Úvěr na rekonstrukci: Na kolik vyjde? A kde jej sehnat?

Nic netrvá věčně – ani lesk a svěžest novostaveb. Fasádu omítne patina, do nosných trámů se pustí přírodní živly, parkety se časem zkřiví. Ke slovu pak přichází rekonstrukce. Z finančního hlediska žádná legrace – náklady v řádu statisíců až milionů jsou spíše pravidlem než výjimkou. A protože ne každý takovou částku pod polštářem schraňuje, je třeba sáhnout po úvěru. Kde jej ale sehnat a s jakými úroky je třeba počítat?

Poradíme vám, jak získat úvěr na rekonstrukci a nezbláznit se

Nejen na pořizování nemovitostí finanční instituce myslí. Dobře si jsou vědomy i nelítostného zubu času, proto svým klientům nabízí úvěrové produkty určené pro rekonstrukce domů i bytů.

Řešení první: Hypotéka

Potřebuje-li neodkladnou přestavbu kupovaná nemovitost, je možné částku na rekonstrukci zahrnout do samotného úvěru. Většinou to nebývá problém – objekt po rekonstrukci má totiž vyšší hodnotu. Bankovní instituce jsou proto ochotné potřebné finance do hypotéky zahrnout.

Řešení druhé: Stavební spoření

Další variantou je úvěr ze stavebního spoření. Spořitelny jej poskytují po splnění trojice nezbytných podmínek (naspoření určitého procenta z cílové částky dle podmínek spořitelny, spoření po dobu alespoň 2 let a dostatečně vysoké hodnotící číslo), výše úrokové sazby navíc není nijak závratná.

Jak si ale poradit v situaci, kdy banka navýšení hypotečního úvěru odmítne a na úvěr ze „stavebka“ nemáte nárok?

Řešení třetí: Překlenovací úvěr

Jednou z mála zbývajících variant pro financování rekonstrukce je zřízení překlenovacího úvěru. Roli zde hrají podmínky úvěru a především schopnost klienta plnit své závazky.

Se zástavou, nebo bez?

Finanční obnos získaný z překlenovacího úvěru se typicky pohybuje v řádu statisíců korun, zástavní právo proto spořitelny zpravidla nevyžadují. Na druhé straně je pak ale takový úvěr zatížen vyšší úrokovou sazbou – nezřídka i přes 6 %.

Zajímavé úroky jsou naopak připraveny pro ty, kdo se na svou nemovitost zástavní právo uvalit rozhodnou. Dle konečné částky se pak úroková sazba může pohybovat mezi 2 až 4 %.

A co poplatky?

Výše poplatku za sjednání překlenovacího úvěru je daná interní politikou té které spořitelny. Některé si neúčtují nic, jiné naopak trvají na poplatku ve výši 1 % z půjčeného obnosu. Kromě toho musí klient vzít v potaz i poplatek za vedení úvěru; ten činí několik stovek korun ročně.

Rekonstrukci domu není radno odkládat. Nevíte, odkud čerpat finance? Tápete, který úvěrový produkt je pro vás nejvýhodnější?

Obraťte se na naše odborníky a sjednejte si ZDARMA schůzku. Poradíme vám, jak vyřešit rekonstrukci vaší nemovitosti dříve, než vám spadne střecha na hlavu!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Proč si zřídit stavební spoření?

Stavební spoření je speciální bankovní produkt, který na českém trhu nabízejí stavební spořitelny. Primárně je určeno k řešení potřeb spojených s bydlením, lze ho však využít výhradně jako spořící produkt. Při splnění daných podmínek lze navíc...

Stavební spoření v roce 2018: co můžeme očekávat?

Není mnoha zemí, ve kterých by stavební spoření mělo lepší pozici, než je tomu v České republice. V roce 2017 uzavřeli Češi na 400 tisíc smluv o úvěru ze stavebního spoření – a v absolutních počtech je mu „upsána“ asi třetina populace. Popularitu úvěrů ze...

Navyšujete cílovou částku „stavebka“? Dejte si pozor na poplatky!

Cílová částka stavebního spoření hraje při sjednávání úvěru ze „stavebka“ důležitou roli, stejně zásadní je i pro konečný zisk v rámci úročení. Navýšení konečného obnosu proto reálně zvažuje celá řada klientů spořitelen. Není to ale jednoduché –...