Výhody a nevýhody hypotéky

Investice do vlastního bydlení je jednou z nejlepších investic vůbec. Vyváže vás z nutnosti platit nájem a zároveň máte solidní pojistku na stáří. Málokdo ovšem disponuje takovým množstvím volných finančních prostředků, aby si mohl nemovitost pořídit jen tak ze svého. Pokud máte dostatečné příjmy, řešením může být hypoteční úvěr. Jaké výhody a nevýhody vám může splácení hypotéky přinést?

Výhody a nevýhody hypotéky

PRO HYPOTÉKU / výhody hypotéky

Koupě nemovitosti na hypotéku má smysl především z dlouhodobého hlediska. Na začátku se s tímto způsobem financování může pojit řada poplatků, připravte se proto, že kromě splátky hypotéky budete muset zaplatit ještě další výdaje, které jsou s pořízením nemovitosti spojené. Zároveň budete platit daň z nabytí nemovitosti 4 %, což celou transakci prodraží. Při koupi nově postaveného bytu/RD je daň z nabytí osvobozena.

Na druhou stranu se stanete vlastníky dané nemovitosti a každou splátkou budete umořovat dluh. Vlastnictví nemovitosti vám pak přinese další řadu výhod, které byste v pronajatém bytě či domě nezískali.

Vlastní bydlení

Díky hypotečnímu úvěru získáte v prvé řadě své vlastní bydlení, svůj byt či dům, který vám, budete-li hypotéku svědomitě splácet, nikdo nevezme. Nad svou nemovitostí máte kontrolu, můžete ji libovolně přestavovat a zdokonalovat dle svého uvážení.

Investice

Hodnota peněz v čase klesá. V ekonomice je to inflace, která nám ukazuje, jak měna ztrácí svou hodnotu a snižuje se její kupní síla. Ovšem máte-li nemovitost, o kterou se staráte a kterou opečováváte, může se její hodnota v čase dokonce zvyšovat. Pokud tedy chcete, aby vaše peníze neztrácely na hodnotě, můžete uvažovat o vložení peněz do nemovitosti. Samozřejmě i zde hrají roli další kritéria výběru nemovitosti, lokality a ceny (aktuálně jsou ceny nemovitostí vyhnané vzhůru).

Vysoké ceny nájmu

To, zdali platit hypotéku či nájem, je dilema, které řeší spousta nejen mladých lidí. I přesto, že se podmínky pro udělování hypoték za poslední roky značně zpřísnily, stále můžete získat hypotéku, u které bude měsíční splátka vycházet levněji než nájem. Platí to především pro velká krajská či univerzitní města. Naopak levnější nájemné vás aktuálně může vyjít v Karlovarském, Ústeckém či Moravskoslezském kraji.

Zajištění na stáří

Dříve či později přijde den, kdy hypotéku doplatíte a dojde k výmazu zástavního práva z katastru nemovitostí. I když už třeba nebudete v důchodovém věku na údržbu nemovitosti stačit, můžete ji kdykoli prodat, získat tak finance a pořídit si např. menší bydlení. Tak jako tak budete zajištěni. Pokud nemovitost neprodáte, můžete ji např. odkázat potomkům a zajistit tak své děti.

Daňový odpočet

Úroky zaplacené za úvěry na bydlení si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmu až do částky 300 000 Kč. Maximální možná úspora na dani z příjmu je pak 45 000 Kč (15 % ze 300 000 Kč). Podmínkou je, aby nemovitost, kterou hypotečním úvěrem splácíte, sloužila k řešení vaší bytové potřeby. V případě, že jste si nemovitost koupili za účelem dalšího pronájmu, úroky z této hypotéky nelze použít pro odpočet daně. Další podmínkou je, že jste přímým účastníkem úvěru.

PROTI HYPOTÉCE / nevýhody hypotéky

Než se rozhodnete pro konkrétní hypoteční úvěr, je dobré mít o situaci na hypotečním trhu alespoň nějaké povědomí. Důkladně si proberte svou finanční situaci, zamyslete se nejen nad výškou měsíční splátky, pečlivě zvažte také délku splatnosti či fixační období. Vyplatí se v takových případech jednat s odborníky, kteří dané problematice rozumí a všechny možnosti s vámi proberou. Spolupráce s hypotečním makléřem je proto při výběru hypotečního úvěru nejen krok správným směrem, ale může být dokonce nezbytnou součástí celého procesu koupě nemovitosti.

Našetřeno 10 % vlastních zdrojů

Bydlení v nájmu má jednu nespornou výhodu, na začátku nepotřebujete mnoho peněz, maximálně na složení kauce ve výši zhruba tří měsíčních nájmů. Nevýhodou hypotéky může být fakt, že by měl mít zájemce o hypoteční úvěr naspořeno minimálně 10 % z hodnoty zástavy nemovitosti. Pokud tomu tak není, je zapotřebí dodat bance další nemovitost do zástavy. Počáteční náklady jsou tedy u hypotéky vyšší, než je tomu v případě nájmu, a bez úspor může být proto někoho výhodnější varianta nájmu.

Údržba a opravy

Pokud si kupujete vlastní nemovitost, je nutné si uvědomit, že samotnou koupí vaše výdaje nekončí. Vedle hypotéky totiž musíte do budoucna počítat také s různými výdaji na opravy, které na vaší nemovitosti vzniknou.

Splácení hypotéky může rovněž komplikovat financování rozsáhlejších oprav skrze další úvěr. Je proto dobré, když si vedle splácení hypotečního úvěru spoříte část financí také do svého soukromého „fondu oprav“.

Pojištění

Pojištění nemovitosti je snad jediný produkt, který po vás bude vyžadovat každá banka, u které si budete brát hypotéku. Přesněji jeho sjednáním bude podmíněno čerpání peněz z úvěru. Každá banka vám také řekne, na jakou minimální částku si máte nemovitost, kterou bude mít banka v zástavě, pojistit. Jde o částku, která by byla nezbytná k výstavbě nové nemovitosti v případě, že by došlo k totálnímu zničení stávající nemovitosti.

Daň z nemovitosti

Pokud se rozhodnete žít ve vlastním, musíte počítat s tím, že jako budoucímu majiteli vám přibude povinnost platit daň z nemovitosti. Jen pokud bydlíte v družstevním bytě nebo v nájmu a žádnou nemovitost či pozemek nevlastníte, daňová povinnost se vás v tomto případě týkat nebude.

Hypotéka na bydlení

Osobní vlastnictví je nejvyhledávanější formou bydlení. Nemusíte řešit nájemní ani podnájemní smlouvu, jste vlastníkem nemovitosti a můžete s ní zacházet plně dle svých potřeb. Kupujete dům či byt? Nejčastější formou financování je hypoteční úvěr. Pokud chcete ušetřit čas a práci přenechat odborníkům, stačí si sjednat zdarma schůzku s naším hypotečním makléřem. Zajistíme vám profesionální přístup a hypoteční produkt sestavíme přesně podle vaší potřeby.

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...