Výše hypotéky: Víte, kolik si můžete půjčit?

Již nějakou dobu si brousíte zuby na nízké úroky a akční nabídky bank. Konečně jste se rozhoupali a odeslali žádost o poskytnutí hypotéky. Nyní čekáte, zda se banka vyjádří kladně a vy budete moci vyřizovat další neodkladné záležitosti, nebo vaši žádost smete ze stolu a dá přednost klientovi s lepší bonitou. Je ale opravdu nevyhnutelné čekat se založenýma rukama? Můžete znát výsledek dříve, než vás o něm spraví bankovní úředník? Ano, můžete.

Výše hypotéky: Víte, kolik si můžete půjčit?

Dosáhnete na vysněnou hypotéku?

K čemu jsou vám rekordně nízké sazby, k čemu vlastně všechny ty akce a slevy bank, když na ně ve finále nedosáhnete? To se vám možná může honit hlavou, jakmile obdržíte negativní posouzení žádosti ze strany bankovního domu. Této nepříjemné situaci je ovšem možno předcházet.

Jednou z možností je probrat svou aktuální situaci s hypotečním makléřem, který zhodnotí vaši bonitu a doporučí konkrétní výši hypotéky, o níž byste mohli svou banku požádat. Další možností, jak zjistit, zda naplňujete přísná hodnotící kritéria, je tzv. pre-scoringová kalkulačka, kterou můžete použít na našich stránkách.

Co všechno ovlivňuje rozhodnutí banky a výši hypotéky?

V první řadě jde o bonitu klienta a příjmy domácnosti. Spočítejte si tedy celkový měsíční příjem, na který průměrně dosáhnete, a odečtěte od něj veškeré výdaje (nájem, pojištění, spoření, alimenty apod.). S tím, co vám po odečtení výdajů zbyde, můžete dál pracovat. Mějte ale na mysli, že splátka hypotéky by neměla zásadním způsobem ovlivnit vaši nastavenou životní úroveň. Pokud vám tedy po odečtení všech výdajů zbude 10 000 Kč, s hypotékou nepočítejte. O tom, zda vám bude hypoteční úvěr poskytnut, či nikoli, rozhodují také záznamy v úvěrových registrech či další faktory.

Výše hypotéky pak závisí na:

  • příjmech domácnosti,
  • zástavní hodnotě nemovitosti,
  • aktuálních úrokových sazbách,
  • délce splácení,
  • měsíční splátce,
  • přísnosti banky.

Jak banka posuzuje výši hypotéky, ukázáno na praktických příkladech

Pojďme se nyní společně podívat na jednotlivé druhy žadatelů s příjmem 30 000 Kč čistého, kteří budou žádat o úvěr do 85 % hodnoty nemovitosti s fixací na 5 let a splatností 25 let:

Jednotlivec vs. manželé

U jednotlivce bude banka v tomto případě vycházet z výpočtu životního minima a určité rezervy, která žadateli umožní vést řádný chod domácnosti, bez toho, aby utrpěla jeho životní úroveň. Manželský pár má zpravidla dva příjmy, ale také dvojí výdaje. Náklady na chod domácnosti jsou pochopitelně také vyšší. Banka tedy jednotlivci může poskytnout vyšší úvěr než manželskému páru.

Manželé vs. partneři

Manželský status vám může v bance poměrně znatelně pomoci. Pro banku jde totiž o doklad, že manželé spolu sdílí nejen stejnou domácnost, ale i výdaje a příjmy. Proto jim poskytne vyšší hypotéku než nesezdanému páru.

Manželský pár s dětmi vs. manželský pár bez dětí

Náklady rostou i s povinností starat se o děti. Nejvyšší hypotéku tak dostane bezdětný nesezdaný pár, zhruba o 400 000 méně získají žadatelé s jedním dítětem. Přímá úměra pokračuje také v případě vícečetné rodiny. Paradoxně nejvyšší úvěr by si mohla vzít matka s dítětem, jejíž příjem ovšem stále činí výše avizovaných 30 000 Kč.

Pokud nevíte, zda vám bude hypotéka schválena či jakou výši hypotéky zvolit, neváhejte kontaktovat naše makléře.

Chcete zjistit, na jakou výši hypotéky dosáhnete?

Gepard s kalkulačkou

Stačí vyplnit velmi přesnou  hypoteční kalkulačku

 

  

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...