Staví se více, nových bytů je však stále málo

V loňském roce se v České republice postavilo téměř 19 tisíc nových bytových budov a v nich bezmála 30 tisíc bytů. I přesto, že počet dokončených bytů ve srovnání s předcházejícím rokem vzrostl, nových bytů je stále nedostatek. Nejhorší situace je v Praze.

Staví se více, nových bytů je však stále málo

Výstavba nových bytů rostla

V roce 2018 se u nás postavilo 18 666 bytových budov. Vzniklo tak 29 657 nových bytů. Jedna třetina bytů byla dokončena v bytových domech. Těch se u nás vloni dokončilo 373 a jejich výstavba stála 22 miliard korun. Bytů v nich bylo celkem 10 305. Průměrné investiční náklady na výstavbu jednoho bytu činily 2,1 milionu korun a převažovala třída B energetické náročnosti.

Nejvíce se stavěly rodinné domy

Dvě třetiny bytů byly dokončeny v rodinných domech a na jejich výstavbu bylo vynaloženo 66 miliard korun. Náklady na výstavbu jednoho bytu činily 3,4 milionu korun. Byty v rodinných domech se nejčastěji stavěly v dispozici 4+1. Obytná plocha činila v průměru 91 m2. Výstavba jednoho rodinného domu trvala v průměru 3,5 roku a také v této kategorii převažovala energetická třída B.

I letos roste počet rozestavěných bytů

Za první tři měsíce tohoto roku se rozestavělo přes 9 tisíc nových bytů, to je nejvíce od roku 2009. Největší podíl zahájených staveb bytových domů připadal na Prahu s 27,3 %. Následoval Jihomoravský (21,6 %) a Liberecký kraj (11,6 %). Ani jeden bytový dům se nezačal stavět v Ústeckém kraji. V Praze vzrostl počet zahájených staveb bytů meziročně o 270 % na 922.

Nejhorší situace je v Praze

I přesto, že se nové výstavbě v posledních měsících daří, stále platí, že v Praze chybí již dnes zhruba 20 tisíc bytů. Podle studie Sdružení pro architekturu a rozvoj může v Praze v roce 2030 chybět až 50 tisíc bytů. Podle strategického plánu je v hlavním městě potřeba ročně zhruba šest tisíc nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolena zhruba polovina.

Nedostatečná legislativa

Zlepšení situace na trhu s bydlením přijde nejdříve se zjednodušením legislativy týkající se stavebních řízení. Řešením bude zřejmě až nový stavební zákon, který má výrazně zkrátit povolování staveb. Ambicí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) je jeden úřad, jedno razítko a jedno povolení. Aktuálně je Česká republika v žebříčku sestavovaném Světovou bankou co do délky a složitosti povolovacího procesu na 156. místě celkem ze 190 sledovaných zemí. Norma, která má zkrátit povolování staveb, by však měla začít platit nejdřív od února či března 2021.

Financování

Kupujete nemovitost a potřebujete pomoct s financováním? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...