Zdražování hypoték. Na kolik vás vyjde splátka hypotéky?

Úrokové sazby rostou a hypotéky zdražují už několik měsíců po sobě. Ti, kteří stihli úvěr na bydlení vyřídit na začátku roku, mohou dění na hypotečním trhu sledovat zpovzdálí. Ovšem ti, kteří se chystají na refinancování hypotéky či vyřizování nového úvěru ještě letos, pilně počítají, na kolik je vyjde splátka hypotéky a zdali na to budou mít. Proč rostou úrokové sazby, jaké jsou aktuálně sazby hypoték a na kolik vás vyjde pravidelná splátka?

Zdražování hypoték. Na kolik vás vyjde splátka hypotéky?

Růst sazeb nekončí

Průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů vzrostla v červenci dle údajů ČNB na 2,2 % a v duchu rostoucích úrokových sazeb se nesl také měsíc srpen. Růst hypotečních sazeb, který můžeme sledovat už od jara, souvisí s vývojem mezibankovních úrokových sazeb s delší splatností. V posledních měsících výrazně podražily zdroje bank a vyšplhaly se na nejvyšší úroveň za poslední rok.

Vývoj úrokových sazeb na mezibankovním trhu (5Y SWAP)

Zdroj: patria.cz

Vzhledem k rostoucí inflaci je více než jisté, že také ČNB brzy přistoupí ke zvýšení základní sazby, aby naplnila svůj hlavní cíl, kterým je udržení cenové stability. S perspektivou růstu dvoutýdenní repo sazby a zároveň s postupným zdražováním zdrojů na mezibankovním trhu, lze odhadnout, že růst hypotečních sazeb není pro letošní rok ještě u konce.

Banky navyšují sazby a zdražují hypotéky

Během srpna zdražila hypotéky MONETA Money Bank a Sberbank, v první polovině září se přidaly a své úrokové sazby zvýšily také další velké hypoteční banky – Česká spořitelna, skupina ČSOB i Komerční banka. Velká bankovní trojka zdražila své hypotéky shodně o 0,2 procentního bodu.

Přehled nabídek úrokových sazeb

Nabídka úrokových sazeb pro hypotéku do 80 % hodnoty zástavy s fixací 5 let a při sjednání pojištění schopnosti splácet. Jedná se o orientační přehled.

Zdroj: gpf.cz

Splátka hypotéky může zdražit o stokoruny měsíčně

Růst úrokových sazeb o pouhé desetiny procenta představuje pro splácející měsíčně i stokoruny navíc. Ročně si tak za splácení hypotéky mohou lidé připlatit i několik tisíc korun navíc.

Příklad

Na uvedeném příkladu si ukážeme, o kolik se může změnit splátka hypotéky uzavřené na 25 let, kterou klient uzavíral v září 2016 s úrokovou sazbou 1,82 %. Nyní bude klient uzavírat smlouvu se sazbou 2,69 % a nárůst splátky bude ve výši 698 Kč.

Počáteční výše hypotéky: 2 000 000 Kč

Počáteční výše úrokové sazby: 1,82 %

Fixace: 5 let

Splátka hypotéky: 8 303 Kč

 

Úroková sazba při změně fixace: 2,69 %

Splaceno: 330 745 Kč

Nová splátka hypotéky: 9 001 Kč

Nárůst splátky: 698 Kč

 

Vyřizujete hypotéku? Obraťte se na Gepard Finance

Pokud řešíte financování nemovitosti a potřebujete hypotéku, obraťte se na naše specialisty. Je to jednoduché. Zdarma si sjednejte schůzku s hypotečním makléřem a práci přenechejte nám. Ušetříte čas i peníze.

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Nová éra hypoték: Konec osobního poradenství, nebo digitální revoluce?

Jsme svědky tiché revoluce ve světě financí a hypoték. V jejím zdánlivém čele stojí Moneta Money Bank, která se rozhodla ukončit spolupráci se zprostředkovateli hypoték a zaměřit se na přímou distribuci a rozvoj online služeb. Tento krok,...

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...