Stavebnictví v Česku opět rostlo, nových bytů je ale málo

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informace o tom, jak se v loňském roce vedlo sektoru stavebnictví a jak se dařilo nové bytové výstavbě. I když konečná čísla vykazují růst, ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie výsledek není tak pozitivní. Nových bytů je málo a ceny nemovitostí jdou pořád nahoru.

Stavebnictví v Česku opět rostlo, nových bytů je ale málo

Stavební produkce rostla

ČSÚ zveřejnil výsledky, podle kterých stavebnictví navázalo na úspěchy dvou předchozích let a vykázalo růst o 2,3 %. Dařilo se pozemnímu i inženýrskému stavitelství, v dobré kondici byla bytová výstavba ve fázi zahajování s celkovým počtem 38 677 bytů v této fázi výstavby. To představuje růst ve srovnání s předchozím rokem o 16,8 %. Stejně tak množství dokončených bytů se meziročně zvýšilo o 7,6 %, celkově 36 422 bytů.

Ve srovnání s Evropou byl růst slabý

Ve srovnání s dalšími zeměmi nás růst stavebnictví o 2,3 % řadí až na chvost EU. Hůře než my už na tom byly dle údajů Eurostatu pouze 4 země – Francie (0,8 %), Finsko (0,2 %), Španělsko (-2,3 %) a Slovensko (-3,1 %). Maďarsko, které je po ekonomické stránce srovnatelnou zemí s Českem, vykázalo za minulý rok růst stavebnictví o 22 %, tedy desetkrát více než u nás.

Zdroj: Eurostat

Málo bytů má za výsledek vyšší ceny nemovitostí

Za vysokými cenami nemovitostí stojí řada faktorů, především převis poptávky nad nabídkou. Ten je způsoben mimo jiné dlouhými schvalovacími lhůtami pro nové výstavby. Dle údajů Světové banky máme nejpomalejší stavební řízení v rozvinutém světě a řadíme se na 157 místo. Ceny nemovitostí ovlivňuje také nedostatek nájemního bydlení či zájem o nákup nemovitostí ze strany zahraničních investorů.

Za nový byt v Praze si připlatíme

Nabídka nových dokončených bytů v Praze ve srovnání s rokem 2018 klesla o 13,6 % na 5296 bytů. Vyplývá to z aktuálních údajů poradenské společnosti Deloitte. Průměrná nabídková cena nových volných bytů v developerských projektech dosahovala na konci loňského roku 112 500/m2. Meziročně se jedná o šestiprocentní nárůst a oproti roku 2014 se cenová hladina pražské nabídky zvýšila o 72,2 %. Průměrný volný byt v pražské nabídce byl 69 mvelký a stál 7 694 000 Kč. Nejdražším pražským obvodem zůstává tradičně Praha 1, průměrná nabídková cena bytu v této městské části činí 194 600Kč/m2, nejlevnější byty můžete sehnat v Praze 9 v průměru za 103 000 Kč/m2.

Vyřizujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....