Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Více smluv stavebního spoření: Na jaký příspěvek mám vlastně nárok?

Stavební spoření se mezi Čechy těší mimořádné oblibě. Při přepočtu na zastoupení v populaci se v rámci Evropy řadíme na třetí místo – na cca 10 milionů obyvatel bylo ke konci roku 2016 aktivních 3 312 077 smluv o stavebním spoření. Někteří lidé mají dokonce smluv na „stavebko“ sjednaných více. Logicky pak vyvstává otázka: Jak je to v takovém případě se státním příspěvkem?

Jak je to s více smlouvami stavebního spoření a příspěvky?

Zavedenou praxí je, že klient stavební spořitelny má nárok na státní příspěvek ve výši 10 % z naspořené částky, maximálně pak může příspěvek činit 2 000 Kč. Dostane ale takový člověk příspěvek i v případě, že je naspořená částka rozložena mezi více účtů? A je vůbec možné zažádat o vícenásobnou státní podporu?

Právní výklad je jasný

Na podobné situace nemyslí jen klienti, ale i zákon – konkrétně novelizace zákona o stavebním spoření z roku 2004. Ta jasně říká, že účastník stavebního spoření má nárok na státní podporu i v případě, že má aktivních několik smluv zároveň. Zákon ovšem zároveň vylučuje několikanásobnou podporu. Ta činí ročně pro jednu osobu maximálně 2 000 Kč.

Při souběhu více aktivních smluv u jedné osoby se státní příspěvek přičítá postupně, od nejstarší smlouvy po nejnovější. A to až do doby, než se limit 2 000 Kč zcela vyčerpá. Na tom, zda máte spoření sjednané u jedné, nebo u více spořitelen, přitom nezáleží.

Zároveň je ve hře ovšem možnost přečerpání podpory do dalšího roku v případě, že ve stávajícím kalendářním roce uspoříte více než 20 tisíc korun. Jde vám z toho hlava kolem? Rozebereme to na modelovém příkladu

Modelový příklad

Pan Novotný si založil stavební spoření A v roce 2012, spoření B v roce 2015. Nás bude zajímat naspořená částka a státní podpora v roce 2016.

  • Částka vložená na spoření A: 18 000 Kč
  • Částka vložená na spoření B: 13 000 Kč

Platí, že na jedno rodné číslo je státní podpora maximálně 2 000 Kč, přičemž podpora činí 10 % z naspořené částky (do výše 20 000 Kč).

  • Teoretická podpora pro spoření A: 18 000 × 10 % = 1 800 Kč
  • Teoretická podpora pro spoření B: 13 000 × 10 % = 1 300 Kč

Spoření A založil pan Novák tři roky před spořením B, tudíž se příspěvek přičte nejprve na něj, a to v plné výši – 1 800 Kč.

U spoření B by (teoreticky) měl pan Novák mít nárok na 1 300 Kč. Jak jsme si ale již řekli, jednomu člověku stát přispěje nejvýše 2 000 Kč, přičemž pan Novák dostal již 1 800 Kč na spoření A. U spoření B má proto nárok na zbytek ze zmíněných 2 000 Kč. Státní příspěvek se proto rozloží následovně:

  • Podpora pro spoření A: 1 800 Kč
  • Podpora pro spoření B: 200 Kč

Co by se ale stalo v případě, že by pan Novotný smlouvu A koncem roku 2016 ukončil a ve spoření by pokračoval jen v rámci smlouvy B?

Teoretická podpora v roce 2016 pro spoření B byla 1 300 Kč, z toho se však na účet reálně přičetlo 200 Kč. Jelikož tento příspěvek lze převést, za rok 2017 se panu Novákovi přičte zbylých 1 100 Kč a k tomu 10% příspěvek z naspořené částky – opět do výše 2 000 Kč. Vše ilustruje následující příklad:

  • Částka, vložena na spoření B: 9 000 Kč
  • Podpora pro spoření B: 9 000 Kč × 10 % = 900 Kč
  • Celková podpora: 900 Kč + 1 100 Kč = 2 000 Kč

Jak to se stavebním spořením máte vy?

Máte jednu, nebo více smluv?

Sdílejte článek a informujte své přátele o tom, jak to se státním příspěvkem na „stavebko“ vlastně je!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Češi chtějí v době krize spořit. Zájem o stavební spoření je obrovský

Na letošní rok budeme všichni vzpomínat jako na rok, kdy nás zasáhla pandemie koronaviru. Dopady krize, která na sebe nenechala dlouho čekat, budeme jistě pociťovat ještě nějakou dobu poté, co se běžný chod společnosti opět vrátí do zaběhlých kolejí. Lidé...

Snadnější koupě družstevního bytu s překlenovacím úvěrem od MONETA Stavební spořitelny

Získat klasickou hypotéku na koupi družstevního bytu je ve většině případů nemožné. Koupí družstevního bytu se totiž nestáváte vlastníkem bytové jednotky, ale pouze podílníkem v bytovém družstvu. A pokud nemáte možnost převodu do osobního...

Plánujete nové bydlení nebo jen modernizaci stávajícího? Máme pro Vás výhodné nabídky financování vysněného bydlení

Vstupujeme do nového roku a plánujeme spolu s předsevzetími, co by se dalo vylepšit. Spolu s rekapitulací roku loňského se většina z nás zamyslí nad tím, jak ušetřit na nákladech bydlení, jak více využívat přírodní zdroje energií, abychom byli více...