Úvěr ze stavebního spoření jako produkt srovnatelný s hypotékou

Dost se mluví o tom, že stavební spořitelny dnes poskytují srovnatelné produkty s hypotékami, zatímco v minulosti nebyly tyto produkty srovnatelné. Co se tedy změnilo?

Úvěr ze stavebního spoření jako produkt srovnatelný s hypotékou

Stavební spoření je účelový produkt k řešení bydlení klienta. Dříve stavební spořitelny poskytovali tzv. překlenovací úvěry, kde klient měl 2 účty - spořící a úvěrový, na spořícím musel klient zpravidla naspořit 40 % z cílové částky a na úvěrovém po dobu spoření platil úroky z vyčerpané částky úvěru. Někdy toto období trvalo i 18 let. Po splnění podmínek nároku na přidělení úvěru ze stavebního spoření se překlenovací úvěr splatil z naspořených prostředků – tím spoření zaniklo a klient splácel úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbou. V posledních letech, stavební spořitelny změnily podmínky přidělení pro úvěrové tarify. Tím umožnily přidělení úvěru ze stavebního spoření po 24 měsících od sjednání Smlouvy stavebního spoření. A tím dřívější splácení tzv. anuitně, kdy dluh klesá každý měsíc a tím klesají i celkové náklady.

V současnosti klasické překlenovací úvěry nabízí ČSOB stavební spořitelna a RSTS pro zajištěné překlenovací úvěry. Pokud chce klient RSTS použít své spoření pro nezajištěný úvěr lze i to. Ale nezajištěný úvěr RSTS umí i s anuitním splácením – tedy s přidělením po 24 měsících od sjednání úvěru. Překlenovací úvěr s anuitním splácením s garantovanou úrokovou sazbou po celou dobu splácení umí Moneta stavební spořitelna pro všechny typy PÚ. Modrá pyramida a SSČS umí pracovat s pevnou úrokovou sazbou na celou dobu splácení pouze pro nezajištěné úvěry u zajištěných Hypoúvěrů mají vždy fixace úrokových sazeb, kde garantují maximální úrokovou sazbu pro celou dobu splácení, která nebude překročena. 

Klienti mnohdy chtějí refinancovat překlenovací úvěry, které si sjednali, nelíbí se jim, že neklesá dluh na účtu překlenovacího úvěru. 

Doporučuji klientům poradit se s poradcem, zda se jim vyplatí takový úvěr refinancovat. Raději ať se dobře podívají, s jakou úrokovou sazbou mají překlenovací úvěr ze stavebního spoření sjednaný a kdy k tzv. přidělení tohoto úvěru dojde. Při současném růstu úrokových sazeb je pravděpodobné, že klient má v překlenovacím úvěru úrokovou sazbu nižší, než je v současnosti na hypotékách. Možná klient ocení pevnou úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření, která se od úrokové sazby spoření nesmí lišit o více jak 3 procentní body. Pokud má klient spoření s úrokem 0,5 %, bude mít v úvěru ze stavebního spoření max. sazbu 3,5 %, ale také možná jen 2,99 %, která je garantovaná na celou dobu splácení. Za takovou úrokovou sazbu si v současnosti novou hypotéku klient nesjedná. V současnosti doporučuji si raději takový úvěr podržet a mít jisté výše splátek.



foto Lenka SvobodováAutor článku:

Lenka Svobodová
produktový manager stavebního spoření
GEPARD FINANCE a.s.

Hypotéky Tábor

Sdílejte článek