Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vám váš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah jižní Moravy tornádem poukázal na skutečnost, že ne všichni jsou na tyto situace vhodně pojištěni. Některé rodiny neměly své bydlení pojištěno vůbec nebo měly velmi staré pojistky. Máte své bydlení pojištěno správně? A kdy naposledy jste aktualizovali pojistné částky ve vaší smlouvě?

rozhodnutí

Tornádo v pojistné smlouvě nehledejte

Škody způsobené tornádem pojišťovny definují jako škody z přírodních katastrof způsobené silným větrem (vichřice). Vichřice je typ větru v Beaufortově stupnici (75 až 88 km/h). Samotné tornádo je prvek z tohoto rizika. Pokud škoda vznikne při větru s nižší silou, nejde o živel a pojistné plnění se nevyplácí.

Postačí i  základní pojištění

Díky tomu, že tornádo pojišťovny řadí do kategorie vichřice, bývá toto riziko zpravidla obsaženo i v levnějších pojistkách domu. Většina pojišťoven v souvislosti s katastrofickými událostmi na jižní Moravě potvrdila, že škody způsobené tornádem mají v základním majetkovém pojištění. Každopádně je dobré ověřit si v pojistných podmínkách, co vše vaše pojištění pokrývá a jaké jsou pojistné výluky.

Poškozené auto? Pojištění nemovitosti nepomůže

Když vám spadne vlivem vichřice větev na váš vůz a poškodí jej, je nutné mít havarijní pojištění, případně mít k povinnému ručení sjednáno připojištění na živly. V případě doplňkového pojištění je vhodnější pojistka, která není s limitem, nýbrž na obvyklou cenu. Máte tak jistotu, že je pojištěna celá hodnota auta, ne jen omezený limit.

Zabraňte vzniku dalších škod

Pokud vám vznikla škoda a vše jste již nahlásili na pojišťovnu, práce tímto krokem nekončí. Naopak je nutné co nejdříve zabránit vzniku dalších škod, tzn. zabezpečit majetek před dalším poškozením. Poškozená střecha se musí provizorně zakrýt, aby v případě deště nebyly poškozeny vnitřní prostory budovy. V případě nezabezpečení by další škody nevznikly při živelné pohromě a nevztahovalo by se tak na ně pojištění.

Ceny nemovitostí rostou, pojistky jsou podpojištěné

Pojišťovny upozorňují na problém v podobě podpojištění nemovitosti. Řeč je především o starších smlouvách, ve kterých byly dříve stanovené a neaktualizované pojistné částky, jež v mnoha případech neodpovídají skutečné hodnotě pojištěného majetku. V takovém případě pak dostává pojištěný vyplacenu menší částku, než je hodnota jejich majetku.

Příklad: Krácení plnění v případě podpojištění

Pan a paní Novákovi si před 5 lety zakoupili dům za 2,5 mil. korun. Na tuto částku jej také pojistili. Dnes má dům hodnotu 5 mil. korun. Sjednaná pojistka je stále na částku 2,5 mil. korun. Podpojištění v tomto případě činí 50 %. Vichřice poškodila střechu, škoda je 800 tisíc korun. Pojišťovna bude krátit plnění poměrem, v jakém je podpojištěna nemovitost. Novákovi dostanou od pojištěnovny 400 tisíc korun, tedy polovinu škody.

Obraťte se na GEPARD FINANCE

Obecné doporučení je provádět aktualizaci smluv každé dva roky nebo v případě, že se změní hodnota majetku. Nezabráníte tak sice příchodu živelné katastrofy, budete mít ale jistotu, že vám pojišťovna v případě nečekaných událostí vyplatí vše, co máte pojištěno. Naši specialisté vám smlouvy zkontrolují a v případě potřeby pomohou s jejich úpravou.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Ceny nemovitostí rostou. Nezapomeňte si upravit pojištění

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě současná situace na trhu s nemovitostmi velice těší. Ceny bytů i domů rostou, čímž se zvedá také hodnota vašeho majetku. Velkým problémem se však mohou stát starší pojistné smlouvy, respektive dříve stanovené a...