Úvěrový trh táhne dopředu nejvíce Praha

Nejvyšší objem úvěrů vázaných na bydlení generují obyvatelé Prahy. Za poslední rok zde objem dlouhodobého dluhu (hypotéky a stavební spoření) vzrostl téměř o 11 %. Tento typ úvěru zde má přitom pouze 9,5 % obyvatel kraje. Je to způsobeno především vysokými částkami, které si lidé na bydlení půjčují. Nejnižší podíl dluhu vázaného na bydlení je v Ústeckém kraji.

Úvěrový trh táhne dopředu nejvíce Praha

V Praze vedou hypotéky

Hypotéky a stavební spoření tvoří v Praze 87 % veškerého zadlužení obyvatel. Společně se Středočeským krajem je tak Praha lídrem v tempu růstu trhu s úvěry na bydlení v České republice. Tyto dva kraje tvoří 35 % trhu a podílí se na přírůstku objemu dlouhodobého dluhu ze dvou pětin. Informace vyplývají ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Nejdražší jsou nové byty

Byty, které v Praze v současné době nabízejí ve svých rezidenčních projektech developeři, přitom i nadále zdražují. Vyplývá to z aktuálních údajů poradenské společnosti Deloitte. Průměrná nabídková cena nových volných pražských bytů v developerských projektech dosahovala na konci srpna letošního roku 102 100 Kč/m2. Nejdražším pražským obvodem je Praha 1 s cenou 204 500 Kč/m2.

Proč jsou ceny tak vysoko?

Vysoké ceny nemovitostí ovlivňuje řada faktorů. Za neúměrnými cenami bydlení v hlavním městě je především vysoká poptávka a malá nabídka. Mohou za to mimo jiné dlouhé schvalovací lhůty pro nové výstavby. Proces povolování nových staveb tak vázne na úřadech. Dále jde např. o nedostatek nájemního bydlení či zájem o nákup nemovitostí ze strany zahraničních investorů. Průměrná částka dluhu vázaného na bydlení je v Praze 2,8 milionu korun. To je o 1,2 milionu více než kolik činí republikový průměr. V Ústeckém či Karlovarském kraji činí průměrná výše dlouhodobého dluhu na klienta pouze 1,1 milionu korun.

Ve splácení se stále zlepšujeme

Počet lidí, kteří řádně nespláceli své dlouhodobé závazky, činil na konci třetího čtvrtletí tohoto roku 22 252, což představuje meziroční pokles o 16,7 %. Ohrožený dluh je definován jako tři po sobě následující nezaplacené pravidelné splátky, případně zesplatněný úvěr. Zatímco počet lidí s ohroženým dluhem klesá, průměrná částka, kterou lidé dluží ve chvíli, kdy se dostanou do problémů se splácením, roste. Průměrná částka dlouhodobého ohroženého dluhu se meziročně zvýšila o 7,5 tisíce korun na 479 311 korun. Souvisí to mimo jiné také s tím, že si lidé v posledních letech půjčují stále vyšší částky.

Hypotéku až po zralé úvaze

Schopnost splácet své úvěrové závazky se výrazně liší napříč věkovými skupinami. Nejlépe své závazky splácí lidé ve věku 35 – 54 let. Z toho lze soudit, že si lidé v této věkové kategorii své dlouhodobé plány pečlivě promýšlí a finance na bydlení si půjčují až po zralé úvaze. Nejohroženější skupinou obyvatel jsou z pohledu schopnosti splácet své závazky mladí lidé do 24 let. Své závazky řádně nesplácí téměř 4 % mladých lidí s úvěrem na bydlení, to je dvakrát více než je republikový průměr.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...