• Úrokové sazby

    BLOG O ÚROKOVÝCH SAZBÁCH. Pravidelná dávka novinek k úrokovým sazbám a rad ze světa hypoték.

Jsou to již asi dva roky, co se úrokové sazby hypotečních úvěrů odrazily od svého pomyslného dna a začaly růst. Nejmenších hodnot dosáhly úrokové sazby na konci roku 2016, kdy se dotkly hranice 1,7 % p.a. – mluvíme o hypotékách s fixací úrokové sazby na 5 let a s LTV (poměr mezi výší úvěru a hodnotou zástavy) do 80 %.

ČNB počtvrté za sebou zvedá sazby

čtvrtek, 01 listopad 2018 19:52 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazba) o 25 bazických bodů na 1,75 %. ČNB zvedá sazby již počtvrté za sebou, popáté v letošním roce.

Hypotéky budou zase dražší. ČNB opět zvedá sazby

středa, 26 září 2018 14:51 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Od posledního navyšování úrokových sazeb neuběhly ani dva měsíce a Česká národní banka (ČNB) opět navyšuje základní úrokovou sazbu (2T repo sazba) o čtvrt procentního bodu na 1,5 %. Jde tak o třetí zvyšování úrokových sazeb v řadě. Co vede centrální banku k dalšímu zvyšování sazeb?
Letošní rok se zatím nese v duchu rostoucích úrokových sazeb. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém jednání jednomyslně zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že do konce roku nelze vyloučit další zvyšování sazeb. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. srpna 2018.
Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a jako by ani to nestačilo, následovalo ještě jedno navýšení.
Jak si stojí hypoteční trh tři měsíce od omezení maximální výše LTV? Jak moc rostou úrokové sazby hypoték rostou, kteří klienti pociťují největší dopad? A jak se k problematice narůstajících úroků staví samotné bankovní instituce?
Médii nedávno proběhla zpráva, že Česká národní banka 6. 4. 2017 dopoledne uvolnila kurz české koruny. Po necelých čtyřech letech tím definitivně skončila intervence devizového trhu, skrze kterou bankovní rada držela v šachu nejen posilování české měny, ale i růst úroků na úvěrovém trhu. Pro hypotéky to znamená jediné – růst úrokové sazby.
Hypoteční trh se mění. Podle odborníků jsou časy rekordně nízkých hypotečních úroků definitivně minulostí. A varují, že získat hypoteční úvěr bude čím dál těžší. Už v dubnu začnou bankovní instituce poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % hodnoty nemovitosti. Zatímco dříve získal klient výhodný hypoteční úvěr de facto v každé bance, nyní je potřeba hledat.
S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení se v polovině ledna odhodlala Česká spořitelna, krátce na to ji následovaly třeba Moneta Money Bank nebo Raiffeisenbank. Odborníci se shodují, že doba rekordně nízkých sazeb je u konce. A radí: Pokud…
To, co mnozí makléři predikovali, se stalo skutečným! Rok 2015 byl – co se týče objemu a množství uzavřených hypoték – velmi úspěšný, nebojme se říci rekordní! Nejnižší úroky a největší objemy i počty poskytnutých hypoték v historii hlásí letos téměř všechny banky v České republice. A rekordní byl také propad úrokových sazeb.

Vydrží 3% úrokové sazby hypoték za 5 let?

středa, 04 listopad 2015 00:00 | Úrokové sazby | Ing. Eva Fraňková
Zájem o hypoteční úvěry je stále v kursu. Příčinou jsou extrémně nízké úrokové sazby a oživení české ekonomiky. Ceny nemovitostí postupně rostou a řada lidí tak chce využít období levných hypoték a pořídit si vlastní bydlení co nejdříve. Dobrá zpráva je, že by se úrokové sazby dlouhodobě neměly příliš měnit.
Úroková sazba je u hypotéky hlavním ukazatelem toho, do jaké míry je úvěr pro žadatele výhodný. Jinými slovy vypovídá o tom, jakou částku žadatel bance zaplatí navíc za to, že mu poskytla hypotéku. Právě z důvodu, že je úroková sazba tak důležitým parametrem, byste o ní měli vědět co nejvíce. Vše podstatné jsme sepsali do následujícího článku.
Vsadit na celoživotní placení nájmu nebo si šetřit na vlastní rodinný domek? Sáhnout po půjčce na bydlení nebo zvolit hypotéku? Tato a řada dalších dilemat se honí hlavou každému, kdo řeší vlastní bydlení a alespoň částečně se zajímá o aktuální dění na hypotečním a realitním trhu.

