Vícenásobné pojištění a pojistné plnění: na jaké odškodnění máte nárok?

Využívání souběžného pojištění není v Česku ani ve světě nic výjimečného. Portfolia pojišťoven nabízí celou paletu výhodných akcí, ze kterých si pojistníci „vyzobávají“ to nejlepší. Po jednom produktu sáhnou kvůli bezplatné asistenční službě v zahraničí (jejíž součástí je havarijní pojistka s limitem 500 tisíc Kč); druhý produkt zvolí kvůli skvělému poměru maximálního limitu plnění (2 miliony korun) k ceně pojistky. A potom na dovolené v Itálii havarují. Prvním krokem je zavolat policii a vše náležitě zdokumentovat. Jak je to ale s pojistným plněním?

Jak řeší pojišťovny vícenásobné pojištění a co z toho plyne pro vás?

O rozšířenosti vícenásobného pojištění svědčí i nový občanský zákoník, platný od roku 2014. Souběžné pojistce se věnuje ve vyčerpávající pasáži, kde jasně stanovuje, že (parafrázováno) v případě škodní události je třeba uvědomit všechny pojišťovací domy, kterých by se likvidace pojistné události mohla týkat.

Ohlídejte si limit pojistky

Při sjednávání několika pojistných produktů myslete na to, že při likvidaci pojistné události nesmí součet vyplacené pojistky překročit stanovenou výši škody. Znamená to, že pokud při havárii vznikne na vozu škoda za 1,8 milionu Kč, nesmíte současně žádat o plnění ve výši 500 tisíc (od první pojišťovny) a 2 miliony korun (od druhé pojišťovací instituce).

Bezprostředně po nehodě je nutné obě pojišťovny zpravit nejen o vzniklé události, ale i o tom, že o část pojistného plnění se postará i druhý pojišťovací dům. Zároveň je potřeba oznámit maximální sjednaný limit. Díky tomu se mohou pojišťovny dohodnout a nedojde – byť omylem – k vyplacení příliš vysoké částky.

Jak se pojistné plnění rozdělí?

Likvidace pojistné události z pohledu pojištěnce neprobíhá poměrovým systémem. Peněžní náhradu za vzniklou škodu vyplácí první pojišťovna, kterou účastník nehody kontaktuje. Pokud ale náklady na likvidaci pojistné události překračují dohodnutý limit, vyplatí pojišťovna jen částku do jeho výše – a o zbytek pojistného plnění se postará druhá pojišťovací instituce.

Modelový příklad

Pojistitel z úvodu článku při nehodě v Itálii zlikvidoval svůj luxusní vůz v hodnotě 1,8 milionu korun. Jak bude vyplacení pojistky probíhat?

Pokud pojistitel kontaktoval nejprve pojišťovnu s levnou asistenční službou, vyplatí mu pojišťovna 500 000 Kč, o zbytek (1,3 milionu Kč) se postará druhá pojišťovna.

Pokud ale pojistitel kontaktuje nejprve pojišťovnu s vyšším limitem, vyplatí mu tento pojišťovací dům pojistku v plné výši (1,8 milionu Kč). Druhá pojišťovna pak zajistí jen asistenci.

Z pohledu pojišťoven na pořadí vyplácení příliš nesejde; po likvidaci pojistné události se mezi sebou obě instituce vyrovnají, zpravidla dle poměrového systému.

Máte s plněním vícenásobného pojištění zkušenosti? Napište nám o nich – a nezapomeňte článek sdílet!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka a životní pojištění: Vyplatí se pojištění k hypotéce kvůli nižší sazbě?

Rostoucí ceny nemovitostí současně zdražují i pojistné nemovitostí, zvyšují se ale i náklady na životní pojištění.

Týká se to především lidí s hypotékou, kteří v životním pojištění potřebují pokrýt plně zdravotní rizika na celkovou hodnotu hypotéky.

Tornádo a pojištění nemovitosti aneb Jak pojistit své bydlení

Pořídit si vlastní bydlení stojí obrovské množství času, úsilí a financí. A bohužel ani když se to podaří, nemáte jistotu, že se ze dne na den, z minuty na minutu nepřihodí něco, co vámváš vysněný domov před očima zdevastuje. Katastrofický zásah...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...