Víte, jak je to s hypotékou na pozemek i na další záležitosti? Na co všechno ji lze využít?

Hypotéka je velmi oblíbeným finančním produktem, a to pro svou výhodnost, pro svou nízkou úrokovou sazbu. Snad každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o hypotéky, zaznamenal v posledních měsících, že úroková sazba hypotečních úvěrů se pohybuje u svého historického minima. Proto se nabízí otázka, co všechno lze hypotékou financovat a zda ji lze využít pouze na výstavbu, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti, nebo jí můžeme hradit i něco jiného.

Víte, jak je to s hypotékou na pozemek i na další záležitosti? Na co všechno ji lze využít?

Když pojmeme hypotéku v širším smyslu, můžeme ji čerpat na cokoli. Kromě účelové totiž můžeme využít té neúčelové. Ta už však zdaleka nebývá tak výhodná, týkají se totiž vyšší úrokové sazby. Její výhodou zůstává to, že se při jejím vyřizování banka neptá na důvod, proč o ni stojíte. Můžete s ní hradit například rozjezd podnikání nebo studia svých potomků. V žádném případě však nemůžete počítat s úrokovou sazbou pod 2 %, úroky neúčelové hypotéky mnohdy dosahují i 6-7 %.

Proto se dále budeme zabývat hypotečními úvěry účelovými a možnostmi, na které je můžeme využít.

Účelová hypotéka musí souviset s bydlením

Účelová hypotéka, tedy produkt tak notoricky spojovaný s proklatě nízkými úrokovými sazbami, nemůže být použita na cokoli, musí souviset s bydlením a tento účel je každý žadatel povinen doložit bance, u níž chce hypoteční úvěr získat. Takovým účelem může být:

  • Koupě nemovitosti a součástí zařízení

Hypotéku si můžete sjednat na nemovitosti určené k trvalému i rekreačnímu bydlení. Objekty musí být zaneseny v katastru nemovitostí a nesmí sloužit k podnikání. Hypotéku lze využít i ke koupi stavební parcely či družstevního bytu.

  • Výstavba nemovitosti

Celková výstavba nemovitosti, ale i její dostavba, vestavba, přístavba… Zkrátka to, co se dá jako stavba označit, může být z běžné hypotéky financováno.

  • Vypořádání společného jmění manželů

Jednou z nepříjemných otázek, kterou si klade manželský pár, jenž si bere hypotéku, je otázka rozvodu. Co se stane, když se budou manželé chtít rozvést? Úvěr lze vyřešit další hypotékou, kterou se doplatí hypotéka původní. Hypoteční úvěr lze využít také k vyplacení jednoho z manželů, který se z nemovitosti odstěhuje, aby ji druhý mohl dále obývat.

  • Vypořádání dědictví

Stejný princip funguje i v případě vypořádání dědictví.

  • Refinancování a konsolidace

Končí-li klientovi období fixace a on není spokojen s podmínkami, která mu banka nabízí, může se uchýlit k refinancování hypotéky – požádat o hypoteční úvěr u jiné banky a novou hypotékou splatit zbytek hypotéky staré. Splátky potom bude posílat nové bance za výhodnějších podmínek.

Dalším možným řešením je konsolidace čili sloučení více úvěrů do jednoho.

  • Rekonstrukce a modernizace

Chcete-li rekonstruovat a modernizovat své obydlí, můžete na to využít hypoteční úvěr. Mějte však na paměti, že banky mají stanovenou minimální částku hypoték, kterou půjčují – 200 000 Kč. Pokud se s rekonstrukcí vejdete pod tuto částku, využijte úvěr ze stavebního spoření.

  • Refundace

Málo známý pojem v sobě skrývá zpětné proplacení prostředků, které investujeme do nemovitosti za účelem zvýšení její úrovně. Finance, které jsme vynaložili, získáme zpět na základě kupní smlouvy týkající se materiálů nebo provedených služeb, která není starší než rok. Tento produkt je vhodný zejména pro ty, které výdaj nečekaně finančně vyčerpal.

 


 

Hypoteční úvěry jsou jako finanční produkty pro své nízké úrokové sazby velmi žádané. Ty účelové jsou však omezené a musejí se týkat staveb a bydlení. Na vše ostatní jsou tu hypotéky neúčelové, které však již nejsou nabízené s tak výhodnými úroky.

účelovou hypotékou můžete mít také drobnou potíž při rekonstrukci – minimální výše hypotečního úvěru je 200 000 Kč, při nižších částkách je vhodné využít úvěr ze stavebního spoření.

Nevíte si rady s tím, zda právě k vámi zamýšleným účelům smíte využít hypotečního úvěru? Poraďte se s profesionály v oboru a buďte si tím jisti! 

  

Sdílejte článek