Stavební spořitelny a stavební spoření v roce 2018

V posledních letech se stavební spořitelny díky nízkým úrokovým sazbám zaměřovaly více na poskytování úvěrů ze stavebního spoření. Vzniklo tak několik nových úvěrových produktů s anuitním splácením, tarifní varianty stavebního spoření se z rychlých a pomalých změnily na spořící a úvěrové.

Stavební spořitelny a stavební spoření v roce 2018

Úvěry ze stavebního spoření s nízkými sazbami 

Klienti si museli zvykat na úročení vkladů 1 % p.a., mnohdy i méně. Jako protiváhu získali možnost úvěru ze stavebního spoření se zajímavou úrokovou sazbou od 1,99 % p.a. Díky růstu úrokových sazeb pro překlenovací úvěry zajištěné nemovitostí, lze v čase očekávat pomalý nárůst úrokových sazeb pro úvěry bez nutnosti zajištění nemovitou zástavou.

Co se týká úročení vkladů, zatím stavební spořitelny většinou vyčkávají a zůstávají u současných tarifních variant a jimi nastavených parametrů.

Raiffeisen stavební spořitelna

První vlaštovkou se zvýšením úroků pro vklady je Raiffeisen stavební spořitelna. Zatím pouze tarifní variantou pro mladé do 25 let věku tzv. Junior, ti mohou využít dnes ojedinělého úročení vkladů 1,5 % p.a.  Raiffeisen stavební spořitelna všem klientům bez rozdílu nabízí ve spořící tarifní variantě úročení vkladů 1 % p.a. Nutno dodat, že i ostatní stavební spořitelny se snaží podpořit spoření mladých benefity.

Wüstenrot stavební spořitelna

Wüstenrot stavební spořitelna již řadu let nabízí spoření Kamarád pro mladé do 24 let. Pokud klient uhradí na vkladech do 4 měsíců od uzavření smlouvy stavebního spoření poplatek za sjednání smlouvy je Wüstenrot stavební spořitelnou tento poplatek přeúčtován zpět na vklady, tím má klient založení smlouvy stavebního spoření zdarma. Další výhodou smluv stavebního spoření ve Wüstenrot stavební spořitelně, pokud trvají alespoň 7 let, je na ně pravidelně spořeno, je získání úrokového bonusu 0,7 % p.a. ke garantovanému úročení vkladů 0,5 % p.a. Nezletilec nebo junior má tedy u Wüstenrotu možnost získání smlouvy stavebního spoření se založením zdarma a při dodržení podmínek s úrokem 1,2 % p.a.

Modrá pyramida stavební spořitelna

Další stavební spořitelnou, která zvýhodňuje mladé a zároveň umožní získání úrokového bonusu je Modrá pyramida stavební spořitelna. Dětem do 10 let nabízí produkt Mopísek se založením smlouvy zdarma s cílovou částkou 150 000,-Kč a ke garantovanému úroku 0,5 % p.a. za pravidelné spoření úrokový bonus 0,5 % p.a. v období trvání 6 let smlouvy stavebního spoření. Pro starší děti od 11 do 21 let nabízí Modrá pyramida stavební spořitelna produkt Mopy junior s 50% slevy na poplatku za založení stavebního spoření a též možnost úrokového bonusu v prvních 6 letech stavebního spoření při dodržení podmínek pro získání úrokového bonusu pravidelným spořením. Modrá pyramida jako jediná  ze stavebních spořitelen zvýhodňuje i tzv. třetí generaci, tedy klienty starší 55 let věku založením smlouvy zdarma do cílové částky 200 000,- Kč a též možností úrokového bonusu při splnění podmínek pro jeho přiznání.

Stavební spořitelna České spořitelny

Druhou stavební spořitelnou garantující klientům úročení vkladů 1 % p.a. bez dalších podmínek je Stavební spořitelna České spořitelny. SSČS též zvýhodňuje děti a to dárkem zasílaným poštou po uzavření smlouvy stavebního spoření, úhradě poplatku klientem. Dětem do šesti let zasílají noční LED lampičku a starším dětem do 16 let powerbanku.

Výhodné stavebního spoření

Jak je vidět, stavební spořitelny si předchází mladou generaci, která bude pro svou realizaci bydlení v budoucnu naspoření opravdu potřebovat, když nelze využívat u hypoték 100% financování. Uvidíme, jak v budoucnu budou růst úrokové sazby a zda na to stavební spořitelny zareagují novými spořícími tarify s vyšším úročením vkladů bez nutnosti plnění podmínek pro získávání úrokových bonusů.

Rozhodně z pohledu vázací doby šesti let je pro klienty jistější uzavírat Smlouvy stavebního spoření s garantovaným úročením vkladů. Než spoléhat, že se nedostanou do situace, kdy nesplní některou z podmínek pro přiznání úrokového bonusu, bez kterého není zhodnocení vkladů až tak zajímavé.

Chcete – li o nabídce stavebních spořitelen vědět více, využijete služeb našich specialistů, kteří vám pomohou vybrat nejvhodnější produkt ušitý na míru vašim potřebám a požadavkům.

foto Lenka SvobodováAutor článku:

Lenka Svobodová
produktový manager stavebního spoření
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Hypotéky podraží. ČNB zvyšuje sazby

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním zasedání jednomyslně odhlasovala růst základní úrokové sazby (2T repo sazba), od které se do jisté míry odvíjí úročení úvěrů, o 0,25 procentního bodu na 1 %.

Akční úvěry na bydlení bez zajištění nemovitou zástavou

Díky dlouhodobému trendu nízkých úrokových sazeb přecházejí stavební spořitelny s produktovou podporou od spoření k úvěrům. Nejen, že některé stavební spořitelny umožňují svým klientům úvěr ze stavebního spoření s nižší úrokovou sazbou, než s jakou úrokovou...