Výstavba rodinného domu

Pokud jste již vlastníky pozemku, který je vhodným pozemkem na výstavbu rodinného domu, nebo se jím brzy stanete, zvažujete zřejmě jaký typ domku na pozemku postavit. Od toho se i odvíjí částka, kterou je potřeba na výstavbu domu vynaložit. Málokdo se dnes rozhodne pro stavbu domu a neplánuje z jakých zdrojů jeho výstavbu bude krýt. Každý má představu o tom, jak vysokou částku je schopen krýt vlastními prostředky a tím pádem na jak vysokou část investice bude potřeba financování pomocí úvěru.

Zde se nabízejí dvě možnosti a to

  • hypotéka
  • úvěr od stavební spořitelny

 

My se dnes budeme věnovat hypotéce, která je u výstavby používanější. Naši makléři Vám ale mohou pomoci i s úvěrem od stavební spořitelny, případně s kombinací obou produktů.

 

Hypotéka
 

1. Zajištění úvěru

I zde je její použití vhodné zejména u financování větších ástek, kdy by u stavební spořitelny již půjčka vyžadovala velké množství ručitelů, nebo zástavu nemovitosti. Zárukou pro hypoteční banku bude vždy Vaše rozestavěná stavba domu. Ze začátku, kdy samotná stavba ještě není započata, je možné na její zahájení zajistit úvěr pouze pozemkem, který však nesmí být v takovém případě zastaven u jiné banky. Pokud tomu tak není, lze tento způsob zajištění použít a v okamžiku, kdy je stavba rozestavěna po celém jejím obvodu do výšky zhruba jednoho metru, dává se bance do zástavy i rozestavěná stavba.
 

2. Čerpání hypotéky

Tak jak je naznačeno v předchozím odstavci, je nutné mít čím hypotéku zajistit. To je jeden z předpokladů čerpání. Častým dotazem bývá zejména samotný způsob proplácení jednotlivých prostředků. Musíme si zde uvědomit, že hypotéka je účelový úvěr, u kterého si banka hlídá použití finančních prostředků. V praxi nejčastěji čerpání probíhá tak, že klient předkládá faktury na materiál nebo na provedené práce a banka proplácí na účet dodavatelů jednotlivé faktury. Některé banky Vám umožní, aby jste při dostatku finančních prostředků sami fakturu zaplatili a bance předložili fakturu již uhrazenou a pak vám budou prostředky převedeny na běžný účet. Některé banky také umožní bez předložení faktury převést na Váš účet zálohu a tu Vy pak proinvestujete a teprve po té bance faktury předložíte. Vždy je nutné dopředu zvážit, jakou formou budete prostředky čerpat. Možností je opravdu mnoho, ale ne každá banka je v plné škále nabízí. Naši makléři Vám pomohou nejen hypotéku vyřídit, ale i dobře naplánovat její čerpání, což je velmi důležité.
 

3. Stavba svépomocí?

I tato varianta je možná a lze na její financování použít hypotéku. Ti klienti, kteří tuto možnost zvolí, většinou potřebují pouze proplácet materiál na výstavbu domu, málokdy některé odborné práce. Banky dnes umožňují, aby financování hypotéky bylo složeno jen z úhrady materiálu a klient si práce provádí sám. Pokud mu samozřejmě bude některé odborné práce provádět firma nebo živnostník, není problém je i u stavby svépomocí hypotékou financovat.

 
Závěrem bychom měli zdůraznit, že hypotéka dnes nabízí opravdu velkou škálu možností a je schopna reagovat na veškeré požadavky klienta. Jediné co je nutné, je dobré její naplánování na začátku a i tomu odpovídající volba banky.

Výstavba rodinného domu

Sdílejte článek