Základní úroková sazba vzrostla na 5 %. ČNB je připravena pokračovat ve zvyšování

Česká národní banka zvýšila na svém posledním zasedání základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 5 %. Navýšení úrokových sazeb bylo očekávané. Stála za ním rostoucí inflace a snaha centrální banky o tlumení inflačních očekávání. Ve zvyšování sazeb je ČNB připravena pokračovat i nadále.

hypotéky budou dražší

Za zvyšováním sazeb stojí inflace a inflační očekávání

Základní úroková sazba se zvýšila na 5 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2001. Důvodem rostoucích sazeb je i nadále sílící inflace, nyní ještě umocněná válkou na Ukrajině. Domácí inflace se v prvních dvou měsících letošního roku, tedy ještě před vypuknutím války, dále výrazně zvyšovala a v únoru přesáhla 11 %. Za tímto vývojem stál především překvapivě prudký růst cen potravin a znatelně vyšší růst regulovaných cen, zejména energií, a cen pohonných hmot.

Konflikt na Ukrajině ovlivňuje další vývoj cen

Dle vyjádření ČNB bude evropská ekonomika v letošním roce negativně ovlivněna právě vojenským konfliktem na Ukrajině. Ten spolu se sankcemi proti Rusku zapříčinil prudký nárůst cen energetických, průmyslových i potravinářských komodit. Bude mít za následek také déletrvající problémy v dodávkách materiálu a komponent. Vyšší domácí a zahraniční inflace působí výrazně proinflačně, stejně jako prudký nárůstu cen energií a komodit. Dalším proinflačním rizikem je méně restriktivní působení fiskální politiky v letošním roce v souvislosti s uprchlickou krizí.

Hypotéky zamíří do segmentu luxusního zboží

Analytici očekávají, že se nárůst základní úrokové sazby projeví velmi rychle na zdražení hypoték a úvěrů. Od tohoto měsíce jsou navíc zpátky ve hře také přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Opět tedy platí, že banky půjčí jen 80 % z hodnoty zastavované nemovitosti, celkový dluh žadatele nesmí přesáhnout 8,5násobek čistého ročního příjmu (parametr DTI) a měsíční splátky úvěrů nesmí být vyšší než 45 % čistého měsíčního příjmu (tzv. parametr DSTI). Mladí lidé do 36 let mají podmínky mírnější.

Mají nové limity vliv i na refinancované úvěry?

Při refinancování úvěru (přechod se stávajícím úvěrem do jiné banky) bude banka nově posuzovat limity úvěrových ukazatelů jen tehdy, bude-li klient žádat navýšení hodnoty jistiny úvěru. Při refixaci (stanovení nové úrokové sazby ke konci doby její fixace v původní bance) k novému posouzení klienta nedochází, tzn. nové limity se neuplatňují.

Kdy se zastaví růst úrokových sazeb?

Někteří ekonomové navýšení sazeb komentovali se slovy, že se úrokové sazby blíží svému vrcholu a jejich pokles přijde nejpozději v příštím roce. ČNB se nicméně vyjádřila, že bude i nadále bedlivě sledovat aktuální vývoj a je připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby se inflační očekávání dlouhodoběji nevzdálila od 2% inflačního cíle ČNB. Za naprostou prioritu si centrální banka stanovila obnovení cenové stability, která je nezbytnou podmínkou pro dlouhodobou prosperitu české ekonomiky. Další kroky se proto budou odvíjet od nových informací a budoucích prognóz.

Potřebujete hypotéku?

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

ČNB šokovala trh. Základní úroková sazba se přiblížila k 6 %

Česká národní banka na svém posledním zasedání mírně šokovala trh, když rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 5,75 %. Ta se tak dostala na nejvyšší úroveň za více než 20 let. Zvýšení sazeb se brzy projeví v dalším...

Další zvyšování sazeb. Komu se zdraží hypotéky?

Bankovní rada ČNB na svém posledním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Navýšení sazby překvapením nebylo, odbornou i laickou veřejnost zaskočilo spíše to, o kolik se sazba navýšila. Základní...

Proč se nyní vyplatí dlouhodobá fixace?

Na jak dlouhozafixovat hypotéku? Volit spíše kratší fixaci a ponechat si zdánlivou výhodu flexibility v možnostech nastavení nových podmínek splácení hypotéky, nebo jít do jistoty a volit co nejdelší fixační období? Úrokové sazby hovoří zcela jasně...