Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Statistické údaje potvrzují, že Češi mají velmi vysokou preferenci vlastnického bydlení. Vlastnit byt či dům se stává určitou normou a pro mnohé také celoživotní investicí. Spolu s tím roste také celkové zadlužení Čechů. Kolik lidí žije ve vlastním a jaký podíl na růstu zadlužení mají úvěry na bydlení?

Zadlužení Čechů roste. Nejvíce si půjčujeme na bydlení

Chceme bydlet ve vlastním

Podíl vlastnického bydlení je v Česku v porovnání se zbytkem Evropské unie nadprůměrný. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat v roce 2017 do kategorie „vlastník“ patřilo 78,5 % českých domácností. Tento údaj nás řadí do poloviny zemí s vyšším podílem vlastnického bydlení (11. nejvyšší).

Ve vlastním domě či bytě zatíženém hypotékou či podobnou půjčkou na bydlení žije necelých 21 % Čechů.

Rostou ceny nemovitostí

Hlad po bydlení a s tím související vysoká poptávka pak vede ke zdražování bytů a domů. Dle Eurostatu u nás v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl meziroční růst cen domů a bytů z 8,8 % na konci září na 9,9 %. Mezi zeměmi Evropské unie se tak řadíme na třetí příčku. Pro srovnání v celé EU se ceny nemovitostí zvýšily v průměru o 4,2 %.

Na bydlení si půjčujeme více

Ke konci prvního čtvrtletí letošního roku činil celkový objem dluhu 2,34 bilionu korun. Meziročně tak vzrostl o 161,5 miliardy korun, tedy o 7,4 %. Z větší části se na tomto nárůstu podílel dluh z úvěru na bydlení (hypotéky a stavební spoření). Ten se meziročně zvýšil o 124 miliardy korun (7,1 %).

Za nárůstem stojí především zvyšující se průměrná částka hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. Ta se meziročně zvýšila o 115 tisíc korun (7,4 %). Každý klient s hypotečním úvěrem nebo úvěrem ze stavebního spoření tak ke konci prvního čtvrtletí tohoto roku dlužil v průměru 1,67 milionu korun.

Své dluhy splácíme dobře

Počet lidí, kteří své úvěry na bydlení nespláceli řádně, byl na konci prvního čtvrtletí tohoto roku 19 991. To představuje meziroční pokles o 3 864, tedy o 16,2 %. Stejně tak se snížil objem nespláceného dluhu na bydlení o 14,8 % a dosahoval tak 9,66 miliardy korun. Na konci minulého čtvrtletí tak nebyla splácena pouze 1,4 % dluhu na bydlení, což představuje historické minimum. Ještě v roce 2015 nebyla splácena 3 % celkového dluhu na bydlení.

Jsme tu pro vás

Zvažujete možnosti financování vašeho bydlení? Obraťte se na odborníky, kteří vám s vyřízením hypotečního úvěru pomohou. Hypoteční specialista vám poskytne nabídky z více bank a pomůže s výběrem hypotéky. Pokud máte další otázky k financování, sjednejte si schůzku s naším hypotečním makléřem a dozvíte se vše potřebné.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...