Zákon o spotřebitelském úvěru v praxi aneb Jaký dopad bude mít novela na zprostředkovatele

Začátkem prosince loňského roku vstoupila v platnost novela Zákona o spotřebitelském úvěru. Jak možná víte, novela zavádí některé změny, týkající se odborné způsobilosti zprostředkovatelů. Jaké novinky tedy čekají na hypoteční a finanční poradce?

Jaký dopad bude mít novela zákona na zprostředkovatele?

Doslova revoluci vnáší do světa spotřebitelských úvěrů nové změny. Které segmenty jimi budou ovlivněny? Můžeme s klidem říci, že všechny – od poskytovatelů, přes spotřebitele až po zprostředkovatele. O změnách týkajících se spotřebitelů a poskytovatelů jsme již psali v článcích Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Jak konkrétně ovlivní půjčování peněz? a ČNB přebírá spotřebitelské úvěry. Jaký to bude mít dopad na distribuci?

V dnešním článku se proto budeme věnovat podrobnějšímu pohledu na změny v oblasti zprostředkování. Jaké budou tedy nové požadavky na odbornost finančních a hypotečních poradců?

Novým standardem je profesionalizace

Poradci budou muset v prvé řadě doložit dosažení „všeobecných znalostí“ na úrovni maturitní zkoušky. Pokud poradce nemá ani maturitu, může ji podle nové legislativy nahradit alespoň 3 lety nepřetržité dřívější praxe v oboru. Uznání praxe sice ještě nemá zcela jasně vymezené podmínky, pro získání maturitní zkoušky je však již stanoveno přechodné období 42 měsíců. Očekává se také, že se na toto téma bude dále diskutovat s Českou národní bankou. Je třeba především vyjasnit způsob prokazování praxe a obory, ze kterých bude uznatelná.

Věděli jste, že noví poskytovatelé půjček budou nyní muset do šesti měsíců od začátku platnosti zákona požádat o licenci u České národní banky?

Poradci budou dále muset ze svých znalostí skládat odbornou zkoušku u akreditované osoby. Otázky pro zkoušku garantuje ČNB. Všichni zprostředkovatelé budou zkoušku muset složit nejpozději do dvou let od počátku platnosti novely. Po dobu této lhůty lze zkoušku nahradit čestným prohlášením, o jehož podobě se ale stále diskutuje.

Zprostředkovatelé se budou zapisovat do registru ČNB

Česká národní banka nebude dohlížet pouze nad odbornou způsobilostí zprostředkovatelů úvěrů – bude je nově také registrovat. Zápis do registru bude každého zprostředkovatele stát dva tisíce korun a bude vždy na 12 měsíců. Každé prodloužení o rok přijde zprostředkovatele na další tisíc korun. K zápisu do registru bude navíc potřebovat žádost nadřízeného subjektu, tedy hypotečního makléře či poradenské společnosti.

K čemu bude registr sloužit? Každý spotřebitel bude mít nyní možnost zjišťovat si informace o zprostředkovatelích, a to ještě předtím, než si úvěr vezme. Hledat bude moci také podle skupin odbornosti, spolupracujících osob, dat vzniku či zániku oprávnění a podobně. V registru budou navíc dohledatelné případné pokuty od ČNB a informace o likvidaci nebo úpadku.

Chcete-li mít jistotu spolupráce s odborně vzdělanými profesionály, obraťte se na nás. Ve společnosti Gepard Finance máme propracovaný vzdělávací systém, kterým projde každý náš spolupracovník. Jsme silná a stabilní firma, jejíž součástí se nyní můžete stát právě vy.

Připravíme vás na zkoušky ČNB

U našich makléřů dbáme na perfektní odbornou průpravu. Vedle pravidelného vzdělávání a školení vás proto připravíme i na úvěrové zkoušky České národní banky. I to umíme – v řadách našich makléřů je téměř 100% úspěšnost jejich složení.

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

VSTUP DO APLIKACE

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.

Na nic si nehrajeme. 

Jsme lidi jako Vy. Výhodou je přátelské prostředí a osobní vztah ke každému makléři.

Zjistěte, co je pro práci makléře třeba splnit, a ještě dnes udělejte první krok ke své nové kariéře!

-

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Spotřebitelské úvěry: ČNB přebírá kompletní dohled. Jaký to bude mít dopad na distribuci?

Dle novely Zákona o spotřebitelském úvěru přebírá dohled nad poskytovateli úvěrů Česká národní banka. Doposud úvěrové firmy kontrolovala Česká obchodní inspekce. Centrální banka bude také vydávat licence poskytovatelům a oprávnění zprostředkovatelům.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru: Jak konkrétně ovlivní půjčování peněz?

Od prosince začal platit nový zákon, který změnil podmínky všech úvěrů a to včetně těch na bydlení. Cílem změny má být především omezit nekalé praktiky u nebankovních subjektů, zmírnit postihy při nesplácení úvěrů a umožnit klientům výhodnější předčasné...

Společnost Gepard Finance vstoupila do roku 2017 a nového legislativního prostředí v rekordní kondici

Gepard Finance vstupuje do nového legislativního prostředí v ČR plně připravena a v rekordní kondici. Její konkurenční výhodou je úspěšné absolvování podobného procesu před několika lety na Slovensku, kde má stejně silnou obchodní síť jako v...