• Úrokové sazby hypoték 2023

  Úroková sazba je často tím prvním vodítkem, které jako klienti používáme při výběru banky. Jak tedy na hypotéku s nízkou úrokovou sazbou? Doporučíme vám, jak na úrokové sazby hypoték v roce 2023.

Aktuální úrokové sazby hypoték

Úrokové sazby se odvíjí především ze dvou parametrů:

 

 • LTV (poměr mezi výší úvěru a hodnotou zajištění)
 • fixace úrokové sazby (doba po kterou se sazba nezmění)

 

Předem si rozmyslete, kolik budete chtít půjčit a kolik uhradíte ze svého. Pokud si půjčíte maximálně 80 % hodnoty zastavené nemovitosti, na sazbu hypotéky to pravděpodobně nebude mít vliv. Pokud si půjčíte více, sazba bude zřejmě vyšší.

Rozmyslete si také délku fixace úrokové sazby. Po dobu fixace se Vaše úroková sazba nemůže změnit. Máte tedy jistotu, že se nezvýší. Nejobvyklejší je tradičně pětiletá fixace.

Úroková sazba není to nejdůležitější. Je toho více, co by se mělo zohlednit. Ale z praxe víme, že v prvním kole rozhovorů klienty zajímá především sazba. Každý chce, aby ta nejvýhodnější hypotéka a nejlevnější hypotéka byla právě ta jeho.

Následující přehledná tabulka ukazuje orientační sazby hypotečních úvěrů. Jedná se o minimální sazby se zohledněním slevy za rizikové pojištění. Jedná se pouze o orientační hodnoty. Vaši konkrétní situaci doporučujeme konzultovat s některým z našich specialistů.

 

LTV / fixace 3 roky 5 let 7 let 10 let
60 % 5,79 % 5,39 % 5,94 % 5,84 %
70 % 5,79 % 5,39 % 5,94 % 5,84 %
80 % 5,79 % 5,39 % 5,94 % 5,84 %
90 % 5,79 % 5,39 % 5,94 % 5,94 %

 

Uvedené úrokové sazby hypoték mohou být vázány na dodatečné podmínky příslušných bank (např. objem úvěru, uzavření rizikového pojištění úvěru, účet vedený u příslušné banky apod.).

Chcete nejlepší úrokovou sazbu pro svůj konkrétní případ? Vše s Vámi individuálně probereme a pomůžeme vám.

 

Najděte si nejlepší sazbu hypotéky,
použijte naši hypoteční kalkulačku:

POROVNAT HYPOTÉKY

 

 

Jak se úrokové sazby mění?

Úrokové sazby se průběžně mění. Co platí dnes, zítra platit nemusí. Následující graf ukazuje vývoj úrokových sazeb v nedávné minulosti. Jedná se o průměr šesti největších bank.

 

Vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů

Úroková sazba "již od"

Úroková sazba hypoték je základní a velmi důležitou složkou, která ovlivňuje konečnou cenu hypotéky. O tom není sporu. "Nejvýhodnější" úrokové sazby hypoték se na nás hrnou ze všech stran. Měli bychom se však mít na pozoru! Nabízené supernízké úrokové sazby hypoték jsou marketingovým nástrojem, jak přilákat nové zákazníky (sazba již od...). Rozdíl mezi touto lákavou sazbou a úrokovou sazbou, kterou vám pak banka skutečně nabídne, může být výrazný.

Hypotéka je individuální produkt. Ne všichni dostanou stejné podmínky a tutéž úrokovou sazbu. Sazby, které vidíte uvedené výše, slouží spíše jako orientační měřítko. Každého klienta různé banky posuzují jinak. Banka bude prověřovat vaši bonitu, bude záležet na odhadu nemovitosti, na vašich dalších finančních produktech a také do jaké výše LTV si chcete od banky půjčit.

V mnoha případech se nám povede zajistit pro naše klienty výhodnější podmínky, než by si v bance byli schopni zajistit sami.

Co ovlivňuje výši úrokové sazby hypoték v roce 2023?

Úroková sazba se stanovuje v závislosti na množství různých parametrů.