Kam půjdou úrokové sazby hypoték a úvěrů?

středa, 04 únor 2015 16:28 | Úrokové sazby | Pavel Aron
To je otázka, na kterou by určitě hodně z nás chtělo znát správnou odpověď. Výjimečně, než se pustím do úvah a analýz, řeknu svůj názor: Úrokové sazby se v časově blízkém horizontu začnou zvyšovat.

Úrokové sazby již od 1,64 %

pátek, 05 prosinec 2014 16:13 | Úrokové sazby | Pavel Aron
Kdy jindy realizovat pořízení nového bydlení, než nyní, kdy se průměrné úrokové sazby hypoték přiblížily na dosah 2 %-ní hranice a ceny nemovitostí se v řadě regionů odrážejí od dosaženého dna.

Oranžové barvy vrací úder

čtvrtek, 27 listopad 2014 17:00 | Úrokové sazby | David Eim
Bác ho, levý hák, ... 2,09 %... Bum ho zpátky, pravý hák, ... 1,99 %... A tu máš jednu..., levý hák, ... 1,89 %... A tady máš zpátky, pravý hák, ... 1,79 %...
Informace o historicky nejnižších úrokových sazbách hypoték se na nás valí ze všech stran. Výhodný hypoteční úvěr bude možno sjednat ještě zhruba do konce roku 2014. Počátkem roku následujícího pak očekávají přední finanční analytici postupný nárůst těchto sazeb. Kolik však činí aktuální úroková sazba a jaký je její vývoj?

Další banka potvrdila aktuální úrokové dno

čtvrtek, 13 listopad 2014 00:00 | Úrokové sazby | David Eim
"Všechno, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všechno, co se stane dvakrát, stane se určitě i potřetí." Paulo Coelho

Úrokové sazby: Kam půjdete?

středa, 15 říjen 2014 18:22 | Úrokové sazby | Pavel Aron
Jsou již úrokové sazby na skutečném dnu nebo budou ještě klesat? Na tuto otázku Vám pochopitelně nikdo spolehlivě neodpoví, pokud nemá k dispozici křišťálovou kouli. Nicméně si dovolím nastínit některé faktory, které budou mít vliv na budoucí vývoj.

Sdružení přátel nízkých úrokových sazeb

neděle, 12 říjen 2014 01:24 | Úrokové sazby | David Eim
Kdyby někdo měl ten bláznivý nápad a založil Sdružení přátel nízkých úrokových sazeb, tak členové tohoto sdružení by teď měli důvod k malé oslavě. Jak to tak vypadá, pokles sazeb se totiž stále ještě nezastavil.

Nízké sazby hypoték vydrží do konce léta

úterý, 08 červenec 2014 00:00 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Loňské jaro přineslo rekordně nízké úrokové sazby hypoték. Zdálo se, že pro další pokles již není prostor. Situace se ale opakovala i letos na jaře, kdy jsme byli svědky nového rekordu.
Jaro je tu a s ním se tradičně probouzí nejen příroda, ale také hypoteční a realitní trh.

Úrokové sazby hypoték v březnu 2014

pondělí, 17 březen 2014 18:02 | Úrokové sazby | Pavel Aron
Průměrné úrokové sazby hypoték klesly v březnu na tři procenta. Zájemci o hypotéku nebo její refinancování ušetří.

