Úvěrové zkoušky pro hypoteční makléře: Bič na nepoctivé poradce?

S novelou zákona o spotřebitelském úvěru nepřichází jen větší ochrana spotřebitele proti finančním institucím. Sněmovna v rámci novely zpřísnila požadavky i na samotné poskytovatele úvěrů. Od prosince 2016 mají finanční odborníci 2 roky na to, aby úspěšně absolvovali předepsané úvěrové zkoušky. Pokud neprojdou, musí se se svou dosavadní praxí rozloučit. V jakých kategoriích lze zkoušky složit a jak dlouho je potřeba se na testy připravovat?

Jak dopadly první úvěrové zkoušky pro hypoteční makléře?

Roky 2016 a 2017 se do dějin českého bankovnictví zapíší jako přelomová doba – nikdy jindy od konce totality neprošel finanční trh takovou turbulencí změn, jakou zažívá právě v tomto období.

Snaha o regulaci hypotečního trhu vyústila v jejich omezené poskytování, větší ochranu spotřebitelů zajistila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Její součástí je mj. i povinné složení úvěrových zkoušek. Ty mají být do budoucna zárukou o odborné i morální způsobilosti finančních poradců a hypotečních brokerů.

Jak zkoušky probíhají?

Garantem zkoušek odborné způsobilosti je Česká národní banka, která také uděluje akreditace k jejich provádění. Vybrat si mohou zájemci ze tří okruhů:

  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru jiného než na bydlení,
  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského vázaného spotřebitelského úvěru,
  • poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru na bydlení.

Samotná zkouška probíhá 90 až 180 minut – během této doby musí uchazeči odpovědět na několik desítek otázek a vypracovat jednu až tři případové studie (počty se liší dle vybraného okruhu).

Po prvních kolech 90% úspěšnost

První termíny vypsaly akreditované společnosti na květen 2017, testům předcházela možnost přípravy v podobě e-learningových kurzů. Vedle toho si mohli zájemci své znalosti vyzkoušet na vzorových testech.

I to přispělo k tomu, že po prvních měsících zkoušení se úspěšnost složení testů pohybuje okolo 90 %, nezřídka se ale zkoušku podaří splnit všem zájemcům. Kromě svědomitosti to poukazuje i na velmi dobrou odbornou kondici tuzemských poradců.

Skvělé výsledky mají i hypoteční brokeři společnosti Gepard Finance – především díky Hypoteční akademii, v rámci které se naši makléři na zkoušky připravují. I proto je dosavadní úspěšnost makléřů Gepard Finance téměř 100 %.

Co na odborné úvěrové zkoušky říkáte vy? Je podle vás dobře, že finanční odborníci musí zkouškami projít, nebo jde o nesmyslnou regulaci?

Konečně užitečná aplikace cool smile cool

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce GEPARD SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

aplikace ke zkouškám ČNB

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.
 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho...

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...