Nejčastější z nich jsou tyto parametry:

 • typ a účel úvěru,
 • LTV (poměr požadovaného úvěru k odhadní ceně nemovitosti),
 • délka fixace úrokové sazby,
 • využití dalších produktů (např. běžný účet nebo rizikové pojištění)
 • bonita klienta,
 • vyjednávání s bankou.

Úroková sazba hypoték 2023 jako jediné měřítko?

Dalším vžitým omylem je představa, že "cena hypotéky = úroková sazba". Přitom úroková sazba hypotéky je jen jedním z faktorů, který ovlivňuje, kolik za hypotéku ve skutečnosti zaplatíte. Jednotlivé splátky i konečný účet za hypotéku však mohou navýšit některé další poplatky:

 • poplatek za odhad nemovitosti,
 • poplatek za poskytnutí hypotéky,
 • poplatek za čerpání úvěru,
 • poplatek za vedení běžného účtu,
 • poplatek za předčasné splacení,
 • poplatek za mimořádnou splátku,
 • cena pojištění vyžadovaných bankou (životní pojištění, pojištění proti neschopnosti splácet, pojištění nemovitosti atd.).

Je pravdou, že největší vliv na cenu hypotéky má úroková sazba. Všichni se řídíme především její výší. Důležité však je myslet na to, že není jediným parametrem a musíme zvažovat i další náklady.

Další faktory související s hypotékou

Jsou i další faktory, které sice nemusejí přímo ovlivnit vaše celkové výdaje za hypotéku, ale mohou zásadním způsobem ovlivnit, jak hladce proběhne celý proces schvalování a následného čerpání hypotečního úvěru. Jsou situace, kdy to může být důležitější, než nejlevnější dosažitelné řešení.

Mezi takové například patří:

 • jak a čím chce banka dokládat bonitu,
 • délka vyřízení úvěru od okamžiku doložení všech potřebných dokladů,
 • na základě čeho, kdy a jak dlouho je možné hypoteční úvěr čerpat,
 • podmínky banky v případě problémů se splácením
 • možnosti a způsoby předčasného splácení.

Tento výčet není a nemůže být úplný. Pokud se při vyřizování hypotéky chcete co nejlépe vyhnout případným potížím, využijte služeb profesionálů.

Stačí nás kontaktovat

Je toho opravdu hodně, co byste měli sledovat a na co byste si měli dávat pozor. Proto nás neváhejte kontaktovat. Naši makléři jsou pravidelně školeni ve všech zmíněných oblastech, mají skvělý přehled a jsou vždy připraveni vám pomoci k získání té nejlepší hypotéky. Služby hypotečního makléře jsou pro vás zdarma, makléře platí příslušné banky.

Reprezentativní příklad

Reprezentativní příklad průměrné hypotéky zprostředkované GEPARD FINANCE: Výše úvěru 3 100 000 Kč se splatností 30 let (360 splátek), s pevnou roční úrokovou sazbou 5,81 %. Výše měsíční splátky: 18 209 Kč (splátka zahrnuje měsíční splátku jistiny a úroků). Orientační poplatek za odhad ceny nemovitosti: 4 000 Kč. Správní poplatek za návrh na vklad zástavního práva: 2 000 Kč. Správní poplatek za výmaz zástavního práva při ukončení úvěru: 2 000 Kč. Výše roční procentní sazby nákladů (RPSN): 5,99 %. Celková částka splatná spotřebitelem: 6 563 240 Kč (za předpokladu, že se úroková sazba po celou dobu trvání úvěrového vztahu nezmění). Hypoteční úvěr musí být zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Reprezentativní příklad nezahrnuje náklady na pojištění zástavy (nemovitosti), jejich výše nám není známa. Tyto náklady budete platit příslušné pojišťovně, u které si pojištění sjednáte.

Upozornění: Reprezentativní příklad má pouze informativní charakter. Nejedná se o návrh na uzavření smlouvy. Všechny výpočty a údaje, včetně údaje o úrokové sazbě či výši splátky úvěru, jsou orientační. Konečné parametry úvěru se mohou lišit podle aktuálních podmínek konkrétního hypotečního úvěru a budou uvedeny ve smlouvě o úvěru.