Vývoj úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření

Oproti hypotečním úvěrům bylo možné v poslední době zaznamenávat zvýhodňování nabídek úvěrů od stavebních spořitelen a to zejména ve snižování úroků. Důvod je velmi jednoduchý. Stavební spořitelny poskytují úvěry z prostředků, které jsou na stavební spoření vkládány. S ohledem na délku trvání stavebního spoření jsou v současné době u stavebních spořitelen stále ještě smlouvy, které byly uzavřeny v době, kdy vklady byly daleko lépe úročeny než je dnes. Takové smlouvy mají dnes úročené vklady i více jak 4%, což je pro stavební spořitelny neekonomické. Velké množství stavebních spořitelen přišlo na trh s nabídkou úvěrů pro stávající klienty, kde získají zajímavé úrokové sazby na úvěru, podmínkou však bývá souhlas se změnou úroku vkladu na stávající smlouvě.

Dalším důvodem snižování úrokových sazeb úvěrů je pokles zájmu o stavební spoření. S novelou zákona o stavebním spoření, která je platná od ledna letošního roku došlo ke snížení podpory stavebního spoření. Jedná se i tak o zajímavé a garantované zhodnocení prostředků, ale vzhledem k tomu, že tato změna byla velmi dlouho prezentována, velké množství zájemců tavební spoření uzavřelo do konce minulého roku a tím do nejbližší doby příval nových zájemců poklesl.

Stavební spořitelny tedy většinou přicházejí nyní se zajímavými úvěru pro nové klienty (při uzavření tzv. překlenovacího úvěru nebo meziúvěru je vždy nutné uzavření stavebního spoření). Aby byly úvěry zajímavé i ve srovnání s hypotékou, snížili stavební spořitelny razantně úročení takových úvěrů a některé na trhu dokáží směle hypotéce konkurovat.

Současné sazby překlenovacích úvěrů

Stavební spořitelna České spořitelny:
4,75% (pro klienty s existující smlouvou, kteří přistoupí na překročení vkladů)
5,2% (pro nové klienty)

Wüstenrot stavební spořitelna:
4,8% (pro klienty, kteří kdekoliv spoří alespoň 12 měsíců)
6,9% (pro nové klienty)

Modrá Pyramida:
4,7% (pro klienty, kteří vloží alespoň 35% prostředků)
5,1% (úvěr bez požadovaného vkladu)

Českomoravská stavební spořitelna:
4,8% (vždy se zástavou, úvěr na 300 tis.)

Raiffeisen stavební spořitelna:
4,6% (letní nabídka úvěru bez akontace)

Vývoj úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření

Vývoj úrokových sazeb u úvěrů ze stavebního spoření

Sdílejte článek