Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Úrokové sazby: vše, co jste o nich chtěli vědět, na jednom místě

Úroková sazba je u hypotéky hlavním ukazatelem toho, do jaké míry je úvěr pro žadatele výhodný. Jinými slovy vypovídá o tom, jakou částku žadatel bance zaplatí navíc za to, že mu poskytla hypotéku. Právě z důvodu, že je úroková sazba tak důležitým parametrem, byste o ní měli vědět co nejvíce. Vše podstatné jsme sepsali do následujícího článku.

Vše, co jste chtěli vědět o úrokových sazbách v jednom článku

úrokové sazby - kalkulačka GepardNajděte si nejlepší sazbu hypotéky

Použijte hypoteční kalkulačku

  

POROVNAT HYPOTÉKY

  


 

Aktuální úrokové sazby hypoték
ZÁŘÍ 2015

Předem si rozmyslete, kolik budete chtít půjčit a kolik zaplatíte ze svého.
Podle toho se odvíjí výše úrokové sazby hypoték.

LTV vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.

LTV 50%:
fix 3 roky: 1,59 %
fix 5 let: 1,69 %

 

LTV 70%:
fix 3 roky: 1,59 %
fix 5 let: 1,69 %

 

LTV 85%:
fix 3 roky: 1,59 %
fix 5 let: 1,69 %

 

LTV 90%:
fix 3 roky: 1,69 %
fix 5 let: 1,89 %

 

LTV 100%:
fix 3 roky: 2,14 %
fix 5 let: 2,34 %

   

Jedná se o orientační tabulku, konečná výše úrokové sazby hypotéky je závislá na konkrétním případě a dodatečných podmínkách příslušných bank.

POZOR! Nejnižší úroková sazba se nerovná nejlevnější hypotéka

Zdaleka neplatí, že hypotéka s nejnižší úrokovou sazbou je pro klienty nejvýhodnější.

Úroková sazba sice významně ovlivňuje částku, kterou klienti za hypotéku přeplatí, ale další poplatky, které už nemusí být tak viditelné, mohou hypotéku výrazně prodražit.

Například různé druhy připojištění mohou průměrnou sazbu hypotéky zvednout i o několik desetin procenta.

 

Chcete nejlepší úrokovou sazbu?

Lidé, kteří chtějí požádat o hypotéku, často kladou zdánlivě jednoduchou otázku, která zní: Jaká je ta nejlepší hypotéka? Odpověď však v žádném případě jednoduchá není a vždy záleží na individuálních požadavcích a možnostech konkrétního žadatele. Jedním z požadavků je samozřejmě co nejnižší úroková sazba. Dobrá zpráva je, že sazby tak dlouho klesaly, až se před několika měsíci dotkly svého historického minima a žádný návrat k vysokým úrokům se zatím nekoná.

Banky spolu soupeří o to, kdo nabídne potenciálnímu klientovi výhodnější podmínky a nižší úrokovou sazbu, a zaměřují se i na to, kdo zajistí lepší řešení týkající se fixačních období nebo dlouhodobé fixace. Čím delší je totiž fixační období, tedy období, během něhož je zaručen nulový výkyv v hodnotě úrokové sazby, tím mnohdy bývá sazba vyšší. Když chce někdo vsadit na delší jistotu neměnné sazby, může ho právě vyšší sazba odradit.

Podle čeho vybrat délku fixačního období

Fixační období úrokové sazby si můžete zvolit zpravidla na 1, (2), nebo 3 roky, obvyklá délka fixačního období je také 5, příp. 7, 10 nebo i více let. Nejčastěji se však jedná o dobu fixace 3 a 5 let.

Po tuto dobu má klient zaručeno, že se úroková sazba u hypotečního úvěru nezmění. Výhodou delší doby fixace (5 a více let), je logicky to, že se úroková sazba nezmění po delší dobu. Výhodou kratší doby fixace může být nižší sazba a zároveň možnost změny podmínek na konci každé fixace. Jakmile se přiblíží konec fixačního období, máte možnost hypotéku bez sankcí splatit nebo refinancovat do jiné banky, a tak získat výhodnější úrokovou sazbu, než jakou by vám nabídla stávající banka. 

