Víte, jak na výpočet splátky hypotéky? Jde to snadno i složitě

Rozhodli jste se učinit zásadní krok a svůj život změnit od základů? Chystáte se využít nízkých úrokových sazeb hypotečních úvěrů? Máte nejvyšší čas. První banky totiž začaly – pomalu a nenápadně – úroky zvyšovat. I přesto však můžete získat hypotéku, jejíž sazba začíná na neuvěřitelných 1,59 %. Ještě před tím, než začnete zjišťovat, jak na to, byste ovšem měli mít alespoň rámcovou představu o tom, jak na výpočet splátky hypotéky. Přesný postup vám prozradíme na následujících řádcích.

Víte, jak na výpočet splátky hypotéky? Jde to snadno i složitě

Výpočet splátky hypotéky – nejkomplikovanější postup

Pokud při výpočtu splátky hypotéky vsadíte na tužku a papír, věřte, že během svého snažení můžete nadělat řadu menších či větších chyb, jenž výsledný výpočet nechvalně ovlivní. Kromě toho budete desetinné číslo umocňovat na nějakou tři sta šedesátou, což je pro mnohé z nás prakticky neproveditelné. Patříte-li ale mezi schopné a zapálené matematiky, tento komplikovaný propočet zajisté ukojí vaše matematické choutky.

finance

Výpočet splátky hypotéky – středně obtížný postup

Mnohem přesnější a ve své podstatě také méně komplikovaný je postup v programu MS Excel. Zde stačí využít některé z funkcí „PLATBA“, „PLATBA.ZÁKLAD“ a „PLATBA.ÚROK“, které vás dovedou k vytouženému cíli. I pro tento nástroj ovšem platí určitá specifika. Například splatnost se v tomto případě nezadává jako počet let, nýbrž počet splátek. Velkou předností těchto funkcí, je možnost vypočítat si nejen výši anuity, ale třeba si také vytvořit vlastní splátkový kalendář. Vyjde-li vám v tomto případě záporné číslo, nepanikařte. Výsledek bude s největší pravděpodobností správný. Ve své podstatě se totiž jedná o záporný pohyb peněz.

Náš tip: Více informací o této metodě výpočtu + praktické ukázky naleznete v článku Výpočet anuitního splácení hypotéky.

Výpočet splátky hypotéky – nejjednodušší postup

Že vás MS Excel ani matematické vzorečky příliš nelákají? Nezoufejte! I v tomto případě pro vás máme jedno zajímavé řešení. Tímto řešením je jednoduchá Gepard Finance kalkulačka, s níž zjistíte nejen to, jak vysoká bude vaše měsíční splátka, ale taky, kde získáte hypotéku bezkonkurenčně nejvýhodněji. Informace o tom, jak tato kalkulačka funguje a jaké údaje je nutné vyplnit pro získání relevantních výsledků, jsou uvedeny v tomto článku.

Jak vysokou splátku hypotéky vlastně zvolit?

Ať jste se již dostali k jakémukoli výsledku, jistě přemýšlíte, zda není výsledná splátka příliš vysoká nebo zda by ji nebylo naopak efektivnější o něco málo navýšit. Obecně lze říci, že výši splátky hypotéky byste měli přizpůsobit příjmu domácnosti, ale také dalším faktorům, mezi něž patří například odpovídající pojištění. Chcete-li se o této problematice dozvědět více, můžete tak učinit prostřednictvím tohoto odkazu.

Aktuální srovnání všech bank

Gepard s kalkulačkou

Použijte hypoteční kalkulačku

  

Sdílejte článek