Základní úroková sazba je 7 %

Bankovní rada České národní banky na svém posledním červnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu, repo sazba tak v současné době činí 7 %. Naposledy byla takto vysoko základní úroková sazba v roce 1999. Jednání proběhlo naposledy v čele s guvernérem Jiřím Rusnokem. Budou sazby pokračovat v růstu i po tom, co dojde k obměně některých členů rady?

kam pro výhodnou hypotéku

Další výrazné navýšení sazeb. Hypotéky opět podraží

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1,25 procentního bodu na 7,00 %. Růst sazeb podle ekonomů odpovídal očekávání finančního trhu. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou.

Základní úroková sazba na úrovni 7 % zdraží už tak pro řadu lidí nedostupné hypotéky. Ekonomové očekávají, že úrokové sazby hypoték budou brzy atakovat hranici 8 %. Krušné časy nastávají také těm, kteří refinancují své úvěry. Splátka hypotéky ve výši 3 mil. Kč se splatností na 30 let byla při sazbě 2 % 11 089 korun, při sazbě 8 % to bude 22 013 korun.

Za dalším navýšením sazeb je stále inflace

Důvodem k dalšímu razantnímu navýšení je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávání. Za rizika působící ve prospěch růstu cen rada ČNB považuje vyšší růst cen doma i v zahraničí, prudké zdražení energií v souvislosti s obavami o zastavení dodávek z Ruska, slabší kurz koruny, hrozbu ukotvenosti inflačních očekávání a vývoj rozpočtové politiky. Nejistotami jsou podle guvernéra další vývoj války na Ukrajině a budoucí nastavení úrokových sazeb v zahraničí.

Opětovné brzké obnovení cenové stability je nyní naprostou prioritou ČNB, přičemž jde o zcela nezbytnou podmínku pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání bankovní rady guvernér Jiří Rusnok.

Rada ČNB změní 3 členy. Jaký bude další vývoj úrokových sazeb?

Zraky všech se nyní upírají na další rozhodování bankovní rady, které proběhne v srpnu. Červnové měnověpolitické jednání bylo totiž posledním pro guvernéra Jiřího Rusnoka, viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a člena rady Vojtěcha Bendu. Těm na konci června vyprší mandát. Novým guvernérem se stane člen rady Aleš Michl, který již avizoval, že na dalším měnovém zasedání v srpnu navrhne stabilitu sazeb. Znamená to ale, že sazby už nebudou nadále růst?

Další vývoj úrokových sazeb bude záviset na vývoji inflačních očekávání. To, zdali se na příštím zasedání v srpnu najde v bankovní radě dostatek hlasů pro zvýšení úrokových sazeb, zůstává zatím velkou neznámou, jisté však je již nyní, že jej bude doporučovat nová prognóza z dílny ČNB.

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....