Sami tedy musíte zvážit, jaká fixace hypotéky je pro vás lepší a výhodnější.

Náš tip: Usmlouvejte nižší úrokovou sazbu i při kratší fixaci. Zkuste to sami, nebo požádejte o pomoc makléře z Gepard Finance!

Proměnlivá a fixní úroková sazba – komu bude která vyhovovat?

Další věcí, kterou byste měli vzít při sjednávání hypotečního úvěru v potaz, je možnost variabilní a fixní úrokové sazby. Zatímco při té fixní se sazba po dobu fixačního období ani o setinu procenta nezmění, ta proměnlivá se může – jak její označení napovídá – měnit. A to oběma směry. Může tedy nastat období, kdy bude až neuvěřitelně nízká, což je lákavé. Je však třeba si uvědomit, že stejně tak může přijít období, kdy bude o dost vyšší.

Výše proměnlivé (variabilní) úrokové sazby se odvíjí od aktuální sazby PRIBOR, tedy Pražské mezibankovní nabídkové sazby. PRIBOR je výše úrokové sazby, s níž si banky mezi sebou půjčují peníze. Pohyb sazby PRIBOR tedy ovlivní výši úrokové sazby vaší hypotéky. A ač je lákavé, že může být úroková sazba vašeho úvěru velmi nízká, musíte mít dostatek financí na to, abyste příští měsíc nemuseli počítat každou korunu, až bude aktuálně navýšená sazba najednou znamenat třeba o 4 000 Kč na výdajích víc. Pokud je váš rozpočet jen tak tak dostačující, bude pro vás tedy lepším a klidnějším řešením fixní úroková sazba.

domeček s kalkulačkou

Rozdíly v úrokových sazbách a výších hypoték jsou citelné

U hypotéky často záleží na tom, k jakému účelu mají bankou poskytnuté finance sloužit. Od účelu se totiž odvíjí výše hypotéky, kterou od banky žádáte. Například suma na rekonstrukci domu bude jistě nižší než suma na celou jeho výstavbu.

Druhým faktorem ovlivňujícím výši hypotéky jsou samozřejmě úrokové sazby, které se také v různých případech liší. Například sazba u americké hypotéky (neúčelové) může dosahovat i vyšší hodnoty než je 7,79 %. Na koupi, rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti se přitom sazba může pohybovat o 6 % níže.

Je na hypotéku ten nejvhodnější čas?

Nejvhodnější čas na hypotéku byl letos na jaře, kdy úrokové sazby, jak jsme již v článku zmínili, klesly na své historické minimum. I po mírném nárůstu však můžeme říci, že je vhodná doba na hypotéku, protože sazby jsou stále velmi příznivé a do konce roku 2015 by se úrokové sazby hypoték neměly zvyšovat nijak dramaticky. Proto není čas ztrácet čas.

Než se vydáte do konkrétní banky, kterou máte třeba prověřenou z minulosti a jejíž jiný produkt jste využívali, porovnejte si nabídky konkurenčních bank a zjistěte, která vám nabídne lepší podmínky. Ne vždy totiž nejvýhodnější bankou musí být zrovna ta „vaše“, i když můžete mít jinak pocit, že by vám snesla modré z nebe.

Nejste-li si jisti, obraťte se na profesionály z Gepard Finance, kteří vám poradí nejen s úrokovými sazbami, ale i s celým procesem vyřízení hypotečního úvěru!

Aktuální srovnání všech bank

Gepard s kalkulačkou

Stačí vyplnit hypoteční kalkulačku

  

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

ČNB opět snižuje sazby. Banky se na zlevňování úvěrů nechystají

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání opět snížila klíčové úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba šla dolů o 75 bazických bodů na 0,25 %. Hlavním důvodem pro další uvolnění měnové politiky je zmírnění dopadů šíření koronaviru na českou...