Úvěr na rekonstrukci: Na kolik vyjde? A kde jej sehnat?

Nic netrvá věčně – ani lesk a svěžest novostaveb. Fasádu omítne patina, do nosných trámů se pustí přírodní živly, parkety se časem zkřiví. Ke slovu pak přichází rekonstrukce. Z finančního hlediska žádná legrace – náklady v řádu statisíců až milionů jsou spíše pravidlem než výjimkou. A protože ne každý takovou částku pod polštářem schraňuje, je třeba sáhnout po úvěru. Kde jej ale sehnat a s jakými úroky je třeba počítat?

Poradíme vám, jak získat úvěr na rekonstrukci a nezbláznit se

Nejen na pořizování nemovitostí finanční instituce myslí. Dobře si jsou vědomy i nelítostného zubu času, proto svým klientům nabízí úvěrové produkty určené pro rekonstrukce domů i bytů.

Řešení první: Hypotéka

Potřebuje-li neodkladnou přestavbu kupovaná nemovitost, je možné částku na rekonstrukci zahrnout do samotného úvěru. Většinou to nebývá problém – objekt po rekonstrukci má totiž vyšší hodnotu. Bankovní instituce jsou proto ochotné potřebné finance do hypotéky zahrnout.

Řešení druhé: Stavební spoření

Další variantou je úvěr ze stavebního spoření. Spořitelny jej poskytují po splnění trojice nezbytných podmínek (naspoření určitého procenta z cílové částky dle podmínek spořitelny, spoření po dobu alespoň 2 let a dostatečně vysoké hodnotící číslo), výše úrokové sazby navíc není nijak závratná.

Jak si ale poradit v situaci, kdy banka navýšení hypotečního úvěru odmítne a na úvěr ze „stavebka“ nemáte nárok?

Řešení třetí: Překlenovací úvěr

Jednou z mála zbývajících variant pro financování rekonstrukce je zřízení překlenovacího úvěru. Roli zde hrají podmínky úvěru a především schopnost klienta plnit své závazky.

Se zástavou, nebo bez?

Finanční obnos získaný z překlenovacího úvěru se typicky pohybuje v řádu statisíců korun, zástavní právo proto spořitelny zpravidla nevyžadují. Na druhé straně je pak ale takový úvěr zatížen vyšší úrokovou sazbou – nezřídka i přes 6 %.

Zajímavé úroky jsou naopak připraveny pro ty, kdo se na svou nemovitost zástavní právo uvalit rozhodnou. Dle konečné částky se pak úroková sazba může pohybovat mezi 2 až 4 %.

A co poplatky?

Výše poplatku za sjednání překlenovacího úvěru je daná interní politikou té které spořitelny. Některé si neúčtují nic, jiné naopak trvají na poplatku ve výši 1 % z půjčeného obnosu. Kromě toho musí klient vzít v potaz i poplatek za vedení úvěru; ten činí několik stovek korun ročně.

Rekonstrukci domu není radno odkládat. Nevíte, odkud čerpat finance? Tápete, který úvěrový produkt je pro vás nejvýhodnější?

Obraťte se na naše odborníky a sjednejte si ZDARMA schůzku. Poradíme vám, jak vyřešit rekonstrukci vaší nemovitosti dříve, než vám spadne střecha na hlavu!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Úvěry ze stavebního spoření v roce 2023

Několik let se tento typ úvěrů ze strany klientů téměř nevyužíval a ani makléři jej aktivně dlouho nenabízeli. Měli podstatně levnější hypotéky. Rychlý růst úrokových sazeb v roce 2022 to změnil a úvěry ze stavebního spoření se opět dostaly do...

Nové smlouvy stavebního spoření výhodněji

Před rokem jsme byli svědky prudkého zvyšování úrokových sazeb úvěrových produktů a očekávali jsme pomalejší růst úrokových sazeb pro spoření. Neuměli jsme si představit, že se vrátíme k sazbě obvyklé v počátcích stavební spoření a to 3 %. Dnes je...

Návrhy na zrušení státní podpory stavebního spoření

Stavební spoření a úvěry od stavebních spořitelen můžeme bez nadsázky považovat za jeden z tradičních produktů financování bydlení, ať už jde o rekonstrukce nabo třeba koupě družstevních bytů. Obsahuje v sobě důležitý prvek pravidelného spoření a...