V dostupnosti bydlení patříme k nejhorším v Evropě

Všichni máme různé životní cíle, ovšem tím nejčastějším bývá pro většinu Čechů stále touha po bydlení „ve vlastním“. Také finanční poradci se shodují na tom, že nejvýhodnější je našetřit si na vlastní bydlení a nemuset tak platit celý život nájem. Bohužel pro mnoho Čechů zůstává i nadále tato cesta pouze snem, na jehož realizaci nemají dostatek financí. Dostupnost bydlení se totiž stále zhoršuje.

V dostupnosti bydlení patříme k nejhorším v Evropě

Ceny bytů i nadále rostou

Ze studie poradenské společnosti Deloitte vyplývá, že ceny bytů v Praze a krajských městech v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly průměrně o 5,3 % na 77 800 Kč za metr čtvereční. Nejdražší bydlení je tradičně v hlavním městě, kde se metr čtvereční prodává za 100 000 Kč, naopak nejlevnější je Ústní nad Labem (26 700 Kč/m² ).

Nejvíce zdražily byty oproti předchozímu čtvrtletí v Českých Budějovicích, kde stoupla cena za metr čtvereční o 17,8 % na 55 700 Kč. Ceny rostly významně také v Jihlavě (o 11 % na 46 300 Kč/m2) či ve Zlíně (o 10,2 % na 46 900 Kč/m2).

Nadhodnocení cen bytů z hlediska ČNB

Veřejnost a média nejsou jediní, koho přitahuje pozornost ohledně vývoje cen nemovitostí. Situaci na trhu s bydlením bedlivě pozoruje také ČNB, která tak činí za účelem zajištění finanční stability před potenciálními riziky spojenými s překotným vývojem na tomto trhu. Jedním z ukazatelů, které ČNB k vyhodnocení situace používá, je i míra nadhodnocení cen bytů. Ve své Zprávě o finanční stabilitě ČNB uvádí, že jsou ceny bytů nadhodnocené v průměru o 18 % a u bytů pořizovaných na investici nadhodnocení dosahuje až 25 %.

Může dojít k cenové korekci?

Rostoucí míra nadhodnocení zvyšuje riziko, že v případě silně nepříznivých ekonomických šoků může dojít k určité cenové korekci. K takovým krajně nepříznivým scénářům patří prudký pokles příjmů, jejich výpadek v důsledku náhlého nárůstu míry nezaměstnanosti nebo silný růst úrokových sazeb projevující se u části domácností zhoršenou schopností obsluhovat dluh.

Dostupnost bydlení se i nadále zhoršuje

Dostupnost nového bydlení v Česku byla loni ve srovnání 22 evropských zemí druhá nejhorší za Srbskem. Nový byt v ČR vyjde na 12,2 průměrného hrubého ročního platu, o rok dříve to bylo 11,4 platu. Česko patří už několik let v tomto ohledu k nejhorším v Evropě. I tato data vychází ze studie společnosti Deloitte. Za Srbskem a Českem následují Slovensko, Rakousko (10,6 ročního platu) a Izrael (9,2 platu).

Nominální ceny bytů nejsou tak drahé jako na západě

I přesto, že je nové bydlení v Česku v poměru k platům nejméně dostupné, nominální ceny nedosahují úrovně západních zemí. Nejdražší je Rakousko s průměrnou cenou 4 457 eur (114 320 korun) za metr čtvereční. Nejlevnější bylo Bulharsko s cenou 578 eur (14 830 korun) za metr čtvereční. V Česku loni průměrná prodejní cena nových bytů meziročně vzrostla o 8,5 % na 2 822 eur (72 380 korun) za metr čtvereční. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Maďarsku (o 12,3 %) a v Nizozemsku (o 10,8 %).

Tab. č. 1 Počet ročních platů potřebných ke koupi průměrného bytu (70 m2)


Zdroj: ceskenoviny.cz

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...