Víte, kdo může být žadatelem o hypotéku a jaké náležitosti musí splňovat?

Jestliže nastala chvíle, kdy si chcete koupit, postavit nebo zrekonstruovat své nové bydlení, budete pravděpodobně potřebovat hypoteční úvěr, kterým všechny potřebné akce zaplatíte. Skvělou zprávou je, že banky poskytují v současné době hypotéky s příjemně nízkými úroky. Na druhu stranu o úvěr nemůže požádat každý. Komu ho tedy banky dají a komu ne?

Víte, kdo může být žadatelem o hypotéku a jaké náležitosti musí splňovat?

Nejde jen o příjmy

Pokud jste si dosud mysleli, že to, co banku zajímá, je jen váš příjem a žádný negativní záznam v registru dlužníků (tedy čistý výpis), vyvedeme vás z omylu. V řešení je toho totiž mnohem více.

Mluvíme-li o fyzických osobách, první podmínkou je splacení hypotéky do 70 let věku žadatele. Tuto hranici má stanovenou většina bank, některé jsou však přísnější a vyžadují splacení úvěru do 67 let věku. Častou podmínkou pro poskytnutí hypotéky je zřízení životního pojištění. Každý, kdo žádá o hypotéku, musí být samozřejmě plně svéprávný.

Další věkovou hranicí je pochopitelně ta spodní – o hypotéku může žádat osoba starší 18 let, která bude po dobu splácení v produktivním věku, což znamená, že teprve až po splacení úvěru dosáhne výše zmíněných 70 let. Pokud o úvěr žádá více lidí společně, nemusí tento požadavek splňovat všichni – stačí, aby ho splňovala osoba, která by i sama byla schopna hypotéku splácet. Tyto náležitosti však obvykle banky posuzují individuálně, případ od případu. A tímto podmínky zdaleka nekončí.

Jedna hypotéka, více lidí. Jaká jsou pravidla?

O hypoteční úvěr nemusí žádat pouze jedinec, partneři nebo manželský pár. Mohou k sobě přibrat i další osoby, které jim budou pomáhat splácet – k jedné hypotéce se však mohou přihlásit maximálně 4 osoby. Některé banky i zde dělají výjimky a poskytují jeden úvěr i 8 osobám, jiné stanovují maximální počet domácností na 2 nebo 4.

Docela obvyklým případem je poskytnutí jednoho hypotečního úvěru manželům, jejich zletilému potomkovi a jeho manželovi/manželce.

Jak banka nahlíží na vaše příjmy a výdaje, než hypotéku schválí či zamítne?

O tom, že si hypotéku nemůže dopřát i přes nízké úrokové sazby každý, se můžeme přesvědčit i při pohledu na příjmy a výdaje žadatelů. Banky totiž při schvalování úvěru operují s životním minimem, které musí každé osobě v domácnosti zatížené hypotékou zbýt.

U žadatele, kterého se netýká společné jmění manželů, musí po teoretickém splacení měsíční částky zbýt částka rovná životnímu minimu a částka, za kterou uhradí své další výdaje (například jiné splátky). K této osobě se připočítávají i vyživované děti a jejich životní minima.

Žadatel se společným jměním manželů musí počítat s tím, že kromě splátky měsíční částky musí zbýt 2x životní minimum (za oba manžele) + za vyživované děti + ještě částka na jiné výdaje. Pouze při splnění těchto požadavků banka obnos půjčí.

Potřebujete zjistit více informací o hypotékách a požadavcích, které musíte splnit, abyste svůj úvěr získali? Na vše, co vás zajímá, se zeptejte odborníků z Gepard Finance. Rádi vám poradí a v případě zájmu pro vás vyjednají ty nejlepší podmínky!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...