Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní půjčka na bydlení z Programu pro mladé lákala především svou nízkou úrokovou sazbou, která byla v době spuštění programu v srpnu loňského roku 1,12 %. Od letošního srpna je úroková sazba státních půjček na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba hypoték klesá již několik měsíců v řadě a pomalu se začíná přibližovat sazbě, kterou nabízí právě státní půjčky. Vyplatí se stále žádat o pomoc s bydlením stát? S jakými omezeními je nutné počítat a přináší státní půjčka výhody, které u klasické hypotéky nezískáte?

Úroková sazba hypotéky a státní půjčky z Programu pro mladé

Státní hypotéka z Programu pro mladé

Od loňského srpna přispívá stát prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení mladým rodinám na pořízení nového bydlení či jeho rekonstrukci zvýhodněnou státní hypotéku. Úvěrem z Programu pro mladé lze financovat 80 % z ceny pořizované nemovitosti, maximálně si lze půjčit 1,2 milionu korun při koupi bytu, nebo 2 miliony při pořízení domu. Na modernizace bytu stát půjčuje nejvýše 300 tisíc korun. Žadatel musí mít 20 % z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů.

Svazující podmínky „výhodných“ hypoték

Podmínky čerpání státní půjčky na bydlení jsou značně omezující. Tou největší bariérou je fakt, že nabízená maximální suma neodpovídá reálným cenám bytů a domů. V Praze, kde jsou ceny nemovitostí nejvyšší, se cena za m2 novostavby bytu pohybuje kolem 100 tisíc korun. Byt o velikosti 60 m2 se tak pohybuje na úrovni 6 milionů korun. I za předpokladu vlastních úspor ve výši 20 % kupní ceny, by potřebná výše úvěru šplhala až k 5 milionům korun. Úvěr tak ztrácí význam prakticky pro všechny zájemce o vlastní bydlení ve větších městech, kde jsou ceny nemovitostí významně nad maximální možnou státní půjčkou.

Podmínky pro získání státního úvěru na bydlení

  • Podmínka věku – prvním pravidlem je, že žadatel musí být mladší 36 let. Zájemce o půjčku může podat žádost nejpozději den před svými 36. narozeninami. Jakmile přesáhne tento věk, úvěr nedostane.

  • Manželství, partnerství – o úvěr mohou žádat manželé a registrovaní partneři, nesezdané páry či samoživitelé. Manželům či registrovaným partnerům stačí k žádosti dodat kopii oddacího listu či registrace, u nesezdaných párů či samoživitelů je podmínkou péče o dítě do 15 let věku.

  • Podmínka vlastnictví – žadatel v době podání o úvěr na pořízení obydlí nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem nemovitosti určené k trvalému bydlení (netýká se úvěru na modernizaci), ani nájemcem družstevního bytu, stejně tak jako jeho manžel či registrovaný partner nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, nebo členem bytového družstva a současně nájemcem družstevního bytu.

  • Splatnost úvěru – v případě státního úvěru na pořízení bydlení je splatnost maximálně 20 let. V případě klasické bankovní hypotéky lze nastavit splatnost až 30 let. Kratší splatnost státních úvěrů tak automaticky znamená vyšší měsíční splátku.

 

Čtěte také: Porovnání Programu pro mladé a hypotečního úvěru

 

Je úroková sazba stále lákadlem?

Úroková sazba státní půjčky je stanovena ve výši základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku, nejméně však jedno procento. V době spuštění programu loni v srpnu byla výše sazby 1,12 %. V porovnání se sazbami na trhu se před rokem jednalo o opravdu bezkonkurenční úrokovou sazbu.

Dnes je situace jiná. Od letošního srpna je sazba na úrovni 2,27 %. Průměrná úroková sazba hypoték klesá již několik měsíců v řadě a konkurenční boj bank ani prognózy ČNB zatím výraznějšímu růstu sazeb nijak nenahrávají. V srpnu byla dle údajů ČNB úroková sazba z hypotečních úvěrů 2,61 %.

Výhoda státní půjčky - odečet za narozené dítě

Hlavní výhodou státního úvěru pro mladé je bezpochyby odečtení 30 000 korun z jistiny za každé narozené či osvojené dítě v průběhu trvání úvěrového vztahu. To je bonus, který vám zatím žádná banka na tuzemském bankovním trhu k hypotečnímu úvěru neposkytne.

Zájem o státní půjčky klesá

Výše uvedené faktory vedou k tomu, že o program Státního fondu rozvoje bydlení není takový zájem, jaký se očekával loni v srpnu, kdy se dokonce před některými pobočkami tvořily fronty zájemců. Pro letošní rok je na podporu bydlení mladým rodinám vyčleněno celkem 950 milionů korun. Na začátku října bylo vyhověno žádostem v objemu něco málo přes 400 milionu korun. Více než tři pětiny byly určeny na výstavbu rodinného domu, 18 % na koupi rodinného domu, 12 % na koupi bytu a 8 % na modernizaci obydlí.

Potřebujete hypotéku?

Zvažujete koupi nemovitosti či výstavbu rodinného domu? Pokud chcete mít jistotu, že financování proběhne hladce a v pořádku, obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Pro koho je vhodná obratová hypotéka?

Podnikáte a uvažujete o vlastním bydlení? Vysněnou cestu k hypotéce může zkomplikovat to, jak bude banka posuzovat vaše příjmy. Některé bankovní domy nabízejí pro podnikatele a OSVČ obratovou hypotéku, díky které může živnostník získat hypotéku na vyšší...

ČNB zvýšila sazby. Za hypotéky si připlatíme

Na svém posledním zasedání 6. února 2020 bankovní rada ČNB navzdory očekáváním odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Centrální bankéři přistoupili ke zvýšení sazeb poprvé od loňského května. Za rozhodnutím stojí obavy z vyšší inflace, jež se...

Kdy sáhnout po americké hypotéce a kdy po spotřebitelském úvěru?

Snad každý se někdy za život dostane do situace, kdy potřebuje půjčit finanční prostředky a obrátí se na banku s žádostí o úvěr. Při volbě konkrétního produktu budete vycházet z toho, jak velkou částku potřebujete a na co byste ji chtěli použít. Pokud...