Vypořádání majetku mezi sourozenci? Pomůže hypotéka

Každý rodič, který má více než jednoho potomka, stojí před volbou, co kterému ze svých dětí odkáže. V posledních letech roste počet případů, kdy se rodiče rozhodnou, rozdat majetek již za svého života. Pokud se rozhodnou, že svou nemovitost darují jednomu ze svých dětí, vzniká potřeba odškodnit i druhého sourozence, který nic nedostal. Kde ovšem vzít i několik set tisíc na vypořádání? Banka dokáže v takovém případě pomoci hypotečním úvěrem. Jak postupovat?

Vypořádání majetku mezi sourozenci? Pomůže hypotéka

Vše vyřeší hypotéka

Jedná se v podstatě o nepřímé pořízení nemovitosti. Hypoteční úvěr je sice poskytnut v souvislosti s darem, částka však nesměřuje k dárcům, ale ke třetí osobě, která nemovitost nevlastnila, neprodávala a má na ni čistě hypotetický nárok do budoucna. K dárcům peníze plynout z podstaty věci ani nemohou. V ten moment by se už nejednalo o dar, ale o klasickou kupní smlouvu, i přesto že by byla označována jako smlouva darovací. Dokumenty se totiž v českém právním řádu posuzují dle obsahu, nikoli podle označení. Částku tak získává sourozenec, který se zřekne do budoucna svých nároků na dědický podíl související s darovanou nemovitostí.

Darovací smlouva

Protože dochází k darování nemovitosti, je ideální sepsat darovací smlouvu. Nemusí se platit daň z nabytí nemovitých věcí, protože darování nemovitosti není předmětem této daně. Obdarovaný nemusí hradit ani daň z příjmu, protože darování mezi rodiči a dětmi je od placení daně z příjmu osvobozeno.

Hypotéka na vyplacení sourozence

Banka i v tomto případě bude potřebovat zástavu nemovitostí. K tomu poslouží právě darovaná nemovitost. Ve většině případů je nezatížená a je tak vhodným předmětem zástavy banky. Podmínky spojené s čerpáním hypotéky na vypořádání jsou stejné jako v případě klasických hypotečních úvěrů. Banka bude posuzovat bonitu žadatele, jeho příjmy, majetkové poměry i historii. Banka si dále nechá ocenit darovanou nemovitost, aby se přesvědčila, že postačí jako předmět zástavy.

Čerpání hypotéky

Nejdříve dochází k vkladu vlastnického práva obdarovaného sourozence z darovací smlouvy. Poté je na řadě vklad zástavního práva podepsaný obdarovaným sourozencem. Banka umožní čerpání hypotečního úvěru v okamžiku předložení výpisu, na kterém je zástavní právo zaneseno v katastru nemovitostí. Je dobré mít bankou dopředu schváleny všechny nutné dokumenty včetně darovací smlouvy.

Přenechte práci odborníkům

Pokud řešíte vypořádání mezi sourozenci či vypořádání majetkových poměrů po rozvodu, pro vyřízení hypotéky se obraťte na naše odborníky. Sjednejte si zdarma schůzku a přenechte práci nám. Ušetříte si starosti, čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...