Vyberte si svou hypotéku dříve, než bude pozdě. Čas se krátí!

Posledních šest měsíců zbořilo všechny zažité hypoteční trendy. Zatímco jindy je první čtvrtletí co do počtu a objemu sjednaných úvěrů nejslabším obdobím, počátkem letošního roku trhala čísla hypotečního trhu rekordy. Počet uzavřených hypotečních úvěrů oproti loňsku narostl o pětinu, množství poskytnutých prostředků vzrostlo o neuvěřitelných 12,5 miliardy korun.

Vyberte si hypotéku dříve, než bude pozdě; čas se krátí

V pozadí boomu zájmu o hypotéky stojí Česká národní banka. Její představitelé sledovali dosavadní vývoj hypotečního trhu s nedůvěrou už delší dobu – a ve chvíli, kdy se zdálo, že bankovní instituce poskytují úvěry takřka na „dobré slovo“, zakročili.

Pod diktátem nezávazných doporučení

3. dubna tak vešla v platnost doporučení s jasným zněním: podíl hypoték s hodnotou LTV nad 80 % by měl tvořit nejvýše 15 % prodaných hypotečních produktů.

Nutnost dodržovat stanovená doporučení nemá zákonnou oporu, Česká národní banka ale dokáže život bankám znepříjemnit i jinak. Pokud se bankovní instituce rozhodnou nezávazné direktivy ČNB ignorovat, čeká je hloubková kontrola a otravná byrokratická mašinérie.

Úrokové sazby na vzestupu

Žádná instituce hypotéku nad 90 % hodnoty zástavy nemovitosti nenabízí. Zkušenosti přitom ukazují, že dlouhodobě o hypoteční úvěry v pásmu 80–100 % LTV žádal dvojnásobek lidí, než kolik by jich na ně v současnosti mělo nárok.

Zákon trhu velí: Kde je poptávka, tam je růst cen povolen. Během posledních týdnů tak úrokové sazby hypotečních produktů nad 80 % LTV poskočily v průměru o celé procento.

Bez vlastních úspor to nepůjde

Vzkaz České národní banky je jasný: Chcete bydlet ve vlastním? Začněte šetřit. Až pětinu částky za nemovitost totiž bude nezanedbatelná část z nás muset zaplatit už nyní. Rada národní finanční instituce se navíc netají tím, že chce jít ještě dál – a že hypotečnímu trhu hodlá kohoutky utahovat i nadále.

Vyhlídky do budoucna nejsou nijak růžové – a pokud projde zákonodárným procesem ve sněmovně novela zákona o ČNB, sny o vlastním bydlení se většině Čechů rozplynou nadobro.

Jaký osud podle vás čeká český hypoteční trh? Smete poslanecká sněmovna novelu zákona o České národní bance ze stolu? Nebo se blíží doba, kdy si vlastní bydlení budou moci dovolit jen vyvolení? Sdílejte článek a diskutujte!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....