Vybíráme investiční byt: Co zohlednit a jak se rozhodnout?

Uložit přebytečné finance na spořicí účet a doufat v jejich zhodnocení? Nebo je zašít do polštáře „na horší časy“? Z čistě praktického a ekonomického hlediska není v(ý)hodná ani jedna ze zmíněných variant. Máte-li přebytečné likvidní prostředky, poradíme, jak získat zajímavý úrok. To ovšem v případě, budete-li se držet následujícího návodu.

Vybíráme investiční byt

Investiční byt jako zajímavá příležitost

Investice do nemovitostí je oblíbeným způsobem, jak získat vyšší úrok než na kterémkoli spořicím či běžném účtu u nás. Doba investicím přeje. Úrokové sazby hypoték se totiž drží stabilně nízko. Vyhlédnutý byt tak můžete pořídit i bez toho, abyste měli našetřenou celou jeho kupní cenu.

Řešením je v tomto případě hypotéka, jejíž vyřízení vám zabere pouze několik týdnů (v krajním případě měsíců). Aby se vaše investice doopravdy zhodnotila, musíte být dobrým investorem, zkušeným prodávajícím, ale i skvělým makléřem. Jak na to?

Nejdůležitější kritéria při výběru investičního bytu

  1. Cena a velikost bytu
  2. Lokalita, v níž se byt nachází
  3. Orientace do světových stran, vybavení a ekonomická náročnost bytu
  4. Stav bytu
  5. Občanská vybavenost a dopravní dostupnost lokality
  6. Sousedé

1. Cena a velikost bytu

O tom, zda se investice vyplatí, či nikoli, rozhoduje v první řadě cena pořizované nemovitosti. Ideální je, pokud investiční byt pořídíte „za pár peněz“ a nájem, který budete měsíčně inkasovat, naopak nastavíte vysoko. Je to ale umění, najít balanc mezi příliš dobrými byty, jejichž ceny jsou vysoké, a těmi příliš špatnými, v nichž nebudou chtít bydlet solventní nájemníci. Pokud také koupíte příliš velký byt, bude se vám pronajímat hůře než byt o dispozicích 1+kk nebo 2+kk.

2. Lokalita, v níž se byt nachází

V České republice existují lokality, které vás chytnou za srdce a nepustí. Připravte se ale na to, že nemovitost v takové lokalitě nebude ani trochu levná. Proto to chce opět zkoumat, porovnávat a vyhodnocovat jednotlivé příležitosti. Ideální je taková lokalita, v níž nechybí zeleň, dobrá občanská vybavenost, a ve větších městech i snadná dostupnost do centra.

3. Orientace, vybavení a ekonomická náročnost bytu

O tom, zda se vám podaří byt úspěšně pronajmout, mohou rozhodovat i na první pohled nepodstatné detaily, mezi které patří třeba orientace bytu na konkrétní světovou stranu. Nikdo nechce byt, do kterého za celý den sluníčko nezasvítí. Důležitá je také vybavenost třeba výtahem, terasou nebo balkonem. V neposlední řadě je třeba zhodnotit i ekonomickou náročnost nemovitosti a její pravidelné měsíční náklady.

Víte, že: Z výzkumů vyplývá, že zatímco senioři a rodiny s malými dětmi upřednostňují nižší patra, případně domy s výtahem, jiní klienti nedají dopustit na výhledy z pater vyšších.

4. Stav bytu

Chcete-li mít v bytě nastěhované seriózní a solventní nájemce, mějte na paměti, že tito vždy vyžadují kvalitní stavbu. Rozhodujícím faktorem nemusí být skutečnost, zda jde o starší nemovitost či novostavbu. Nájemníci totiž případnou rekonstrukci neplánují. Starší nemovitosti navíc bývají situované v lukrativnějších lokalitách. Proto se vyvarujte koupi polorozpadlé „barabizny“.

5. Občanská vybavenost a dopravní dostupnost lokality

Naspořené finance samozřejmě můžete utratit za secesní zámeček s nádhernou zahradou, který bude stát na kopci odlehlé dědinky. Vezměte ale na vědomí skutečnost, že takovou nemovitost se vám pravděpodobně nepodaří obsadit. Proto investujte pouze do nemovitostí, v jejichž okolí se nachází perfektní občanská vybavenost (školky, školy, lékaři, obchody) a je u nich zajištěná také dobrá dopravní dostupnost.

6. Sousedé

Zapomenout nesmíme ani na mezilidské vztahy. Ačkoli nelze tak úplně dopředu odhadnout, zda budou sousedé „v pohodě“ či nikoli, ještě před tím, než nemovitost koupíte, poptejte se v okolí na mezilidské vztahy, jež zde panují, a odhalte i případné sousedské spory. Taková věčně nespokojená sousedka s válečkem v jedné a koštětem v druhé ruce totiž dokáže život pěkně znepříjemnit. A vy přece nechcete hledat každý půlrok nové nájemníky. Nebo ano?

Plánujete investici do nemovitosti? Využijte naší BEZPLATNÉ konzultace!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...