Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Úskalí a rizika nebankovní hypotéky

Hypotéky a úvěry na bydlení dávno nejsou doménou pouze bank či stavebních spořitelen. Stále častěji se setkáváme s nabídkami úvěrů od nebankovních společností, dokonce také v podobě půjček na bydlení se zástavou nemovitosti. Tyto instituce cílí především na zájemce s negativními zápisy v registrech dlužníků, případně na ty, kteří v bance neprošli přísnějším procesem prověřování bonity. Je nebankovní hypotéka skutečně tak výhodná, jak se z většiny nabídek jeví?

Prodej domu

Nebankovní vs. americká hypotéka

Nejčastěji jsou u nás nebankovní hypotéky nabízeny fyzickým osobám či podnikatelům jako úvěry se zástavou vlastní nemovitosti, které lze využít na cokoli. Díky mírnějším nárokům v rámci schvalovacího procesu jsou tyto půjčky přístupnější širšímu okruhu zájemců. Svou podstatou se úvěr podobá neúčelové americké hypotéce, kterou vám s výhodnějším úročením nabídne také většina bankovních domů. I v případě americké hypotéky můžete peníze využít na cokoli.

Nebankovní hypotéka s lákavými podmínkami

Nebankovní hypotéky lákají na mírnější podmínky pro získání úvěru. Někteří poskytovatelé tolerují negativní záznam v registrech dlužníků, jiní jsou ochotni poskytnout úvěr zajištěný nemovitostí i zájemcům, kteří nemohou doložit dostatečně vysoký příjem. Od klasických hypoték se tento druh půjčky liší především způsobem vyřízení. U banky trvá vyřízení hypotéky zpravidla do tří týdnů, nebankovní hypotéku získáte klidně během několik málo dní.

Rychlé vyřízení za cenu vyššího úročení

Nebankovní hypotéka vás oproti té bankovní přijde na podstatně víc peněz. Je nutné počítat s vyšším úročením, vysokými poplatky, mnohdy také s příliš vysokými sankcemi za pozdní splátku apod. V případě, kdy se dlužník dostane do problému se splácením, hrozí, že o svou nemovitost přijde. Nižší bývá také hodnota LTV. Obvykle je úvěr poskytnut maximálně do 50 až 70 % odhadované ceny nemovitosti. Proto se nenechte zlákat rychlým a snadným vyřízením, zajímejte se také o další možnosti financování a vyřízení hypotéky řešte se zkušeným hypotečním makléřem.

Možné komplikace při refinancování

Poskytnutí tohoto typu úvěru je podmíněno zástavou nemovitosti. V případě, kdy je zástavní právo sjednáno, není již možné bez souhlasu zástavního věřitele (nebankovní společnosti) manipulovat s nemovitostí na katastru. Ke komplikacím může dojít v momentě, kdy chcete nebankovní hypotéku refinancovat standardní bankovní hypotékou. V praxi někdy vznikají potíže např. s vyčíslením aktuální dlužné částky s potřebnými nároky.

Odpočet úroků pouze u bankovních hypoték

Ten, kdo splácí hypotéku, může jednou za rok ulevit svému rozpočtu tím, že si zaplacené úroky z hypotéky uvede v daňovém přiznání a sníží si výsledný daňový základ. Možnost odpočtu úroků od základu daně se vztahuje k úvěrům ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrům poskytnutým bankou. Na hypotéky od nebankovních institucí se tato možnost nevztahuje.

Potřebujete hypotéku?

Kupujete si nemovitost a chcete ji financovat prostřednictvím hypotečního úvěru? Obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Snadnější cesta k hypotékám – další z limitů zrušen

Bankovní rada ČNB učinila další krok ke zvýšení dostupnosti hypoték, když zrušila vpořadí již druhý limit ukazatele pro poskytování hypotečních úvěrů – ukazatel DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...

Splácení hypotéky v krizových situacích

Zřejmě by všechno bylo mnohem jednodušší, kdyby život běžel podle plánu. Ale člověk míní a život mění. A tak mnohdy zažíváme situace, které s kartami zamíchají způsobem, že nic není tak, jak jsme byli zvyklí. Některé okamžiky mohou mít dopad také na...