Uvažujete o půjčce na bydlení? Pak zvažte tyto faktory

Pořídit si bydlení pouze prostřednictvím naspořených financí – to je pro drtivou většinu z nás naprosto nerealizovatelný sen. Není se tak čemu divit, že prakticky každý druhý obyvatel České republiky si musí na vysněný byt či domek vzít hypotéku nebo půjčku na bydlení. Pokud plánujete zvolit druhou variantu, poradíme, jaké faktory zohlednit.

Víte, jaké faktory zohlednit u půjčky na bydlení?

Bankovní vs. nebankovní půjčky na bydlení

Hned v úvodu se musíte rozhodnout, zda o pomoc s financováním požádáte banku či nebankovní instituci. Obě zmíněné varianty mají jisté výhody, ale i nedostatky:

Bankovní půjčky: Jsou spolehlivé, bezpečné a představují úvěry s přesně danými podmínkami. Na druhou stranu je poměrně obtížné na ně dosáhnout. Bankovní úředník totiž ověřuje nejen vaši bonitu a finanční minulost, ale také nahlíží do registrů dlužníků, a pokud zde objeví problém, půjčku vám bez pardonu zamítne.

Nebankovní půjčky: Bohužel na našem trhu existují kromě těch spolehlivých také méně seriózní poskytovatelé nebankovních půjček, kteří profitují na tíživé situaci klienta a mohou mu ve finále pořádně zavařit. Proto je dobré oslovovat pouze známé a ověřené firmy. Je také nutno počítat s tím, že nebankovní půjčky jsou zatíženy vyššími úroky, ale peníze díky nim mohou získat i žadatelé, kteří v bance neuspějí.

Náš tip: Přečtěte si, jaký úvěr na bydlení zvolit a s čím je nutno počítat.

Výše měsíční splátky

Dalším důležitým faktorem je výše měsíční splátky, která by neměla za žádných okolností snížit vaši životní úroveň. Proto si dobře propočítejte, jak vysoký obnos finančních prostředků si můžete dovolit měsíčně „obětovat“ a dle toho vybírejte úvěr a dobu splatnosti.

Kolik přeplatím?

Spousta osob se při výběru půjčky dívá také na výslednou částku, kterou bude muset společnosti vrátit. Lidově řečeno je zajímá, kolik za půjčku přeplatí. O tomto vás může informovat nejen výše úroku, ale zejména hodnota RPSN, která patří k faktorům, jež byste měli při výběru půjčky zhodnotit.

Jak se ve finále rozhodnout?                                                 

V zásadě existují dva přístupy ke sjednávání půjček. Jeden z nich říká, že: „Splatnost půjčky nesmí překročit životnost pořizované věci“, což může některé osoby svádět k nákupu zbytečných věcí, bez nichž by se za daných okolností obešli.

Druhý směr je poněkud tvrdší a spočívá v tom, že: „Půjčka si na sebe musí vydělat“. Takovou půjčkou je například půjčka na vzdělání, cestování za pracovní příležitostí nebo půjčka na bydlení ve vlastním bytě či domě, který si na sebe vydělává tím, že rodina nemusí platit nájem, a zároveň může tato nemovitost představovat investici na stáří.

Ve finále je jen na vás, který z uvedených přístupů zvolíte a jak se vám v praxi osvědčí.

Potřebujete poradit s hypotékou? Máme pro vás rovnou 10 rad, díky nimž na ní můžete ještě více ušetřit!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...