Základní úroková sazba je 7 %

Bankovní rada České národní banky na svém posledním červnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu, repo sazba tak v současné době činí 7 %. Naposledy byla takto vysoko základní úroková sazba v roce 1999. Jednání proběhlo naposledy v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem. Budou sazby pokračovat v růstu i po tom, co dojde k obměně některých členů rady?

kam pro výhodnou hypotéku

Další výrazné navýšení sazeb. Hypotéky opět podraží

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1,25 procentního bodu na 7,00 %. Růst sazeb podle ekonomů odpovídal očekávání finančního trhu. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

Základní úroková sazba na úrovni 7 % zdraží už tak pro řadu lidí nedostupné hypotéky. Ekonomové očekávají, že úrokové sazby hypoték budou brzy atakovat hranici 8 %. Krušné časy nastávají také těm, kteří refinancují své úvěry. Splátka hypotéky ve výši 3 mil. Kč se splatností na 30 let byla při sazbě 2 % 11 089 korun, při sazbě 8 % to bude 22 013 korun.

Za dalším navýšením sazeb je stále inflace

Důvodem k dalšímu razantnímu navýšení je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávání. Za rizika působící ve prospěch růstu cen rada ČNB považuje vyšší růst cen doma i v zahraničí, prudké zdražení energií v souvislosti s obavami o zastavení dodávek z Ruska, slabší kurz koruny, hrozbu ukotvenosti inflačních očekávání a vývoj rozpočtové politiky. Nejistotami jsou podle guvernéra další vývoj války na Ukrajině a budoucí nastavení úrokových sazeb v zahraničí.

Opětovné brzké obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou ČNB, přičemž jde o zcela nezbytnou podmínku pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání bankovní rady guvernér Jiří Rusnok.

Rada ČNB změní 3 členy. Jaký bude další vývoj úrokových sazeb?

Zraky všech se nyní upírají na další rozhodování bankovní rady, které proběhne v srpnu. Červnové měnověpolitické jednání bylo totiž posledním pro guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu. Těm na konci června vyprší mandát. Novým guvernérem se stane člen rady Aleš Michl, který již avizoval, že na dalším měnovém zasedání v srpnu navrhne stabilitu sazeb. Znamená to ale, že sazby už nebudou nadále růst?

Další vývoj úrokových sazeb bude záviset na vývoji inflačních očekávání. To, zdali se na příštím zasedání v srpnu najde v bankovní radě dostatek hlasů pro zvýšení úrokových sazeb, zůstává zatím velkou neznámou, jisté však je již nyní, že jej bude doporučovat nová prognóza z dílny ČNB.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak získat hypotéku na rozestavěný dům?

Rostoucí ceny stavebních materiálů a vysoké úrokové sazby hatí lidem plány na vlastní bydlení. Řada z nich se kvůli tomu dostala do svízelné situace. Chybí jim prostředky na dokončení rozestavěných domů a banky často odmítají navýšit stávající hypoteční...

Gepard Finance modernizuje logo. Nová podoba akcentuje fokus na hypoteční trh

Společnost Gepard Finance, největší hypoteční specialista v České republice, po 13 letech mění své logo. Nová varianta je modernější, jednodušší, lépe čitelná a v dovětku jasně ukazuje své zaměření na oblast hypoték. I nadále zůstává zachována pro značku...

Rostoucí ceny energií nutí Čechy k úspornějšímu bydlení

Květnová inflace zrychlila na 16 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Za růstem jsou především drahé potraviny a ceny spojené s bydlením. Do velké míry přispívají také drahé pohonné hmoty. Výši cen ovlivnit nedokážeme, maximálně můžeme jít...