Vyberte si svou hypotéku dříve, než bude pozdě. Čas se krátí!

Posledních šest měsíců zbořilo všechny zažité hypoteční trendy. Zatímco jindy je první čtvrtletí co do počtu a objemu sjednaných úvěrů nejslabším obdobím, počátkem letošního roku trhala čísla hypotečního trhu rekordy. Počet uzavřených hypotečních úvěrů oproti loňsku narostl o pětinu, množství poskytnutých prostředků vzrostlo o neuvěřitelných 12,5 miliardy korun.

Vyberte si hypotéku dříve, než bude pozdě; čas se krátí

V pozadí boomu zájmu o hypotéky stojí Česká národní banka. Její představitelé sledovali dosavadní vývoj hypotečního trhu s nedůvěrou už delší dobu – a ve chvíli, kdy se zdálo, že bankovní instituce poskytují úvěry takřka na „dobré slovo“, zakročili.

Pod diktátem nezávazných doporučení

3. dubna tak vešla v platnost doporučení s jasným zněním: podíl hypoték s hodnotou LTV nad 80 % by měl tvořit nejvýše 15 % prodaných hypotečních produktů.

Nutnost dodržovat stanovená doporučení nemá zákonnou oporu, Česká národní banka ale dokáže život bankám znepříjemnit i jinak. Pokud se bankovní instituce rozhodnou nezávazné direktivy ČNB ignorovat, čeká je hloubková kontrola a otravná byrokratická mašinérie.

Úrokové sazby na vzestupu

Žádná instituce hypotéku nad 90 % hodnoty zástavy nemovitosti nenabízí. Zkušenosti přitom ukazují, že dlouhodobě o hypoteční úvěry v pásmu 80–100 % LTV žádal dvojnásobek lidí, než kolik by jich na ně v současnosti mělo nárok.

Zákon trhu velí: Kde je poptávka, tam je růst cen povolen. Během posledních týdnů tak úrokové sazby hypotečních produktů nad 80 % LTV poskočily v průměru o celé procento.

Bez vlastních úspor to nepůjde

Vzkaz České národní banky je jasný: Chcete bydlet ve vlastním? Začněte šetřit. Až pětinu částky za nemovitost totiž bude nezanedbatelná část z nás muset zaplatit už nyní. Rada národní finanční instituce se navíc netají tím, že chce jít ještě dál – a že hypotečnímu trhu hodlá kohoutky utahovat i nadále.

Vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové – a pokud projde zákonodárným procesem ve sněmovně novela zákona o ČNB, sny o vlastním bydlení se většině Čechů rozplynou nadobro.

Jaký osud podle vás čeká český hypoteční trh? Smete poslanecká sněmovna novelu zákona o České národní bance ze stolu? Nebo se blíží doba, kdy si vlastní bydlení budou moci dovolit jen vyvolení? Sdílejte článek a diskutujte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...