Úrokové sazby hypoték od začátku roku vzrostly. Klesl počet zájemců o hypotéku?

Hypoteční trh se mění. Podle odborníků jsou časy rekordně nízkých hypotečních úroků definitivně minulostí. A varují, že získat hypoteční úvěr bude čím dál těžší. Už v dubnu začnou bankovní instituce poskytovat hypotéky maximálně do výše 90 % hodnoty nemovitosti. Zatímco dříve získal klient výhodný hypoteční úvěr de facto v každé bance, nyní je potřeba hledat.

Co znamená růst úrokových sazeb hypoték pro hypoteční trh?

Úroky stoupají, zájem klientů ale také

Rok 2017 pokořil hned několik psychologických bariér. Po letech se opět objevují hypoteční úvěry s úročením přes 2 %, průměrný objem čerpaného hypotečního úvěru se zase dostal nad 2 miliony Kč. A ještě jednou věcí je letošní rok výjimečný: Oproti jiným létům je o sjednání hypotéky mimořádný zájem.

Počátek roku je na hypotečním trhu tradičně obdobím útlumu; např. loni v únoru podali lidé 7 782 žádostí o hypoték, v roce 2015 jich bylo dokonce jen 6 719. A letošní únor? 9 413 žádostí. Mírný nebyl ani leden. Za první měsíc nového roku zaregistrovaly bankovní instituce celkem 8 665 žádostí o hypoteční úvěr.

Získat hypotéku bude čím dál těžší

Za zvýšením zájmem o hypoteční úvěr stojí loňská novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta diktuje, že od 1. dubna 2017 mohou banky poskytnout hypotéku max. do výše 90 % LTV. To ale není vše.

Do hry vstupuje významný hráč – Česká národní banka. Z obavy o přehřátí hypotečního trhu se snaží objem vysokých hypoték regulovat, vydala proto doporučení, že množství poskytnutých úvěrů s LTV vyšším než 80 % by nemělo tvořit více jak 15 % z celkového objemu schválených hypoték.

Banky tak budou žadatele o hypoteční úvěr hodnotit přísnějším okem. To v praxi znamená jediné. Na hypotéky s vysokou hodnotou LTV dosáhnou jen jedinci s nadstandardně vysokými příjmy.

Navzdory zvyšujícím se úrokům zájem o hypotéky roste. Lidé si zkrátka chtějí svou vytouženou nemovitost pořídit, dokud jsou podmínky relativně výhodné.

Čas pro výhodné uzavření hypotéky se krátí. Rádi vám s jejím zařízením pomůžeme. Dohodněte si ZDARMA osobní schůzku s našimi makléři a kupte si svůj vysněný dům dřív, než bude pozdě!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby. Co to znamená pro hypotéky?

Ani na začátku roku 2018 změny na hypotečním trhu nekončí. Sotva jsme se oklepali ze zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, přišel konec intervencí ČNB vůči české koruně. A hned nato zvýšila národní finanční instituce své úrokové sazby – a...

Růst úrokových sazeb hypoték: rekordně nízkým úrokům je konec

S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. K prvnímu navýšení...

Úrokové sazby hypoték v roce 2016: Jak vypadají nejnovější prognózy?

To, co mnozí makléři predikovali, se stalo skutečným! Rok 2015 byl – co se týče objemu a množství uzavřených hypoték – velmi úspěšný, nebojme se říci rekordní! Nejnižší úroky a největší objemy i počty poskytnutých hypoték v historii hlásí letos...