Velký přehled úroků u hypotečních úvěrů: Na kolik vás nyní hypotéka vyjde?

Jak si stojí hypoteční trh tři měsíce od omezení maximální výše LTV? Jak moc rostou úrokové sazby hypoték rostou, kteří klienti pociťují největší dopad? A jak se k problematice narůstajících úroků staví samotné bankovní instituce?

Jak to na hypotečním trhu vypadá s úrokovými sazbami?

Enormní zájem o hypotéky nad 80 % LTV

Zájemci o hypotéky berou v posledních měsících banky doslova útokem – a ve středu jejich zájmu leží hypoteční produkty s LTV nad 80 %. Právě na ty dopadla doporučení České národní banky nejtvrději.

Nově smí totiž podíl hypoték s LTV vyšším než 80 % tvořit jen 15 % ze všech hypotečních úvěrů, které banka poskytne. A protože poptávka nabídku až několikanásobně převyšuje, strhla se o tyto hypoteční produkty doslova mela.

Aktuální úrokové sazby hypoték (srpen 2017)

Předem si rozmyslete, kolik budete chtít půjčit a kolik zaplatíte ze svého.
Podle toho se odvíjí výše úrokové sazby.

LTV vyjadřuje poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.

LTV 50 %:
fix 3 roky: 1,54 %
fix 5 let: 1,74 %

 

LTV 70 %:
fix 3 roky: 1,54 %
fix 5 let: 1,74 %

 

LTV 85 %:
fix 3 roky: 2,57 %
fix 5 let: 2,77 %

 

LTV 90 %:
fix 3 roky: 2,57 %
fix 5 let: 2,77 %

    

Jedná se o orientační tabulku, konečná výše úrokové sazby hypotéky je závislá na konkrétním případě.

Uvedené úrokové sazby hypoték mohou být vázány na dodatečné podmínky příslušných bank (např. objem úvěru, uzavření rizikového pojištění úvěru, účet vedený u příslušné banky apod.).

Chcete nejlepší úrokovou sazbu pro svůj konkrétní případ? Vše s vámi individuálně probereme a poradíme vám. Aktuální úrokové sazby najdete pro svůj konkrétní případ v HYPOTEČNÍ KALKULAČCE.

Bankám dochází kapacity – zdražování navzdory

S vysokou poptávkou si bankovní instituce mohou dovolit zdražení. A většina z nich tak u produktů s LTV nad 80 % opravdu činí; aktuální průměrná úroková sazba u hypoték s LTV 85 % činí u tříleté i pětileté fixace 2,09 %. U produktů s LTV 90 % se pak zájemce musí smířit s průměrným úrokem 2,29 %.

A přestože se mnohé bankovní instituce snaží enormní poptávku tlačit dolů zvýšenými úroky, zájem neopadá. Např. mBank hlásí „vyprodáno“ – patnáctiprocentní limit hypoték nad 80 % hodnoty nemovitosti už vyčerpala, o další se klienti mohou hlásit až v průběhu července.

Nevídaný jev: Hypotéky s nižším LTV zlevňují

Pozornost mnoha zájemců se s nedostupností hypoték ve vyšším pásmu přesouvá k produktům s nižším LTV. Logicky by i zde měly úroky růst, některé banky ovšem vidí situaci jinak – a potenciální zákazníky od hypoték s LTV nad 80 % „zrazují“ nižšími úroky v pásmu 70–80 %.

K tomuto kroku přistoupila např. Hypoteční banka. Ještě donedávna se úrok 2,19 % vázal k hypotékám do 70 % hodnoty zastavěné nemovitostí, nyní jej klienti získají i u 80% LTV.

Úvěry nad 80 % LTV? Nevedeme

Najdou se ale i instituce, které nové regule ČNB vyřešily osobitě – a hypotéky s vysokým LTV zkrátka přestaly poskytovat.

Jedním z takových bankovních domů je např. Expobank, která kromě tohoto kroku své produkty zdražila.

Sjednáme vám výhodnou hypotéku

Nevíte, po jakém hypotečním úvěru sáhnout?

Rádi vám s rozhodováním pomůžeme. A to zcela ZDARMA. Sjednejte si co nejdříve schůzku s našimi finančními experty a nechte si poradit, která hypotéka je jako stvořená pro vaši situaci!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...