánujete nové bydlení nebo jen modernizaci stávajícího? Máme pro Vás výhodné nabídky financování vysněného bydlení

Vstupujeme do nového roku a plánujeme spolu s předsevzetími, co by se dalo vylepšit. Spolu s rekapitulací roku loňského se většina z nás zamyslí nad tím, jak ušetřit na nákladech bydlení, jak více využívat přírodní zdroje energií, abychom byli více...