Vlastníte nemovitost pořízenou na úvěr? Stát vám vrátí na daních

S vlastnictvím nemovitosti se pojí řada daňových povinností, ale minimálně také jedna velká daňová výhoda. Jaké daně na vás čekají na začátku a jaké vás budou provázet v dalších letech? A co když pořídíte nemovitost jako investici a následně ji pronajímáte?

Vlastníte nemovitost pořízenou na úvěr? Stát vám vrátí na daních

Koupě nemovitosti a úvodní daně

Hned po pořízení nemovitosti kupujícímu vzniká povinnost jednorázově zaplatit daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z kupní ceny. Pak čeká ale na majitele brzy další úkon s finančním úřadem. Vlastníci nemovitosti, kteří ji pořídí v daném roce, jako příklad berme loňský rok, musí podat daňové přiznání do konce ledna následujícího roku, v našem případě tedy do konce ledna 2019. Zaplatit tuto daň je pak nutné každoročně nejpozději do 31. května. Daňové přiznání se v dalších letech už nepodává, pokud nedojde ke změně.

Odpočet úroků vám sníží daňovou povinnost

V případě financování nemovitosti hypotékou nebo úvěrem ze stavebního spoření je však možné si zaplacené úroky odečíst od základu daně. Výše odečitatelné položky v podobě úroků zaplacených z úvěru na bydlení může ročně činit až 300 tisíc korun. Kupříkladu s průměrnou výší hypotéky kolem dvou milionů korun člověk v loňském roce na úrocích zaplatil zhruba 59 000 Kč. Stát mu letos může vrátit na daních až 8 850 Kč. Uplatnit úroky jako odečitatelnou položku však nelze, pokud úvěr neslouží na financování bytových potřeb. U nemovitosti sloužící k pronájmu či podnikání je však možné si úroky uplatnit jako daňově uznatelný výdaj.

Čtěte také: Zásadní rady k odpočtu úroků hypotéky z daní

Pronajímání nemovitosti jako investice

Stále více oblíbenou investicí je koupě nemovitosti za účelem jejího dalšího pronájmu. Pravidelný příjem z pronájmu totiž může generovat zajímavý měsíční příjem a například v Praze, kde je značný nedostatek bytů k pronajímání, se zájemce sežene téměř okamžitě. Pro příjem z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu není potřeba si vyřizovat žádné speciální povolení nebo živnostenské oprávnění. Typicky se jedná o dlouhodobý pronájem fyzické osobě za účelem bydlení.

Příjem z pronájmu je pak nutné každoročně zdaňovat. Za zaměstnance s příjmy z pronájmu nemůže daňové záležitosti vyřídit zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně a je nutné podat daňové přiznání. Pro příjmy z nájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu je nutné vyplnit přílohu dva daňového přiznání. Výdaje lze uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Při využití paušálu je však možné uplatnit výdaje maximálně v částce 300 000 Kč.

Prodej nemovitosti

Příjmy z prodeje nemovitosti jsou od daně z příjmu osvobozeny, pokud je u nich splněn takzvaný časový test. Prodává-li majitel nemovitost, ve které nebydlel, potom je podmínka daňového osvobození splněna, jestliže mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplynulo alespoň pět let. V případě dědictví se tato lhůta zkracuje o dobu vlastnictví zůstavitele, pokud došlo k dědictví v řadě přímé či od manžela/manželky.

 

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...