Víte, jaké jsou základní podmínky pro získání hypotéky?

Sazby hypotečních úvěrů jsou v současné době na svém historickém minimu. A to je důvod, proč o možnosti financování vlastního bydlení touto cestou uvažuje stále více lidí. Pokud mezi ně patříte i vy, jistě vás zajímá hlavně to, na jakou hypotéku dosáhnete. Na následujících řádcích vám přinášíme přehled nejdůležitějších podmínek pro její získání.

Víte, jaké jsou základní podmínky pro získání hypotéky?

Individuální posouzení

V jednotlivých bankovních institucích se kritéria samozřejmě liší a konečná výše a typ úvěru se odvíjí od celé řady faktorů. Situace a možnosti žadatele se vždy posuzují individuálně, takže pokud si myslíte, že získáte stejnou hypotéku třeba jako váš kolega z práce nebo dlouholetý kamarád, jste na omylu. Co všechno tedy bude banka posuzovat?

Jaké máte příjmy?

Zásadním kritériem je vaše celková bonita. Hodnotí se například dosažené vzdělání, profese nebo rodinný stav, ale především pak příjmy a výdaje za posledních několik měsíců až rok. Rozdíl těchto položek je ukazatelem, zda budete schopni splácet. A od toho se dále odvíjí i další parametry hypotéky, jako je její výše, délka nebo fixace.

Banka bere v potaz příjmy trvalé, u kterých se předpokládá, že budou pokračovat i v budoucnu. Patří sem příjmy ze samostatné výdělečné nebo závislé činnosti, z pronájmu, invalidního důchodu, rodičovské příspěvky, renty apod.

Jestliže jste zaměstnanec, pak byste měli mít uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. Budete předkládat kopii výplatní pásky a také potvrzení o výši průměrného příjmu. Trochu jiná situace nastává u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), které musí bance dodat přiznání k dani z příjmů.

Stejně zásadní jsou i výdaje

Důležitým údajem jsou také vaše pravidelné výdaje. Nejde ale jen o ty, které souvisí s běžným živobytím – jídlo, ošacení, vzdělávání atd. Musíte pamatovat i na spoření, půjčky, leasing, pojistky a jiné závazky. Banka do výdajů zahrne i předschválený kontokorent a další druhy úvěrů, proto se vyplatí tyto hodnoty nechat minimalizovat nebo zcela vynulovat.

A co se týče konkrétních nároků na vaši finanční situaci, každá instituce má na čistý měsíční příjem odlišné požadavky. Některé vyžadují, aby byl dvojnásobkem jedné splátky, jiné zas používají speciální vzorce na výpočet potřebného minima.

Dejte si pozor na dluhy

Velkým kritériem je dále dobrá platební morálka. Banku bude určitě zajímat, zda nemáte nebo jste v minulosti neměli problém s dluhy. Pro tyto potřeby nahlíží do speciálních registrů, kde jsou tyto informace o klientech uchovávány ještě 4 roky poté, co své závazky splatí. Ať už se jedná o kreditní kartu, kontokorent nebo spotřebitelský úvěr, všechny záznamy bude mít banka k dispozici.

Nejste si jisti, zda splňujete hodnotící kritéria? Zajímá vás, na jakou hypotéku dosáhnete? Pro odpovědi na tyto otázky nemusíte do banky. Zjistěte své šance hned teď v naší online hypoteční kalkulačce!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...