Vyplatí se koupě nezasíťovaného pozemku?

Uvažujete o stavbě domu? Prvním krokem bývá zpravidla koupě vlastního pozemku. Volných stavebních parcel postupně ubývá, především pak v žádaných lokalitách. Kdo chce při stavbě domu ušetřit, může zkusit snížit své náklady koupí nezasíťovaného pozemku a pokusit se o zavedení inženýrských sítí na vlastní náklady. To se však nemusí podařit bez komplikací a konečná cena se může značně prodražit. Na co byste si měli dát především pozor?

Vyplatí se koupě nezasíťovaného pozemku?

Dostupnost sítí

Inženýrské sítě slouží k přivádění energie, distribuci vody, svodu odpadové vody a přenosu informací do vašeho domu. Proto je důležité, abyste se při výběru pozemku zaměřili také na to, zda se na ně budete moci napojit, případně jak daleko od hranice pozemku se tyto sítě nacházejí. V případě, že jde o pozemek, kde není zasíťování příliš komplikované, je možné takovou koupí značně ušetřit. Ideálně se všechny potřebné sítě nacházejí v blízkosti parcely. Budoucí stavba se tak jen napojí pomocí přípojek.

Pozor na možné překážky

V opačném případě je nutné napojení řešit s příslušným distributorem. Žádost o sdělení o existenci sítí lze podat ve všech případech elektronicky. Pokud tedy uvažujete o koupi konkrétního pozemku, vyplatí se investovat svůj čas na prověření takovýchto informací. V horším případě by mohly nastat komplikace, které celou stavbu výrazně prodraží. Takovou překážkou se může stát skalnaté podloží, nutnost překonání určité komunikace nebo třeba velká vzdálenost pozemku od nejbližší přípojky.

Pozemek částečně zasíťovaný

Ostražití byste měli být také u částečně zasíťovaných pozemků, které mají přivedenou např. pouze elektřinu či plyn. Cena takového pozemku může být někdy dokonce nižší než cena pozemku, který je zcela bez sítí. Předem si proto zjistěte, z jakého důvodu nejsou na pozemek přivedeny zbylé sítě. Pokud na pozemek nelze přivést plyn či vodu, čekají vás dodatečné náklady na vrtání studny či na vytápění elektřinou.

Cena za zasíťování pozemku

Ceny inženýrských sítí se pohybují v deseti až stotisícových částkách. Výše konečné ceny se odvíjí od toho, jak daleko se má elektřina, voda, plyn či kanalizace přivádět. Tedy dle délky výkopu, charakteru půdy a také množství použitého materiálu. Cena jednoho napojení vás proto může přijít řádově na 20 až 30 tisíc korun v případě, kdy jsou energie přivedeny na hranici pozemku. V opačném případě se může jednat i o statisícovou částku. Ušetřit můžete, pokud se v dané lokalitě staví více domů, na realizaci inženýrských sítí se můžete podílet společně.

Hypotéka na nezasíťovaný pozemek

Koupi pozemku můžete financovat úvěrem ze stavebního spoření či hypotékou. To, že pozemek není ještě napojen na sítě, nemusí být překážkou. Poskytnutí úvěru na koupi pozemku je podmíněno skutečností, že jde o pozemek, který je určen k výstavbě. Podmínky získání úvěru se v jednotlivých bankách liší, nejlepší způsob je obrátit se na zkušeného hypotečního makléře, který vám s výběrem hypotéky pomůže.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...