Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Statistické údaje potvrzují, že Češi mají velmi vysokou preferenci vlastnického bydlení. Vlastnit byt či dům se stává určitou normou a pro mnohé také celoživotní investicí. Spolu s tím roste také celkové zadlužení Čechů. Kolik lidí žije ve vlastním a jaký podíl na růstu zadlužení mají úvěry na bydlení?

Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Chceme bydlet ve vlastním

Podíl vlastnického bydlení je v Česku v porovnání se zbytkem Evropské unie nadprůměrný. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat v roce 2017 do kategorie „vlastník“ patřilo 78,5 % českých domácností. Tento údaj nás řadí do poloviny zemí s vyšším podílem vlastnického bydlení (11. nejvyšší).

Ve vlastním domě či bytě zatíženém hypotékou či podobnou půjčkou na bydlení žije necelých 21 % Čechů.

Rostou ceny nemovitostí

Hlad po bydlení a s tím související vysoká poptávka pak vede ke zdražování bytů a domů. Dle Eurostatu u nás v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl meziroční růst cen domů a bytů z 8,8 % na konci září na 9,9 %. Mezi zeměmi Evropské unie se tak řadíme na třetí příčku. Pro srovnání v celé EU se ceny nemovitostí zvýšily v průměru o 4,2 %.

Na bydlení si půjčujeme více

Ke konci prvního čtvrtletí letošního roku činil celkový objem dluhu 2,34 bilionu korun. Meziročně tak vzrostl o 161,5 miliardy korun, tedy o 7,4 %. Z větší části se na tomto nárůstu podílel dluh z úvěru na bydlení (hypotéky a stavební spoření). Ten se meziročně zvýšil o 124 miliardy korun (7,1 %).

Za nárůstem stojí především zvyšující se průměrná částka hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Ta se meziročně zvýšila o 115 tisíc korun (7,4 %). Každý klient s hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření tak ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku dlužil v průměru 1,67 milionu korun.

Své dluhy splácíme dobře

Počet lidí, kteří své úvěry na bydlení nespláceli řádně, byl na konci prvního čtvrtletí tohoto roku 19 991. To představuje meziroční pokles o 3 864, tedy o 16,2 %. Stejně tak se snížil objem nespláceného dluhu na bydlení o 14,8 % a dosahoval tak 9,66 miliardy korun. Na konci minulého čtvrtletí tak nebyla splácena pouze 1,4 % dluhu na bydlení, což představuje historické minimum. Ještě v roce 2015 nebyla splácena 3 % celkového dluhu na bydlení.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....