Vývoj úrokových sazeb u hypoték

Zřejmě jste v poslední době zaznamenali u úvěrových produktů nárůst úrokových sazeb. Zhruba od května letošního roku jednotlivé banky zdražují a tomu s pochopitelně nevyhnuly ani hypotéky. Ze všech hypotečních bank do konce července zdražili téměř všechny a zbytek bude zvyšovat sazby koncem léta. Srpen tedy bude v letošním roce zřejmě poslední měsíc, kdy bude možné získat hypotéku s výhodnou sazbou.

Zdražení je u každé banky různé, u kratších fixací se jedná o desetiny, fixace na delší dobu až v řádu jednoho procenta. Orientační úrokové sazby dnes vypadají zhruba takto:

29.1.2004

Vývoj úrokových sazeb u hypoték

Aktální úrokové sazby hypoték ZDE

Sazby zatím vypadají docela zajímavě, ale zejména kvůli tomu, že dokážeme v hodnocení zohlednit i banky, které zatím zvýšení sazeb nerealizovali a čekají s ním na konec srpna. Pak bude tento přehled bohužel o několik desetin pro každou sazbu vyšší.

Letošní rok byl pro hypotéky dalším tokem jejich obrovského boomu. Tomu pochopitelně přispěly i historicky nejnižší poskytované úrokové sazby hypoték. Česká národní banka a Ministerstvo pro místní rozvoj prognózovaly navýšení úrokových sazeb již na začátek letošního roku. Zejména díky obrovskému boji bank o klienta se sazby paradoxně začátkem roku snížili a jejich nárůst přišel až téměř po polovině letošního roku.

Pro velký zájem klientů o realizaci svého bydlení se ale nedá očekávat, že by hypotéky po zvýšení sazeb byly v útlumu. Hypotéka se již stala v naší republice běžným finančním instrumentem pro řešení bytové potřeby a není na trhu jiný produkt, který by ji dokázal adekvátně v plné šíři nahradit.

Aktální úrokové sazby hypoték

Sdílejte článek