Stavební spoření – výhodný spořicí produkt nebo ekonomická mrtvola?

stavebním spoření již určitě nejednou slyšel každý z vás. Ať již jste byli v pozici rodiče, který své ratolesti spoření zakládal, nebo jsme se ocitli v roli právě dospělého, který stál před rozhodnutím, jak s penězi naložit dál, jistě jste přemýšleli, kolik vám toho tento produkt přinese. Pojďme společně nahlédnout do tajů stavebního spoření a odhalit jeho výhody, přednosti, ale i nedostatky, o nichž se stále horlivěji diskutuje. Komu je stavební spoření určeno a vyplatí se ještě vůbec jeho uzavření? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v dnešním článku!

Stavební spoření – výhodný spořicí produkt nebo ekonomická mrtvola?

Stavební spoření aneb seznamte se, prosím

Jak již samotný název produktu napovídá, jedná se o spořicí produkt, který by měl primárně sloužit k financování potřeb souvisejících s bydlením. Ačkoli se na nás ze všechmince stran valí informace o zpřísňujících se podmínkách stavebního spoření, stále ještě platí, že se jedná o poměrně výhodný produkt se zajímavým finančním zhodnocením, na němž má podíl státní podpora pohybující se v řádech tisícikorun.

Náš tip: Více informací o stavebním spoření naleznete v sekci stavební spoření

Komu je stavební spoření určeno?

Stavební spoření jako spořící produkt je určen zejména osobám, které mají na dalších 6 let jasno, že uspořené finance nebudou potřebovat a mohou si je tedy bezpečně odložit. Právě 6 let totiž představuje tzv. vázací dobu, po níž není na uložené prostředky možno sáhnout bez toho, abyste přišli o státní příspěvek. Pokud se, ale klient rozhodne v tzv. vázací době 6 let od uzavření smlouvy stavebního spoření, využít ke spořící smlouvě překlenovací úvěr pro řešení své bytové potřeby, může stavební spoření využít bez ztráty nároku na státní podporu.

V úvodu tohoto článku jsme zmínili, že se jedná o spořicí produkt určený zejména k financování potřeb souvisejících s bydlením. Ve své podstatě ovšem můžete uspořené prostředky použít prakticky na cokoli, pokud splníme minimální dobu trvání smlouvy o stavebním spoření 6 let od uzavření.

Výhody stavebního spoření

Mezi největší výhody tohoto produktu patří bezpochyby jistota, kterou klient získává. Žádné odhady do budoucna, žádné fondy, žádné nejistoty, ba ani nutnost sledovat aktuální situaci na trhu! Úroková sazba vkladů je ve smlouvě o stavebním spoření pevně sjednána a nezmění se, pokud neuděláte písemně změnu smlouvy stavebního spoření nebo nepřespoříte sjednanou cílovou částku. Prostě jen bance či spořitelně svěříte své finanční prostředky a o nic dalšího se nestaráte.

Abyste dosáhli nejvyššího možného státního příspěvku, měli byste si ročně uložit zhruba 20 000 Kč. V takovém případě dostanete celé 2000 Kč. Tak proč je nechávat státní kase, když mohou skončit ve vaší kapse?

Náš tip: Více o výhodách, které jsou se stavebním spořením neodmyslitelně spjaty, naleznete v článku Výhody stavebního spoření.

Výhodnější podmínky při čerpání úvěru

stavebni sporeni

Další z výhod je skutečnost, že stavební spořitelny vám mohou nabídnout výhodnější podmínky, rozhodnete-li se pro úvěr. Abyste získali nárok na úvěr ze stavebního spoření se sjednanou úrokovou sazbou sjednanou ve smlouvě o stavebním spoření, musíte si spořit minimálně po dobu 2 let a splnit také další podmínky. Stavební spořitelny budou hodnotit zejména vaší bonitu a finanční historii.

Pokud podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření nesplníte, nemusíte hned házet „flintu do žita“. Využít můžete tzv. překlenovací úvěr, o nějž můžete zažádat prakticky ihned po podpisu smlouvy o stavebním spoření. Tento typ úvěru slouží především k překlenutí doby do přidělení klasického úvěru. Zde ovšem platí, že prostředky z úvěru musí být použity pouze na bytové potřeby, což musí být také řádně doloženo.

Nevýhody stavebního spoření

Protože má každá mince dvě strany, je nutno se i v tomto případě zaměřit na nevýhody, které jsou s tímto produktem taktéž neodmyslitelně spojené. Jednou z nevýhod je skutečnost, že po dobu spoření na své peníze prakticky nemůžete sáhnout bez toho, abyste nepřišli o státem deklarovaný příspěvek, pokud nepoužijete naspořenou částku na bydlení.

Jistou nevýhodu můžete spatřovat také v sazbách hypotečních úvěrů. U hypoték na bydlení je zpravidla výhodnější úroková sazba než u úvěrů vycházejících ze stavebního spoření.

 

Nevíte, zda se vám stavební spoření vyplatí? Kontaktujte odborníky z Gepard Finance! Rádi vám poradí a zodpoví všechny dotazy.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Roční výpisy z účtů stavebních spořitelen

Leden je ve znamení ročních výpisů jak ze stavebního spoření, tak úvěrů s potvrzením o zaplacených úrocích. Na co si dát pozor, jak dokumenty využít? Stavební spořitelny svým klientům v lednu vystavují roční výpisy z účtů. Někomu je písemně zašlou, jinému...

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Vyplatí se překlenovací úvěr? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Hypoteční úvěry nejsou jediným prostředkem pro koupi vysněné nemovitosti. Stoupající popularitě se v posledních letech těší i překlenovací úvěry, známé také jako meziúvěry. Podmínky pro jejich získání nejsou tak striktní jako u hypoték. Některé...