Výhody a nevýhody bezpříjmové hypotéky: Znáte je?

Už jste o ní slyšeli? O hypotéce, u níž nemusíte dokládat příjem? Pokud si v duchu gratulujete a hledáte jejího poskytovatele, zpozorněte! Každý poskytovatel bankovních i nebankovní hypoték musí ze zákona ověřovat příjem a bonitu žadatele. Některým věřitelům ale stačí nahlédnout do interních databází a potvrzení příjmů zaměstnavatelem nebo daňové přiznání po svých klientech nevyžadují. Jaké výhody a rizika taková bezpříjmová hypotéka skýtá? Prozradíme na následujících řádcích.

Znáte výhody i nevýhody bezpříjmové hypotéky?

Jak to chodí obvykle?

U klasických hypoték banky po svých klientech, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, požadují tříměsíční potvrzení o příjmech od zaměstnavatele. Další podmínkou je skutečnost, že zaměstnanec nesmí být ve výpovědní ani zkušební lhůtě a obvykle také musí mít uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou.

U podnikatelů a OSVČ platí poněkud jiná pravidla. Protože tyto osoby nemají zaměstnavatele, který by jim mohl vydat potvrzení o výši příjmů, banka po nich bude požadovat daňové přiznání za uplynulý rok (v některých případech i za uplynulé dva roky).

Náš tip: Zjistěte, jaký příjem musíte mít, aby vám byla poskytnuta klasická hypotéka.

Bezpříjmová hypotéka pro osoby s příjmem

Ačkoli může pojem „bezpříjmová hypotéka“ svádět k úvahám o tom, že k jejímu získání nepotřebujete žádný příjem, opak je pravdou. Tato hypotéka slouží osobám, které bance své příjmy jednoduše nechtějí nebo nemohou dokládat. Pravidelné splátky ale z něčeho hradit musí – to je bez debat. Protože však banka tímto produktem podstupuje vysoké riziko, musí jej určitým způsobem kompenzovat.

Nepřehlédněte: Více informací o hypotéce bez příjmu naleznete zde.

Nevýhody? Vysoké úroky a nižší úvěr

Mezi největší nevýhody bezpříjmové hypotéky jistě patří skutečnost, že vzniklé riziko si banky kompenzují vysokými úroky. Sazba takového úvěru se tak může třeba i zdvojnásobit v poměru k průměrné sazbě klasické hypotéky. Další nevýhodou je nižší úvěr k zástavní hodnotě nemovitosti. Obvykle banky poskytnou bezpříjmovou hypotéku do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti. To znamená, že polovinu ceny musí klient po koupi doplatit z jiných zdrojů.

Víte, že: Zástavní hodnota podle smluvního odhadce banky může být dokonce nižší než kupní cena?

Výhody? Příjem můžete zatajit

U některých bezpříjmových hypoték banka poskytne finance jen na základě čestného prohlášení. Taková hypotéka je ale určena především žadatelům se svobodným povoláním, kteří jsou zapsaní v profesní komoře. Některé banky vám také poskytnou hypoteční úvěr nikoli na základě příjmu, ale pouze na základě vykazovaného obratu. Pokud tedy příjem nechcete dokládat, je bezpříjmová hypotéka zajímavou alternativou.

Potřebujete se o bezpříjmové hypotéce poradit? K dispozici jsou vám naši Gepard Finance hypoteční makléři, s nimiž si můžete sjednat bezplatnou schůzku!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...