Lidé sjednávají nejčastěji hypotéky se sazbou 3,34 %

pondělí, 12 srpen 2013 22:25 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Společnost Gepard Finance spustila začátkem letošního roku unikátní aplikaci, která dokáže zájemcům o hypotéku během chvíle zprostředkovat kompletní přehled nabídky hypotečního trhu. Z údajů hypoteční kalkulačky Gepard Finance mimo jiné vyplývá, že průměrná sazba u poskytnutých hypoték činí reálně 3,34 % a průměrná výše splátky je 8 346 Kč.

Hypotéky dosáhly dalšího rekordu: Sazby jsou pod 3 %!

pátek, 21 červen 2013 00:00 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Průměrné sazby hypoték v květnu spadly na 2,96 procenta z dubnových 3,08 %, což je nový absolutní rekord. Díky dlouhodobě klesajícím sazbám a akčním nabídkám vzali lidé v květnu hypoteční banky útokem. Ve stejném měsíci zaznamenala společnost Gepard Finance historický rekord v objemu sjednaných hypoték.

Úroková sazba hypotéky není všechno

pátek, 14 červen 2013 00:00 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Srovnávat hypotéky výhradně jen podle úrokových sazeb nelze doporučit. Je třeba přihlédnout i k dalším parametrům. U bank se setkáte s poplatky za vedení úvěrového účtu, s poplatkem za vyřízení úvěru či poplatkem za odhad ceny nemovitosti. Pozor také na nepříjemný poplatek za předčasné splacení.

Hypotečnímu finiši prospívají nízké úrokové sazby

čtvrtek, 27 prosinec 2012 00:00 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Během listopadu 2012 došlo k dalšímu očekávanému poklesu průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů na rekordních 3,25 % z říjnové průměrné sazby 3,36 %. Objem hypoték vzrostl ve srovnání s předchozím měsícem o téměř 2 miliardy na 12 miliard Kč. Průměrná úroková sazba dosáhla v listopadu 2012 u hypotečních úvěrů historického minima (ve srovnání např. s rokem 2008 dosáhla téměř poloviční hodnoty). Pokles úrokových sazeb byl ovlivněn snížením základních úrokových sazeb…

Hypotéky stále levnější

středa, 05 prosinec 2012 13:06 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Další snížení úrokových sazeb Českou národní bankou vedlo v říjnu 2012 k poklesu úrokových sazeb hypoték na rekordně nízké hodnoty. Ve srovnání se zářím tohoto roku došlo k poklesu průměrné úrokové sazby u všech fixací o další desetinu procenta až na 3,36 %. Vzhledem k tomu, že banky úrokové sazby hypotečních úvěrů odvozují přímo úměrně od ceny zdrojů, je možné, že listopadové statistiky vykáží ještě další pokles, neboť Česká národní…

Jarní propad úrokových sazeb hypoték

pátek, 09 duben 2010 22:09 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Úrokové sazby hypotečních úvěrů dále padají. Hned několik bank oznámilo s počátkem jara snížení nejen úrokových sazeb, ale nabízejí i nejrůznější slevové akce. Která banka snížila úrokové sazby nejvíce? A které banky se snižováním sazeb zatím váhají? Včera byl pro klienty i potenciální klienty hypotečních bank veselý den. Nemohl za to pouze apríl a s ním spojené nejrůznější mystifikace a vyvádění ze zaběhlých kolejí, ale také oznámení snížení úrokových sazeb…

Hypotéky na svém úrokovém minimu

středa, 25 srpen 2004 00:00 | Úrokové sazby | GEPARD FINANCE
Vzít či nevzít hypotéku se sazbou pod 3%? Koncem minulého roku, kdy většina bank lehce navyšovala své úrokové sazby hypoték, předpokládali odborníci, že tento trend bude pokračovat i v průběhu letošního roku.Vývoj posledních dvou měsíců však naznačuje něco zcela jiného. Většina z bank, které na našem trhu poskytují hypotéky srazila nabízené sazby pod 3% p.a. Některé z bank nabízejí tyto sazby jako časově omezenou nabídku, která platí pro nové úvěry,…
Strana 1 z 2