Vyplatí se koupě nezasíťovaného pozemku?

Uvažujete o stavbě domu? Prvním krokem bývá zpravidla koupě vlastního pozemku. Volných stavebních parcel postupně ubývá, především pak v žádaných lokalitách. Kdo chce při stavbě domu ušetřit, může zkusit snížit své náklady koupí nezasíťovaného pozemku a pokusit se o zavedení inženýrských sítí na vlastní náklady. To se však nemusí podařit bez komplikací a konečná cena se může značně prodražit. Na co byste si měli dát především pozor?

Vyplatí se koupě nezasíťovaného pozemku?

Dostupnost sítí

Inženýrské sítě slouží k přivádění energie, distribuci vody, svodu odpadové vody a přenosu informací do vašeho domu. Proto je důležité, abyste se při výběru pozemku zaměřili také na to, zda se na ně budete moci napojit, případně jak daleko od hranice pozemku se tyto sítě nacházejí. V případě, že jde o pozemek, kde není zasíťování příliš komplikované, je možné takovou koupí značně ušetřit. Ideálně se všechny potřebné sítě nacházejí v blízkosti parcely. Budoucí stavba se tak jen napojí pomocí přípojek.

Pozor na možné překážky

V opačném případě je nutné napojení řešit s příslušným distributorem. Žádost o sdělení o existenci sítí lze podat ve všech případech elektronicky. Pokud tedy uvažujete o koupi konkrétního pozemku, vyplatí se investovat svůj čas na prověření takovýchto informací. V horším případě by mohly nastat komplikace, které celou stavbu výrazně prodraží. Takovou překážkou se může stát skalnaté podloží, nutnost překonání určité komunikace nebo třeba velká vzdálenost pozemku od nejbližší přípojky.

Pozemek částečně zasíťovaný

Ostražití byste měli být také u částečně zasíťovaných pozemků, které mají přivedenou např. pouze elektřinu či plyn. Cena takového pozemku může být někdy dokonce nižší než cena pozemku, který je zcela bez sítí. Předem si proto zjistěte, z jakého důvodu nejsou na pozemek přivedeny zbylé sítě. Pokud na pozemek nelze přivést plyn či vodu, čekají vás dodatečné náklady na vrtání studny či na vytápění elektřinou.

Cena za zasíťování pozemku

Ceny inženýrských sítí se pohybují v deseti až stotisícových částkách. Výše konečné ceny se odvíjí od toho, jak daleko se má elektřina, voda, plyn či kanalizace přivádět. Tedy dle délky výkopu, charakteru půdy a také množství použitého materiálu. Cena jednoho napojení vás proto může přijít řádově na 20 až 30 tisíc korun v případě, kdy jsou energie přivedeny na hranici pozemku. V opačném případě se může jednat i o statisícovou částku. Ušetřit můžete, pokud se v dané lokalitě staví více domů, na realizaci inženýrských sítí se můžete podílet společně.

Hypotéka na nezasíťovaný pozemek

Koupi pozemku můžete financovat úvěrem ze stavebního spoření či hypotékou. To, že pozemek není ještě napojen na sítě, nemusí být překážkou. Poskytnutí úvěru na koupi pozemku je podmíněno skutečností, že jde o pozemek, který je určen k výstavbě. Podmínky získání úvěru se v jednotlivých bankách liší, nejlepší způsob je obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který vám s výběrem hypotéky pomůže.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...