Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Úvěrové zkoušky pro hypoteční makléře: Bič na nepoctivé poradce?

S novelou zákona o spotřebitelském úvěru nepřichází jen větší ochrana spotřebitele proti finančním institucím. Sněmovna v rámci novely zpřísnila požadavky i na samotné poskytovatele úvěrů. Od prosince 2016 mají finanční odborníci 2 roky na to, aby úspěšně absolvovali předepsané úvěrové zkoušky. Pokud neprojdou, musí se se svou dosavadní praxí rozloučit. V jakých kategoriích lze zkoušky složit a jak dlouho je potřeba se na testy připravovat?

Jak dopadly první úvěrové zkoušky pro hypoteční makléře?

Roky 2016 a 2017 se do dějin českého bankovnictví zapíší jako přelomová doba – nikdy jindy od konce totality neprošel finanční trh takovou turbulencí změn, jakou zažívá právě v tomto období.

Snaha o regulaci hypotečního trhu vyústila v jejich omezené poskytování, větší ochranu spotřebitelů zajistila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Její součástí je mj. i povinné složení úvěrových zkoušek. Ty mají být do budoucna zárukou o odborné i morální způsobilosti finančních poradců a hypotečních brokerů.

Jak zkoušky probíhají?

Garantem zkoušek odborné způsobilosti je Česká národní banka, která také uděluje akreditace k jejich provádění. Vybrat si mohou zájemci ze tří okruhů:

  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení,
  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského vázaného spotřebitelského úvěru,
  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení.

Samotná zkouška probíhá 90 až 180 minut – během této doby musí uchazeči odpovědět na několik desítek otázek a vypracovat jednu až tři případové studie (počty se liší dle vybraného okruhu).

Po prvních kolech 90% úspěšnost

První termíny vypsaly akreditované společnosti na květen 2017, testům předcházela možnost přípravy v podobě e-learningových kurzů. Vedle toho si mohli zájemci své znalosti vyzkoušet na vzorových testech.

I to přispělo k tomu, že po prvních měsících zkoušení se úspěšnost složení testů pohybuje okolo 90 %, nezřídka se ale zkoušku podaří splnit všem zájemcům. Kromě svědomitosti to poukazuje i na velmi dobrou odbornou kondici tuzemských poradců.

Skvělé výsledky mají i hypoteční brokeři společnosti Gepard Finance – především díky Hypoteční akademii, v rámci které se naši makléři na zkoušky připravují. I proto je dosavadní úspěšnost makléřů Gepard Finance téměř 100 %.

Co na odborné úvěrové zkoušky říkáte vy? Je podle vás dobře, že finanční odborníci musí zkouškami projít, nebo jde o nesmyslnou regulaci?

Konečně užitečná aplikace cool smile cool

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

aplikace ke zkouškám ČNB

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.
Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Gottsteinovi: Češi nechtějí slyšet, že s hypotékou může být problém

Manželé Otomar a Hana Gottsteinovi se v oboru hypoték pohybují již řadu let. Svou první franšízu rozjeli v rodném Písku, dnes působí hlavně v Praze. Dle jejich zkušeností je práce na malém a velkém městě diametrálně odlišná. V jejich oboru je trápí...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Makléř Milan Bílek: Hypotéky by neměl dělat nikdo na „vedlejšák“

Se svými 12 lety působení je Milan Bílek u Gepard Finance ostříleným veteránem. Získal mnohá ocenění, mimo jiné „Makléř roku“ či „Nejoblíbenější makléř roku“ a je členem „Síně slávy“. Povídali jsme si s ním nejen o jeho začátcích na trhu, ale i o budoucích...